fbpx

Zveřejněno: 29. 6. 2017

Konec školního roku je už zítra a s ním je samozřejmě spojené finální ohodnocení našich dětí. Proč bychom jako rodiče neměli brát vysvědčení až tak vážně, vysvětloval Bohumil Kartous, vizionář v oblasti vzdělávání z portálu EDUin, v exkluzivním rozhovoru pro Flowee. 

„Nejsem jen analytik a vedoucí komunikace think-tanku EDUin, ale jsem také rodič. Musím se přiznat, že ani nevím, jaké má aktuálně známky ve škole můj starší syn. Známka není odrazem vzdělávání. Až dostanete vysvědčení do ruky, tak číslíčka, která tam uvidíte, nepředstavují vzdělání, jež dítě dostalo. Je to nějaké hodnocení odrážející nejen to, jestli je váš potomek dobrý v matematice či biologii, ale i vztah učitele k danému dítěti,“ popisuje Bob Kartous. 

Ve známkování neexistuje objektivní metrika

Společnost Scio porovnávala výsledky standardizovaných testů se známkami a přišla na zajímavý fakt. Holčičky, které jsou ve škole hodné a nezlobí, mají v průměru o jeden stupeň lepší známku z matematiky než neposlušní chlapečci. Další skutečností je to, že děti mající samé jedničky na jedné škole, mohou mít v jiné vzdělávací instituci samé trojky nebo čtyřky. „Děti za špatné známky netrestejte, ale nedělejte si ani nesmyslné iluze, pokud jsou to jedničkáři. Nemusí to hned znamenat, že před sebou mají skvělou vzdělávací dráhu,“ dodává Bob. 

bob a jana

Šéfredaktorka Flowee Jana Čiháková s Bobem Kartousem

Zásah rodiče  

Má vaše ratolest skvělý výsledek ve standardizovaných testech, ale špatnou nebo horší známku na vysvědčení? I s takovou možností se můžete setkat, ale nesnažte se vyvolávat zbytečné konflikty. Nejdříve se zeptejte učitelky, zdali si myslí, že známka odpovídá výkonu. Pokud vám nepodá vysvětlení, máte plné právo zajít za ředitelem školy. Vše řešte v klidu, jediný, kdo by to mohl odnést, je vaše dítě. 

Známky nejsou odrazem vzdělání 

Pokud se skutečně chcete zajímat o to, jak vaše dítě prospívá, věnujte se mu v průběhu celého roku. Známku berte pouze jako jeden z faktorů, které vám mohou napovědět, ale rozhodně ne jako bernou minci. 

Rada pro děti 

Není žádnou výjimkou, že se děti bojí v poslední den školy vůbec přijít domů, pokud jejich výsledky neodpovídají představám rodičů. „Připravte své rodiče dopředu. Prozraďte jim, jaké známky přinesete, a nestavte je před novou překvapivou věc až s vysvědčením v ruce. Jestliže tak učiníte, nemáte se zítra čeho bát,“ radí Bob Kartous. 

Tipy redakce

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Severní magnetický pól se hýbe a jeho pohyb se zrychluje. Země je v ohrožení

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Změní vesmírní chameleoni Einsteinovu teorii relativity?

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....