Původní myšlenka hnutí „body positivity“ měla jistě dobrý záměr. V éře „heroin chic“, kde přehlídkovým molům dominovaly na kost vyhublé ženy s kruhy pod očima a velikostí nula, přišla jako závan čerstvého vzduchu. Díky ní pak nastala éra, kdy se společenský obraz krásy, který byl dlouho vychýlený směrem k nerealistické štíhlosti, začal postupně proměňovat.
Ode zdi ke zdi
Původním cílem bylo vytvořit mediální prostředí, v němž by mladé dívky mohly vidět odraz sebe sama a podpořit tak zdravější a rozmanitější vnímání krásy a sebeúcty. Jak se však hnutí vyvíjelo, začalo směřovat k extrému a ztotožňovat pozitivní vnímání těla s přijímáním, a dokonce idealizací morbidní obezity.
Ti, kdo oslavují obezitu nebo odsuzují snahy o její redukci, jsou nebezpeční... [a] mají krev na rukou.
Kritici namítají, že toto nové paradigma může neúmyslně normalizovat zdravotní rizika spojená s obezitou, jako jsou srdeční choroby a chronická onemocnění. „Na jedné straně jsou trendy jako ,ne body shamingu‘, což znamená neodsuzovat lidi za to, jak vypadají, nebo ,body positivity‘, tedy cítit se ve svém těle dobře. To jsou asi rozumné přístupy, ale nesmíme skočit do druhého extrému, kdy začneme oslavovat nebo obdivovat nezdravost,“ upozorňuje například výživová expertka Margit Slimáková. „V okamžiku, kdy obezita začíná být celosvětově jedním z největších zdravotních problémů, které tedy musíme řešit, bychom měli být opatrnější.“
A někteří odpůrci jdou ještě dál. „Ti, kdo oslavují obezitu nebo odsuzují snahy o její redukci, jsou nebezpeční... [a] mají krev na rukou,“ napsal novinář Glenn Greenwald.
Nezdravé modly
Kyvadlo, které se dříve zastavilo na oslavách extrémní štíhlosti, se pro změnu vychýlilo na opačný konec – zbožšťování obezity. A než abychom se rozhodli, že další extrém už podporovat nebudeme, začali jsme toto hnutí i jeho hlavní hvězdy opět uctívat, byť jejich názory i požadavky často odporují zdravému rozumu. Například tiktokerka, vystupující pod přezdívkou @jaebaeofficial, se zasazuje o to, aby obézní jedinci dostávali v letadle zdarma další místa. Nedávno také pozvala lidi, aby se k ní připojili na akci Fat Con, velkou oslavu všech obézních, která mimo jiné zahrnuje „tlusté pool party“.
Aktivistka za tloušťku, jak si říká, je od roku 2018 nepohyblivá. Na svém instagramu si mimochodem posteskla: „Tělo mě tehdy zradilo – i po několika metrech chůze se mi začala točit hlava, byla jsem slabá a na pokraji mdlob. Lékaři nevěděli, co se děje. Pak přišla diagnóza: plicní hypertenze. Plicní onemocnění, které ovlivňuje hladinu kyslíku a srdeční frekvenci. Byla mi odebrána pohyblivost a stala jsem se vozíčkářem.“
Obézní lidé, a dokonce i morbidně obézní lidé, mají stejně dobré, nebo i lepší zdraví než někdo s normální váhou.
Podobně jako mnoho dalších influencerů, Baeová bez motorového vozíku nedokáže udělat ani pár kroků a stěží si zaváže i tkaničku u boty. Nezdá se však, že by své problémy připisovala právě nadbytečným kilům.
Zničila jsem si život
Ne všichni body positivity influenceři samozřejmě mají tento přístup. Například 28letá Brittany Sauerová na svém TikToku těsně před svou smrtí sdílela vzkazy, kde bez obalu řekla pravdu: „Zničila jsem si život.“ Tehdy Brittany vážila přes 400 kilogramů a platila za velkou zastánkyni hnutí Body positive. Nakonec uznala, že její životní styl založený na přejídání a závislosti na nezdravém jídle poškozuje její zdraví.
@sickandtiredofweighting I wish I could turn back time and have not stopped when it got hard, not given up when grief hit me... That's life though. This has to be the final time I pick myself up off the ground because I'm scared I'm going to end up in a very bad place that my body cant recover from. #foodaddict #foodaddiction #foodaddictionrecovery #bingerecovery #bingeedrecovery #weightlossmotivation #fyp ♬ Lo-fi hip hop - NAO-K
Její rozhodnutí vedla k tomu, že prakticky dva roky nemohla opustit dům. Čelila vážným zdravotním komplikacím včetně cukrovky 2. typu a opakovaných infekcí kůže, které vyústily v pánevní výrůstek, který sám o sobě vážil přes 30 kilogramů. I s jednoduchými úkony, jako je střihání prstů na nohou, jí museli pomáhat blízcí. Navzdory chmurné situaci a obavám, že by se její tělo nemuselo z poškození zotavit, se držela naděje. Druhého ledna 2023 však bohužel zemřela.
Infarkt ve 33 letech
Podobný příběh se stal i dalším osobnostem sociálních médií z oblasti „fat positive“. Například @Wafffler69, v reálném životě známý jako Taylor LeJeune, získal 1,9 milionu sledujících díky svým svérázným recenzím originálních potravin. Jeho cestu však ve 33 letech zastavil infarkt, což se dle slov jeho bratra, „dalo očekávat“.
V poměrně nízkém věku 42 let zemřela také akademička Dr. Cat Pausé, která tvrdila, že neexistuje žádná souvislost mezi zdravím a hmotností. „Věda není tak jednoznačná, jak bychom chtěli věřit, a o vztahu mezi váhou a zdravím zatím nepanuje úplná shoda,“ řekla kdysi. „Obézní lidé, a dokonce i morbidně obézní lidé, mají stejně dobré, nebo i lepší zdraví než někdo s normální váhou.“ Navzdory tomu, že se zasazovala o „fat-positive“ pohled na věc a zpochybňovala zdravotní paradigmata související s hmotností, její předčasná smrt nakonec k obavám o dopadu obezity na zdraví naopak přispěla.
Návrat rozumu?
Každý racionálně uvažující člověk asi dnes uzná, že oslavovat morbidní obezitu a zároveň bagatelizovat související zdravotní rizika je nebezpečné. Publikace jako Cosmopolitan už čelily palbě kritiky za to, že na obálkách svých časopisů vystavují modelky s extrémní nadváhou a oslavují jejich váhu se slovy: Toto je zdravé.
Stále více lidí začíná pochybovat o body positivity také kvůli kontroverzím týkajících se vysoce postavených osobností. Jednou z nich je například zpěvačka Lizzo, která se proslavila jako propagátorka ženského sebevědomí a lásky k vlastnímu tělu. Její pověst v roce 2023 značně utrpěla, když ji jedna z jejích bývalých doprovodných tanečnic v žalobě obvinila mimo jiné z „tlustofobie“.
Tři ze zpěvaččiných bývalých doprovodných tanečnic, Arianna Davisová, Crystal Willaimsová a Noelle Rodriguezová, přidaly do žaloby i další body, včetně sexuálního obtěžování, vytváření nepřátelského pracovního prostředí či náboženské a rasové diskriminace.
Proti hnutí se staví i odborná veřejnost. Podle studie z roku 2023 byl počet úmrtí na srdeční choroby ve Spojených státech spojených s obezitou v roce 2020 třikrát vyšší než v roce 1999, přestože celkový počet úmrtí na srdeční choroby v tomto období klesl téměř o 20 %. Podle Centra pro kontrolu nemocí (Centers for Disease Control) obezitou trpí přibližně 115 milionů Američanů, z toho 42 procent dospělých a 20 procent dětí. V Česku situace také není ideální, obezitou je u nás postiženo 25 procent žen a 22 procent mužů.
Tato znepokojivá vědecká zjištění bývají často připisována právě vzestupu hnutí „body positivity“, které oslavuje tloušťku a útočí na kritiky, kteří poukazují na obrovská zdravotní rizika spojená s přebytečnými kily.
Když to vše zkombinujeme s tragickými úmrtími (nejen) influencerů, není možné přehlédnout nebezpečný vliv, který má „body positivity“ na naši kulturu. Pozitivní alespoň je, že jsme konečně ochotni o krizi obezity mluvit a uznat, že jedincům, kteří bojují se svým zdravím, bychom se určitě neměli vysmívat, ale ani je krmit falešným, „soucitným“ poselstvím o tom, že obezita se zdravím nijak nesouvisí.