Pokud zrovna nepatříte k divoženkám, které si mažou menstruační krev na obličej či s ní hnojí rostliny na zahrádce, nejspíše považujete obsah vašeho menstruačního kalíšku za odpad, kterého je třeba se co nejrychleji zbavit. Tím ale tuto kapalinu velice podceňujete.
Na rozdíl od běžné krve, která se skládá především z plazmy a krevních buněk, obsahuje menstruační tekutina totiž velice komplexní směs děložní tkáně, cervikálního hlenu a krve. A také stovky proteinů, z nichž mnohé mohou být indikátory řady onemocnění, jako je třeba endometrióza a rakovina vaječníků.
Vědci nyní vyvinuli slibné detekční zařízení, které menstruaci využívá, a doufají, že tak překlenou propast mezi dostupnými diagnostickými postupy a ženami po celém světě.
Jak to funguje?
Zařízení se jmenuje MenstruAI a má být jednoduchou, neinvazivní a cenově dostupnou diagnostickou alternativou pro ženy, píše web Body and soul. Bylo navrženo tak, aby plynule zaznamenávalo zdravotní údaje v každodenním životě.
Podobně jako rychlý antigenní test na COVID-19 je i toto zařízení jednoduchou diagnostickou platformou na papírovém základě, která dokáže detekovat a kvantifikovat cílovou látku v tekutém vzorku.
Na rozdíl od stávajících diagnostických metod, které mohou být časově náročné, nepohodlné a drahé, MenstruAI vyžaduje pouze to, aby žena jednoduše umístila integrovaný neelektronický senzor do své hygienické vložky a nosila ji jako obvykle.
Jakmile pak přijde čas vložku vyměnit, uživatelka musí pořídit fotografii použité vložky pomocí svého smartphonu a aplikace pak zanalyzuje výsledek.
Odpadem už nikdy víc
Většina diagnostických zdravotních testů, prováděných v současnosti, analyzuje biomarkery nacházející se v krvi nebo moči, v menstruaci většinou ne.
„Dosud byla menstruační krev považována za odpad. My ukazujeme, že je to cenný zdroj informací,“ říká Lucas Dosnon, doktorand a výzkumník, podílející se na vývoji revolučního zařízení ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu (ETH). Studie s výsledky testování zařízení byla publikována v časopise Advanced Science.
„Odvážné projekty [jako tento] jsou nezbytné k prolomení stávajících vzorců chování, aby zdraví žen konečně zaujalo místo, které si zaslouží,“ dodal Dosnon.
Podobně jako rychlý antigenní test na COVID-19 je i toto zařízení jednoduchou diagnostickou platformou na papírovém základě, která dokáže detekovat a kvantifikovat cílovou látku v tekutém vzorku.
Tři biomakery
Při navrhování diagnostického zařízení se výzkumníci zaměřili na tři specifické biomarkery zdraví žen: C-reaktivní protein (CRP) – indikátor infekce a zánětu; CA-125 – marker spojený s endometriózou; a CEA – marker spojený s gynekologickými nádory.
Když se tyto specifické biomarkery v menstruační krvi dostanou do kontaktu s testovacím proužkem umístěným v nositelném zařízení, objeví se barevný indikátor, jehož intenzita závisí na koncentraci biomarkeru.
Reklama
„Od samého počátku bylo cílem vyvinout řešení, které lze použít i v regionech se špatnou zdravotní péčí a které by bylo co nejvíce nákladově efektivní, což by potenciálně umožnilo screening celé populace,“ řekla spoluautorka studie Inge Herrmannová.
Ačkoli se zařízení nachází teprve v počáteční fázi testování, vědci zdůrazňují, že i když bude schváleno pro každodenní použití v reálných podmínkách, není určeno k nahrazení stávajících diagnostických testů.
MenstruAI by jinými slovy mělo být vnímáno spíše jako systém včasného varování, který upozorňuje ženy na potenciální zdravotní problémy, a vždy by mělo být následováno návštěvou lékaře.
Co může napovědět menstruační krev
Nemusíte ale chodit do laboratoře nebo čekat, až bude dostupné toto zařízení. Krev si můžete omezeně zanalyzovat i doma. Její barva, konzistence, množství a zápach mohou být velmi užitečné pro pochopení, co se v těle děje. A co tedy indikují?
1. Barva
Sytě červená: Čerstvá krev – běžná na začátku menstruace.
Tmavě červená nebo hnědá: Starší krev – obvykle na začátku nebo konci menstruace.
Růžová: Může značit nízkou hladinu estrogenu, špinění nebo velmi slabou menstruaci (např. při sportu nebo podvýživě).
Šedá nebo velmi nepřirozená barva: Může signalizovat infekci (např. bakteriální vaginózu) nebo potrat (v případě těhotenství).
2. Konzistence
Tekutá, vodnatá: Může být normální, ale někdy značí nízké železo nebo hormonální problémy.
Hustá, s kousky nebo sraženinami (sražená krev): Menší sraženiny jsou běžné. Větší než 2–3 cm mohou znamenat výskyt myomů (nezhoubné nádory dělohy), endometriózu nebo hormonální nerovnováhu.
3. Množství
Silné krvácení: Může souviset s myomy, polypy, poruchami srážlivosti krve, hormonální nerovnováhou.
Slabé krvácení: Někdy je normální, jindy může značit stres, nízkou tělesnou hmotnost či problémy s ovulací.
4. Délka menstruace
Kratší než 2 dny: Může jít o hormonální výkyv nebo přechod do menopauzy.
Dlouhá menstruace (7 dní a více): Příčinou může být endometrióza, myomy, poruchy štítné žlázy.
5. Zápach
Slabý kovový zápach (po krvi): Normální.
Silný nebo nepříjemný zápach: Může naznačovat infekci, zejména pokud je doprovázen svěděním, pálením nebo neobvyklým výtokem.
foto: Midjourney / Zdeněk Strnad