fbpx

Pátek Karla Křivana: Roboti už jdou, roboti už tady jsou 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

O jednom dialogu z tramvaje, který se od knih stočil k umělé inteligenci a k nečekané konkurenci, kterou připravila lidem, kteří se doteď domnívali, že jsou kreativní

Zveřejněno: 14. 2. 2025

Spokojeně jsem se rozvalil na zadních sedačkách tramvaje, která byla o prázdninách příjemně volnější, a četl si, když přistoupil můj známý, katolický kněz. Diskuse se stočila k papírovým knihám, které máme oba raději než jejich digitální verze, a pak obecně ke změnám v médiích a k médiím samotným. A světe, div se, k umělé inteligenci.

Vlastně to takové překvapení nebylo. Využívání AI je v poslední době téma každého trochu delšího rozhovoru jak s klienty, tak s kolegy a kamarády. Ale od katolického kněze přeci jen hned nečekáte upřímnou radost z využívání možností nových technologií. Za to mohou předsudky a stereotypy, které jsou v nás nebezpečněji uložené více, než si přiznáváme, a mají pak fatální vliv na naše rozhodování i v jiných případech, ale o tom jindy.

Kázání s AI

Vyprávěl mi, jak mu umělá inteligence pomáhá při přípravě na kázání. Také jsem přidal svoji trošku do mlýna, jak mi neznámý pomocník z digitálního světa ulehčuje moji neoblíbenou činnost, a to přípravu prezentací.

Můj kamarád řemeslník se o svoji práci bát nemusí. Zato my, kteří jsme se domnívali, že umíme jedinečně skládat slova za sebou tak, aby dávala smysl a příležitost k fakturaci, zjišťujeme, že zas tak úžasní nejsme.

Přes vánoční volno jsem ostatně přelouskal populární knihu Leoše Kyši Syndikát, která naznačuje jednu z variant, jak by se to celé bujení kolem umělé inteligence mohlo zvrhnout. Inu, „roboti už jdou“, jak zpívala jedna populární kapela. K našemu překvapení ovšem neohrožují pracovní místa jen v jednotvárných manuálních oborech, ale především ve zdánlivém bezpečí dosud přežívajících kreativních činností.

Ne modré, ale bílé límečky jsou na odpis. Můj kamarád řemeslník se o svoji práci bát nemusí. Zato my, kteří jsme se domnívali, že umíme jedinečně skládat slova za sebou tak, aby dávala smysl a příležitost k fakturaci, zjišťujeme, že zas tak úžasní nejsme, když onen superrychlý pomocník plodí jednu hlášku za druhou. A to nemluvím o vizuálních schopnostech našich nových nečlověčích kolegů.

Člověčí hodnota

Spisovatel Leoš Kyša v rozhovoru o své knize v České televizi mimo jiné řekl, že umělá inteligence nás nutí přemýšlet nad tím, kde je vlastně hodnota člověka. Mysleli jsme si, že jsme jediní na planetě, kteří dokážeme tvořit. A najednou jsme sami vyvinuli cosi, co je schopné vytvářet solidní průměrný výkon, který dosud podával kdejaký kreativní tým reklamních agentur a marketingových oddělení. Jestli ještě ne zcela nyní, tak za pár měsíců jistě. A samozřejmě nejen v komunikaci.

Právě o tom jsme si povídali cestou tramvají s katolickým knězem. Mnozí z nás zjistí, nebo už zjistili, že vlastně nejsou ničím výjimeční, jedineční, když ho to digitální něco dokáže zcela nahradit. A to ne v činnosti fyzické, což jsme od robotů očekávali, ale dušení.

K čemu tu budeme

Já vím, že můj digitální parťák nic netvoří, ale vyhledává a seřazuje. Jenže většina lidí nejsou žádní Kyšové. Věřili jsme, že náš mozek je něco, co nám dává schopnosti, jaké nikdo jiný na planetě nemá. K čemu tu ale budeme, pokud se ukáže, že AI zvládne naši práci. Sice třeba nudněji, bez fantazie a představivosti, ale uspokojivě a nesrovnatelně rychleji a levněji.

Umělá inteligence je novou šancí pro naše šedé buňky mozkové, na které s tak roztomilou vášní spoléhal Hercule Poirot. Máme další konkurenci. Musíme znova objevit cestu ke skutečné tvorbě do hloubky našich myslí, srdcí a duší, což jsou věci spojené a tajemné.

To hmatatelné dokáží technologie zvládnout lépe. Ke skutečné podstatě moudrosti máme stále blíže my. Záleží, budeme-li mít odvahu onen nulami a jedničkami nepopsatelný svět prozkoumávat, a jestli jsme nezlenivěli už natolik, že za umění budeme považovat něco, co se objeví na naší obrazovce po zadání „chci obraz Prahy jako od Picassa“. Brzy uvidíme, zda stále vnímáme a dokážeme ocenit rozdíl mezi zábleskem jedinečné geniality a její imitací. To rozhodne o další budoucnosti tvora jménem člověk.

Související…

Pátek Karla Křivana: Potřebujeme na chvíli ztichnout
Karel Křivan

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...