Vzorky stolice, plné hodných bakterií, pocházející od zdravých dárců, se mohou stát součástí léků, kterými budou lékaři vyplavovat nebezpečné superbakterie z temných útrob trávicího systému. A místo nich budou do těla dodávat bakterie zdravé.
Miliony lidí každý rok totiž zemřou kvůli infekcím, které jsou v současné době rezistentní na známá antibiotika. Pozornost je zaměřena na střeva, která jsou největší laboratoří rezistence vůči antibiotikům v lidském těle, říká dr. Blair Merrick, který pilulky testuje v nemocnici Svatého Tomáše.
Na superbakterie v lidském těla běžná antibiotika nezabírají. Z temných zákoutí lidských střev, kde by měly zůstat, se tak mohou dostat do celého těla a působit obří problémy. Dokážete si představit, co mohou způsobit například v močovém ústrojí nebo v krevním řečišti? My také moc ne, ale podvědomě chápeme, že pokud něco patří do střeva, nemá to v žíle co dělat. „Klademe si tedy otázku, jak tyto superbakterie dostat ze střeva ven,“ říká Merrick.
Myšlenka pilulek z exkrementů není tak absurdní, jak by se mohlo na první pohled zdát (což neznamená, že není nechutná). Fekální transplanty jsou již schválené pro léčbu těžkého průjmu, který způsobuje bakterie Clostridium difficile. A právě při nasazení těchto transplantů si lékaři všimli vedlejšího účinku. Tělo se dokázalo zbavit některých superbakterií.
Nový výzkum se tak zabývá pacienty, kteří trpí infekcemi odolnými vůči standardním antibiotikům. Jako lék dostali pilulky z extrementů z banky stolice, které darovali zdraví lidé, takzvaní fekální dárci. Taková banka mj. existuje i v Česku, první otevřeli před 2 lety v Thomayerově nemocnici.
Fekální pilulky mohou být odpovědí na rezistenci superbakterií a dárcovské bakterie mohou být ultimátní zbraní v mikrobiologické válce.
Každý vzorek stolice se nejdříve otestuje, aby neobsahoval žádné škodlivé bakterie. Pak se z něj odstraní nestrávené jídlo, zmrazí se a rozemele na prášek. Ten se následně vloží do kapsle, která je schopna projít žaludkem a voňavý prášek vypustit až ve střevech.
Pokus na 41 pacientech v nemocnici Svatého Tomáše v Londýně je první fází velké studie. Ve střevech pacientů, kteří byli ochotni kapsle s léky z výkalů pozřít, vydržely zdravé darované bakterie minimálně měsíc.
Podle Dr. Merricka to jsou slibné výsledky. Fekální pilulky mohou být odpovědí na rezistenci superbakterií, a dárcovské bakterie mohou být ultimátní zbraní v mikrobiologické válce. Zachytí se totiž na střevních záhybech a dokážou škodlivé superbakterie buď úplně eliminovat, nebo jejich počet snížit na úroveň, která nezpůsobuje problémy.
Právě v mikrobiomu může ležet klíč k léčbě nejrůznější škály chorob od Crohnovy choroby přes rakovinu až po duševní zdraví
„Je to úžasný pokrok oproti době před 20 lety, kdy se předpokládalo, že všechny bakterie a viry lidem škodí. Dnes už je nám jasné, že část z nich je pro naše zdraví naprosto nezbytná,“ dodává Dr. Merrick.
Bakterie, se kterými se setkáváme hned po narození, mohou snížit riziko plicních infekcí u čerstvě narozených dětí až o polovinu. Buněk v našem těle je totiž méně než bakterií, plísní a dalších mikroorganismů, které dohromady tvoří mikrobiom. Což vedlo vědce k logické úvaze: právě v mikrobiomu může ležet klíč k léčbě nejrůznější škály chorob od Crohnovy choroby přes rakovinu až po duševní zdraví.
Pokud budou fekální pilulky proti superbakteriím dobře fungovat a pokud se tento přístup osvědčí i v širších klinických testech, pak bude možné je používat nejen pro léčbu, ale také pro prevenci u rizikových pacientů s imunitním systémem oslabeným například léčbou rakoviny nebo transplantací orgánů. „Mikroorganismy odolné vůči lékům dokážou nadělat spoustu škody,“ říká Dr. Merrick.
Podle britského úřadu pro léky (MHRA) se v současnosti vyvíjí více než 450 léků zaměřených na mikrobiom. A minimálně část z nich by měla podle agentury být už brzy na trhu. „V budoucnu bychom tak mohli nahradit antibiotika mikrobiomovými léky úplně, až tak velký potenciál v sobě skrývají,“ říká doktorka Chrysi Sergaki z MHRA.