fbpx

Vymyslela si rakovinu a vydělala miliony. Vylhaný příběh Belle Gibsonové ožil v novém seriálu 1 fotografie
Zdroj: Profimedia, Shutterstock

Byla mladá, krásná a strašně trpěla. Miliony lidí hltaly její příběh se slzami v očích a kupovaly její recepty. Nikoho nenapadlo, že Gibsonová si vše vymyslela.

Zveřejněno: 18. 2. 2025

„Toto je pravdivý příběh založený na lži.“ Tak začíná šestidílný dokumentární seriál Jablečný ocet, který měl začátkem února premiéru na Netflixu. Scénář je založen na příběhu někdejší australské influencerky Belle Gibsonové, která se proslavila rakovinou. Tedy tím, že rakovinu dokázala porazit, a to úplně vlastními silami bez pomoci lékařů. Těm se totiž dle ní nedá věřit. Zdravá strava, pohyb, odhodlání, láska a taky ájurvéda, kraniosakrální a kyslíková terapie, klystýry... to vše ji pomohlo zbavit se vzácné formy rakoviny mozku v terminálním stádiu. Lékaři jí prý dávali šest týdnů života.

Dokonalá bojovnice

Inspirativní příběh Gibsonové přitahoval už na začátku její „kariéry“ v roce 2009 velkou pozornost. Byla považována za vzor toho, jak zdravý životní styl může překonat i ty nejstrašnější diagnózy. O své cestě za zdravím psala blog, později založila úspěšnou aplikaci s recepty, napsala knihu a díky tomu pohádkově zbohatla.

Na fotkách zářila krásou a zdravím. Není tedy divu, že byla pro mnoho nemocných lidí velkou inspirací. Jak je možné, že se tato smrtelně nemocná žena (která se navíc stala matkou v pouhých 18 letech) na videích neustále usmívá, vede úspěšný byznys, pečuje o rodinu a ještě stíhá motivovat ostatní?

Na celém případu navíc není nejhorší to, že Gibsonová pomocí lží vydělala spoustu peněz, ale spíše fakt, že odradila od tradičních lékařských metod mnoho lidí, kteří tak místo chemoterapií léčili rakovinu džusy, a někteří z nich dost možná zbytečně zemřeli.

Jednoduše. Celou diagnózu rakoviny si zkrátka vymyslela, což vyšlo najevo v dubnu roku 2015, kdy v rozhovoru pro časopis Women's Weekly přiznala pravdu. „Ne, nic z toho není pravda,“ řekla, ale odmítla převzít další zodpovědnost. „Stále netuším, co si myslím, že vím, a tím, co je skutečnost. Prožila jsem to a ještě jsem se do toho pořádně nedostala.“ Když vše prosáklo na veřejnost, vydavatel její knihy stáhl z prodeje a Apple odstranil její aplikaci z reklam. V roce 2017 byla odsouzena za klamavé a zavádějící jednání a australský federální soud jí nařídil zaplatit pokutu ve výši 410 000 australských dolarů (kolem 9,5 milionu korun).

Jablečný ocet dokumentuje Gibsonové vzestup ke slávě a následný pád a zobrazuje některé psychologické faktory (jako dětství s nemocnou matkou, útěk z domu ve dvanácti letech či neschopnost udržet přátelství a další), které její podvod ovlivnily. Tvůrci seriálu přiznávají, že příběh a některé postavy jsou na pravdě založené jen vzdáleně, ať už kvůli ochraně identity reálných osob, nebo proto, že celou pravdu v tomto případě zkrátka nikdo nezná. Možná ani sama Belle Gibsonová.

Tragické následky

Na celém případu navíc není nejhorší to, že Gibsonová pomocí lží vydělala spoustu peněz, ale spíše fakt, že odradila od tradičních lékařských metod mnoho lidí, kteří tak místo chemoterapií léčili rakovinu džusy, a někteří z nich dost možná zbytečně zemřeli.

Nyní, o téměř osm let později, narostl dluh Gibsonové na více než 500 tisíc dolarů s penále a úroky a stále zůstává nezaplacený. Podle posledních zpráv Gibsonová tvrdila, že si ji „adoptovala“ etiopská komunita v Melbourne, říká si Sabontu a mluví lámanou angličtinou.

Jednou z nich byla i Bella Hohnstonová, které byla diagnostikována rakovina v devatenácti letech. Její příběh zveřejnil Dailymail. Když tehdy na sociálních sítích narazila na podobně starou dívku, která sdílela svou zkušenost se zhoubným nádorem mozku, byla nadšená. „Samozřejmě, že jsem jí věřila. Měla jsem rakovinu a bylo mi řečeno, že zemřu. Proč bych nevěřila někomu, kdo tvrdí, že ji může vyléčit bez rizika všeho, co s sebou nese chemoterapie a radioterapie?“ sdělila Johnstonová, chemoterapii nicméně podstoupila.

Když tehdy viděla Gibsonovou, jak vypadá zdravě a cestuje po světě, zatímco ona je z léčby unavená, cítila nesmírný tlak. „Nedokážu ani vysvětlit, jak šíleně jsem se cítila při pohledu na její feed. Proč jsem byla tak ošklivá? Proč jsem byla tak unavená?“

Zatímco ona trpěla, Gibsonová si užívala na Bali na dovolené. „Vzala jsem si to všechno osobně, protože jsem měla pocit, že všechny tyhle špatné věci se mi dějí proto, že jsem si vybrala konvenční medicínu.“

Související…

Jednoduše a přirozeně. Předcházejte rakovině úpravou životosprávy
Dominika Glaserová

Došlo to tak daleko, že se po radioterapiích mazala samoopalovacími krémy a nasazovala si příčesky, jen aby se trochu přiblížila kráse své oblíbenkyně. Její příběh naštěstí dopadl dobře. Po dlouhém váhání nakonec podstoupila rozsáhlou operaci a nyní je v remisi.

Dluhy platit odmítá

A jak to dopadlo s Gibsonovou? Nyní, o téměř osm let později, narostl dluh Gibsonové na více než 500 tisíc dolarů s penále a úroky a stále zůstává nezaplacený. Podle posledních zpráv Gibsonová tvrdila, že si ji „adoptovala“ etiopská komunita v Melbourne, říká si Sabontu a mluví lámanou angličtinou.

A proč to celé dělala? V seriálu je vykreslena jako snílek s náročným dětstvím, který předstírá nemoc k získání pozornosti, soucitu a tolik vytoužené lásky. A realita? Těžko říct. Gibsonová své důvody do médií nikdy nevysvětlila a před veřejností se skrývá.

Její příběh velmi dobře vykresluje, jak může být důvěra ve veřejné figury snadno zneužita. Dnes, kdy jsou podvody na internetu stále častější, je důležité si informace ověřovat a přistupovat k příběhům nejen o zdraví s velkou opatrností.

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...