Vyšší ukládání tuku, otoky a někdy také vrásky. Takzvaný „kortizolový obličej“ je na sociálních sítích v poslední době hitem. Spousta influencerů, zejména žen, sdílí fotografie, jak se u nich tento stav projevuje, a také více či méně důvěryhodné rady, jak mu předcházet.
„Výraz kortizolová tvář se používá na TikToku a dalších sociálních platformách jako popis problému, který vznikl kvůli nadbytku stresu. Zvýšená hladina kortizolu v těle opravdu může způsobit určité otoky. Tento stav je však většinou dočasný a jen málokdy, pokud vůbec, bolestivý,“ uklidňuje atestovaná rodinná lékařka Brynna Connorová pro Verywellmind.
Někteří lidé přirovnávají „kortizolový obličej“ k takzvanému Cushingovu syndromu. Ve skutečnosti ale o totéž nejde. Cushingův syndrom je mnohem závažnější onemocnění, způsobené dlouhodobým působením vysokých hladin kortizolu. Poznáte ho podle příznaků, jako je přibývání na váze, kožní změny, svalová slabost, řídnutí kostí, vysoký krevní tlak atd. „Kortizolový obličej“ pak může být jedním z mírnějších příznaků Cushingova syndromu nebo spíš viditelným projevem chronického stresu.
Dobrý sluha, špatný pán
Kortizol má jako hormon nehezkou pověst. V našem těle však hraje nejednu důležitou roli. Například reguluje metabolismus, krevní tlak a imunitní reakce. Kromě toho se nás snaží udržet v bezpečí. Když náš mozek začne vnímat hrozbu, okamžitě vyšle signály do endokrinního systému, aby uvolnil do krevního oběhu hormony, včetně kortizolu.
Tělo se připravuje na nebezpečí mimo jiné tím, že ukládá více tuku a tekutin pro případ, že by nastala nouze o jídlo.
Kortizol pak začne v těle úřadovat tak, aby nás na nebezpečí co nejlépe připravil. Například navýší hladinu cukru v krvi, abychom měli víc energie pro boj nebo útěk, a posílí mozkové funkce pro případ, že bude třeba rychle se rozhodnout nebo reagovat. Ostatní méně důležité funkce naopak vypíná, aby ušetřil organismu energii. Mimo jiné zpomaluje trávení i vylučování, což je důvod, proč mnoho lidí trpí při dlouhodobém stresu zácpou.
Mechanismy těla jsou velmi inteligentní. Problém ale nastává ve chvíli, kdy je hladina kortizolu zvýšená dlouhodobě. To může vést kromě vyšší zánětlivosti a sklonům k depresím i ke zjevným změnám, jako je například přibývání na váze. Právě ukládáním tuku a tekutin se tělo připravuje na situaci, kdy by mělo nedostatek výživy a muselo brát z vlastních zásob.
Buclatost, otoky i vrásky
A zde jsme zpět u kortizolového obličeje. Uložený tuk a otoky, zejména na tvářích, bradě a krku, nejsou nic jiného než přirozená snaha kortizolu uchránit nás před potenciálně nebezpečnou situací, tedy nedostatkem stravy.
Změna dechových vzorců je ten nejlepší způsob, jak ovládat své tělo a mozek. Navíc to nic nestojí.
Kromě otoků a tuku v obličeji souvisejí s kortizolem i vrásky. Dlouhodobé působení vysokých hladin tohoto hormonu může snížit schopnost těla produkovat kolagen. Pod vlivem kortizolu totiž tělo rychleji odbourává bílkoviny, z nichž některé tvoří základní stavební kameny pro syntézu kolagenu. Tvorba kolagenu se tak zpomaluje, což způsobuje, že pokožka ztrácí svou pevnost a pružnost.
V neposlední řadě může kortizol také zhoršovat zánětlivá kožní onemocnění, jako je například akné.
Stres pod kontrolou
Pokud máte pocit, že kortizol vaše zdraví i vzhled negativně ovlivňuje, věřte, že dostat ho pod kontrolu není zas tak složité. „To, jak budete reagovat na stres, si můžete zvolit,“ říká pro Independent lékařka Nicky Keayová, autorka knihy Hormony, zdraví a lidský potenciál. „Pokud jste například v zácpě, můžete se vědomě rozhodnout, jestli se budete vztekat, nadávat nebo klidně zůstanete sedět a třeba si pustíte pěknou hudbu,“ vysvětluje.
Jako jednoduchou cestu k uvolnění stresu pak doporučuje dechová cvičení. „Je to nejlepší způsob, jak kontrolovat své tělo i mozek. Navíc to nic nestojí,“ říká. Hluboké dýchání vám pomůže zklidnit váš sympatický nervový systém, který je zodpovědný za reakci „bojuj, nebo uteč“.
Reklama
Pak tu jsou samozřejmě i další známé způsoby, jak držet stres na uzdě, ať už jde o cvičení, procházky v přírodě, četbu, poslech uklidňující hudby či úpravu spánkového režimu. Nezapomínejte také na to, že vaši psychickou pohodu ovlivňuje i strava. Například zpracované potraviny, cukr či kofein mohou hladinu kortizolu zvyšovat.
Péče o pleť
Ačkoli péče o pleť jako taková hladinu kortizolu nesníží, některé produkty a techniky vám mohou pomoci vzhled pleti vylepšit. Přikládání studených obkladů po ránu pomáhá zmírnit otoky v obličeji, zejména v okolí očí a tváří. Stejně tak mohou pomoci masáže obličeje pomocí nástrojů, jako je gua sha, které stimulují lymfu a zlepšují krevní oběh. Pokud otok není velký, za pokus stojí i čajové sáčky nebo plátky okurky.
Odborníci dále doporučují spát s mírně vyvýšenou hlavou, aby se vám přes noc v obličeji zbytečně nehromadila tekutina. Nakonec můžete vyzkoušet i složky v krémech, které mají protizánětlivé vlastnosti. Mezi ně patří například extrakt ze zeleného čaje, kofein, zinek nebo kyselina hyaluronová. Ty vám mohou pomoci zklidnit pleť, zmírnit zánět a zmenšit otoky.