fbpx

Zveřejněno: 16. 5. 2017

Podle čeho si lidé vybírají svého partnera? Dle fyzické přitažlivosti, bankovního konta nebo společných zájmů? Máme každý jiná kritéria nebo se řídíme evolucí prověřeným procesem? 

Co všechno ovlivňuje výběr partnera? Spousta lidí se nám může líbit, ale jen s někým chceme mít vztah. Úvodem je potřeba zdůraznit, že volba partnera je záležitost vědomá i nevědomá, možná dokonce až „neuvědomovaná“. Tomu, jaká chemie vedla ke spojení některých lidí, prostě nerozumíme a to je v pořádku. 

podobnost shutterstock 391141879

Ať nám to přijde povrchní nebo ne, prvním kritériem pro budování nového vztahu bývá fyzická přitažlivost.

Mají vztahy logiku? 

Vztahy často nemají jednoduchou logiku. Při hledání nového partnera je užitečné si několik opravdu důležitých věcí uvědomit předem. Zeptejme se sami sebe, co od vztahu očekáváme a koho vlastně hledáme. Dobrým vodítkem může být naše ohlédnutí se za našimi minulými partnerstvími a vůbec za lidmi, kteří nás něčím eroticky přitahovali. Co mají společného? Co nám takový vztah přinášel, kdy jsme se s nimi cítili nejlépe apod. V této cestě za sebepoznáním si jistě také uvědomíme, koho určitě nechceme, přestože nás možná něčím také přitahuje. Pojďme se spolu podívat na několik nejznámějších východisek, ze kterých čerpá odpovědi na otázky ohledně výběru partnerů současná psychologie.

Prvním kritériem, ať chceme nebo ne, bývá fyzická přitažlivost. Ať nám to přijde povrchní nebo pro dlouhodobý vztah, zejména v jeho pozdějším období, ne až tak důležité, vzhled sehrává důležitou roli v úvodní fázi seznamování. Pokud muž fyzicky atraktivní není, nemusí zoufat, podle poznatků evoluční psychologie zaujmou ženu i takoví jedinci, kteří jsou úspěšní a movití. Tedy ti, kteří mají nejlepší předpoklady se postarat o případnou rodinu.

 

podobnost1 shutterstock 317205041

Jedna studie vtipně říká, že kdybyste měli možnost se případného partnera zeptat pouze na jednu otázku, zjistěte, koho volí. Právě v politické volbě je totiž skrytý projev našeho obecného světonázoru. Protiklady se zkrátka v partnerství nepřitahují.

Teorie podobnosti

V další fázi při hledání partnera se zaměřujeme na to, co máme společného. Jaké máme životní postoje a hodnoty, ale třeba i to, jak trávíme volný čas. Mnohé studie opakovaně potvrzují teorii podobnosti. Tedy že si vyhovujeme s těmi, kteří patří do podobné sociální skupiny, jsou stejně chytří nebo např. mají stejný vztah ke sportu či k ekologii. Jedna studie vtipně říká, že kdybyste měli možnost se případného partnera zeptat pouze na jednu otázku, zjistěte, koho volí. Právě v politické volbě je totiž skrytý projev našeho obecného světonázoru. Protiklady se zkrátka v partnerství nepřitahují.

Zvládne to, nebo selže?

Poslední úroveň „posuzování“, kterou prochází případný partner, je otázka, jak uspěje v jiných rolích. Jaký bude otec, jaká bude matka? Tento pohled nám odpovídá na otázku, proč je mnoho lidí skvělými partnery a milenci, ale v jiných rolích selhávají nebo se jim vyhýbají. Jak to při seznamování poznat je ale otázka mnohdy pro věštce nebo paní Štěstěnu. Ale o tom až jindy.

 

Čtěte také:

Žárlíte v rámci mezí nebo jste už paranoidní? Kde se nachází ta hranice?

Vydrží někdy „slepované“ vztahy?

Sexuální uspokojení doznívá dva dny, tvrdí studie 

foto: Shutterstock, zdroj: Náhoda

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...