fbpx

Zveřejněno: 12. 3. 2017

Rozličnost receptů v každé kuchyni, když se jedná o totéž jídlo, je skutečně obrovská. V jedné kuchařce se její autoři zaměřují na barevnost a estetiku, jinde zase na vliv na zdraví nebo možnost zhubnout. A v rámci stejného receptu – což jistě známe již od svých maminek i babiček – mohou existovat i velké odlišnosti v rozdílné přípravě, kvalitě použitých surovin nebo postupu přípravy jídla. Zejména tyto aspekty jsou důležité při výběru správné knihy, která bude malým průvodcem pro vaření veganské stravy.

Každá z kuchařek obsahuje jiné recepty nebo jejich varianty, protože každá jedna kniha věnující se vaření je jedinečná a obsahově často skutečně různorodá díky svému autorovi. Vybrali jsme pro vás takové, které vzhledem k době jejich vydání jsou poměrně nové, a tak pro mnohé vegany ještě neobjevené. Kuchařku Veganské neřesti a 26 deka veganského štěstí z roku 2016 a Fitness Brokolice v kuchyni, jež vyšla letos.

Veganské neřesti aneb kde je neřest, tam je i vášeň

Mnoho kuchařek se tváří honosně, chutně, na první pohled velmi zajímavě, ale při jejich otevření se člověk chytne za hlavu a řekne si: „Já hlupák naletěl.“ To rozhodně není případ knihy Veganské neřesti, ta je totiž nejenže velmi lákavá, slibuje už z obálky, že bude plná úžasných receptů, ale doopravdy tomu tak je. Čeká na vás 26 skvělých jídel, která jsou doplněna fotografií, při jejímž zhlédnutí se vám budou sbíhat sliny. Jako byste měli jen natáhnout ruku a vzít si třeba ten úžasně vypadající burger z obálky.

Přehlednost a srozumitelnost postupů jednotlivých receptů jde ruku v ruce s úhledností a designem celé knihy. Překvapí vás také to, že ačkoli kniha nese název Veganské neřesti (a že ta kniha opravdu je plná neřestných jídel!), nejsou pokrmy jeden vedle druhého smažené, plné škodlivých cukrů a tuků. Autorka Pavla Drlíková tedy docílila nejen krásného výzoru, ale také chutných variant jídel, které můžete zařadit i do zdravého jídelníčku.

veganske neresti

Kniha má velice poutavou obálku, jak už bylo řečeno, možná je škoda nevyužít potenciál tohoto formátu a poskytnout čtenářům pouze 26 receptů. Ovšem – možná šlo o záměr – jistě se budeme těšit na další díl, nemáme pravdu?

Oproti dvěma dalším kuchařkám výběru je tato na pomezí velikosti i hmotnosti. Co se týče použitého materiálu, zdá se, že výběr papíru dělá také své! Je lesklý a fotografie na něm jen září.

Kniha je povedená a rozhodně za autorku samotnou mluví název – vášeň z knihy přímo sálá a lze ji cítit také z každého receptu. Doporučujeme nejen pro zajímavost receptů, ale také desénové zpracování.

Láska prochází žaludkem, a co když možná i samo štěstí?

Chodíte kempovat? Nebo jezdíte na dovolenou dál od svého domova? Kolik ze svých kuchařek jste si kdy vzali s sebou? Zatím jsme neslyšeli, že by si někdo takovou četbu na dovolenou přibalil. Otázkou je proč a odpověď je možná jednodušší, než se zdá být. Častokrát jsou kuchařky těžké nebo špatně skladovatelné. Na prázdniny si přeci nemůžete vzít celou knihovničku, protože v každé knize máte jeden oblíbený recept.

Řešení představuje malá a roztomilá kuchařka s názvem 26 deka veganského štěstí. Její malinký rozměr vám ji dovolí vzít si třeba i do kapsy, když budete chtít, a tak přibalení na cesty už není žádný problém. Kuchařka kombinuje klasickou českou kuchyni s veganstvím, a tak vznikají mnohdy jednoduchá jídla, důležitá především pro ty, kteří s veganskou stravou začínají. Výjimkou nejsou ani ti, jejichž blízcí se živočišným produktům vyhýbají, a tak je chtějí něčím etickým pohostit.

26deka

Roztomilost a jakési kouzlo doplňují vložené citáty, ty jsou dílem Míši Zdráhalové, osobní koučky a průvodkyně šťastnou cestou životem, a od toho se také odvíjí námět citátů – štěstí.

Zajímavou tečkou knihy je recept věnovaný čtyřnohým mazlíčkům, s tím jsme se setkali vlastně poprvé a je to velmi milé.

Mezi jídly nechybí polévky, hlavní jídla, ale také dezerty nebo smoothie variace, barevnost a různorodost receptům rozhodně nechybí, možná by to však chtělo více exotiky a experimentu, co myslíte? Bude další díl zase něčím jiný?

Co se týče materiálu, který byl použit – v porovnání s ostatními je papír uvnitř příjemný na dotek, obálka by mohla být z tvrdšího, potažmo odolnějšího papíru – jestliže si ji bude brát čtenář na cesty často, mohla by se poničit. Autorka Denisa Jelínková se však nechala slyšet, že se snaží o řešení – speciální obal pro vlastní kuchařku. Jak to asi dopadne?

„Knížka je malinká, skromná, a přesto je originální, kouzelná a krásná. Veganských kuchařek mám plno, ale 26 deka veganského štěstí bych vybrala jako tu nejroztomilejší.“

Fitness sem, fitness tam, všude, kam se podívám

Většina veganských kuchařek se zaměřuje na naše ďábelské chutě – často smažená, sytá jídla jsou v kombinaci s množstvím přímo zabijáckou variantou. Kuchařka Fitness Brokolice v kuchyni se vrhla přesně na opačnou stranu: fitness recepty (nejen) pro vegany sportovce. Najdete zde sice převážně klasické recepty, jsou ale ozvláštněny právě tím, že jsou zdravější, ale vhodné také při hubnutí.

Pro srovnání je tato kuchařka v tvrdé knižní vazbě, tedy odolnější, než knihy výše zmíněné, obsahuje také větší množství receptů – více jak 60 – a tak ji řadíme mezi ty obsáhlejší.

Majda Nácovská, autorka této skvostné kuchařky, je milovnicí pohybu i jídla a experimentování v kuchyni vůbec, i to ji dovedlo k vydání kuchařky vlastním nákladem (ostatně i Veganské neřesti a 26 deka veganského štěstí byly vydány vlastním nákladem autorek – klobouk dolů!). Kniha je přehledně rozvržena do kapitol a fotografie u každého receptu doslova vybízejí k tomu, abyste jídla na nich zobrazená jednoduše uvařili.

fitness

Ne jeden člověk se dal na cestu života s veganstvím právě proto, že potřeboval zhubnout, tato kuchařka je skvělým pomocníkem a průvodcem stravování při prvních krůčcích.

Jak už bylo řečeno, obálka je skvělá už jen kvůli jejímu pevnému zpracování, ovšem co se týče papíru uvnitř knihy, mohla být zvolena příjemnější varianta, snižuje to celkový dojem. Ale papír je papír, hlavně že je na něm recept a fotografie chutného jídla, že?

„Naprosto skvělá kuchařka pro ty, co hledají inspiraci, případně chtějí něco změnit ve svém stravování. Již delší dobu uvažuji o přechodu na veganskou stravu a tahle knížka mě zase o kousek posunula.“

Kterou vybrat?

Každá z knih je kouzelná svým zpracováním. Jedna svou účelností a roztomilým zpracováním, jiná výběrem receptů a designem. Proto není možné, abychom určili vítěze. Jedno však určit rozhodně můžeme – všechny vybrané kuchařky doporučujeme. Vynikají v něčem jiném, jsou zajímavé a přinášejí něco nového, co tady dosud ještě nebylo. A jestliže chcete knihovničku ve vaší domácnosti zase o něco rozzářit – tyto tři poklady se tam rozhodně budou krásně vyjímat, to nám věřte!

 

Foto: Archiv, Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...