fbpx

Zveřejněno: 19. 11. 2017

Přibližně před jednačtyřiceti tisíci lety existovalo přes čtyři sta let dlouhé období, v němž by dnešní kompasy ukazovaly sever na jihu a naopak. Podle nových poznatků, které zveřejnila světová média, totiž tehdy proběhlo překvapivě rychlé přepólování magnetického pole Země.

„Magnetické pole Země je velmi dynamické a jeho intenzita se mění, takže může být o 50 procent silnější než dnes, nebo naopak o 90 až 95 procent slabší,“ uvedl pro server Discovery německý paleogeolog Norbert Nowaczyk.

Ten společně s profesorkou Helgou Arzovou provedl analýzu sedimentů ze dna Černého moře, Severního Atlantiku a také z Jižního a Severního Tichomoří, která potvrdila opačnou orientaci magnetického pole během poslední doby ledové.

poly zeme

Flóra i fauna by přepólování země přežily. Člověk by měl s dnešními technologiemi problém.

Pole bylo na 5 procentech

Proti dřívějším teoriím navíc jejich výzkum ukázal, že podobné přepólování může proběhnout poměrně rychle. Stále však se jedná o jev, který přesahuje život několika generací. Ovšem místo tisíců let se ukázalo, že celé přepólování zabralo přibližně „pouhých“ 250 let a vydrželo jen 440 let.

„Magnetické pole Země se během toho období zeslabilo přibližně na jednu čtvrtinu současného stavu,“ upřesňuje Nowaczyk s tím, že obnovení síly po opětovném překlopení magnetického pole, které chrání planetu před zářením vlastní hvězdy i kosmu, zabralo přibližně dalších 270 let.

Během období změny polarity magnetické pole zesláblo až na minimální pětiprocentní úroveň dnešního stavu. Vzhledem k této rychlosti a krátkému trvání zkoumaného přepólování geomagnetického pole je podle Nowaczyka možné, že šlo vlastně o nedokončené překlopení. Poslední úplné překlopení s dlouhodobou působností se podle vědců odehrálo před 780 tisíci lety a během té doby bylo podobných zvrhnutí pole zřejmě více – ví se asi o desítce.

Jak dochází k přepólování

Magnetické pole Země je generováno rotací železného zemského jádra v rozžhaveném tekutém vnějším jádru a funguje vlastně jako obří dynamo. Nicméně vědci upozorňují, že právě vnější jádro se může chovat spíše jako soustava magnetů než jako jeden homogenní.

Impulzy z těchto magnetů se mohou navzájem vyrušit nebo vyvolat přepólování pole. Tento proces představuje potencionální nebezpečí i pro lidskou civilizaci, především s ohledem na její závislost na moderních technologiích. Na druhou stranu zvraty magnetického pole zcela očividně přežívá pestrá škála všech živočišných druhů, které se vyvinuly i před miliony let.

Ukázka z knihy Miloše Matuly 2013: Hvězdná brána k Novému věku

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Horská dráha: Bývala to zábava pro šlechtu, dnes je i prostředkem eutanazie

Horská dráha: Bývala to zábava pro šlechtu, dnes je i prostředkem eutanazie

Matějská pouť na pražském Výstavišti už běží nějaký ten pátek a zdá se, že...