fbpx

Nemocní na masáž nechoďte, ublížíte sobě i masérovi 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Nechat se masírovat, když se necítíte být ve své kůži, není dobrý nápad. Bolest svalů po tréninku je něco úplně jiného než bolest těla při viróze nebo infekci. Navíc můžete ohrozit i terapeuta.

Zveřejněno: 19. 1. 2025

Jakkoliv lákavou se může jevit představa, že vám masáž uleví od nepříjemných projevů virové nebo bakteriální infekce, faktem je, že to nejlepší, co můžete v tomto směru udělat, když cítíte, že vás zmáhá nemoc nebo nachlazení, je masáž zrušit a nechat ji na dobu, kdy budete zase fit. A platí to i v případě, že doma máte akupresurní podložku, na kterou rádi a pravidelně leháte – pokud nejste ve své kůži, vynechte i tento druh masáže.

Tlak a teplo jen uvede věci do pohybu

Hlavní důvodem je riziko, že masáž může zpomalit normální hormonální fungování vašeho organismu. Když jste nemocní, tělo dělá všechno pro to, aby s nemocí bojovalo: v plné polní je celý imunitní systém, oběhový i lymfatický, a také orgány. Pro masáž jsou typické tři faktory – tlak, teplo a pohyb – a právě tyto tři faktory dohromady mohou brzdit schopnost těla bojovat s infekcí a přesunout odpadní/nebezpečné/toxické látky skrze lymfatické kanály a střeva pryč. „Infekce bývá spojena se zvýšenou teplotou, masáž proto není vhodná, protože zvyšuje ještě více tělesnou teplotu a stresovou reakci,“ potvrzuje MUDr. David Frej z Centra funkční a holistické medicíny v Praze.

Mezi další vykřičníky masáže v nemoci je zvýšené riziko vzniku zánětu. Masér při ní sice uvolňuje napjaté a bolavé svaly, na oslabené tělo to může zapůsobit opačně, tedy může dojít k urychlení nebo k podpoře vzniku zánětu. Důvodem je skutečnost, že organismus již bojuje s patogeny, které do něj pronikly a které zánět samy o sobě mohou způsobit, a masáž v tuto chvíli přidává jen další nevítané palivo.

Pokud se cítíte dobře a od vymizení příznaků, jako je vykašlávání hlenů, uplynulo už alespoň pět dní, můžete se na masáž objednat.

A totéž platí v případě, že máte pocit, že „na vás něco leze“. Masáž celé tělo prokrví, dá do pohybu lymfu, tedy může patogeny velmi rychle rozšířit po těle a dostat je do lymfatických uzlin. Imunita si v tomto případě zaslouží odpočinek a ne další podněty k boji s nevítanými návštěvníky.

Nepříjemné pro klienta i terapeuta

Nemluvě o tom, že masáž v nemoci nebo při počínajícím nachlazení může být velmi nepříjemná – vzpomeňte si, jak vám je při zvýšené teplotě, tělo je citlivé na sebemenší dotek, všechno bolí a je to úplně jiná bolest než ta, která na svaly přijde po výživném tréninku (a kterou míváme mnohdy i docela rádi, protože značí, že jsme pracovali pořádně).

A když se na to podíváme z opačné strany – ani vůči poskytovateli oné (za běžných „zdravých“ okolností) příjemné služby není zrovna fér ulehnout na masérské lehátko ve stavu, kdy ho můžete nakazit a připravit ho dočasně nejen o zdraví, ale také o zdroj příjmu. To se prostě nedělá.

Jak dlouho čekat

Mohlo by se zdát, že jiná situace nastává, když přejdete do fáze rekonvalescence. Bohužel, ani tady lékaři nedoporučují věc uspěchat. Lepší je počkat, až se zase budete cítit ve své kůži. Představte si, že jste si zlomili kotník a vyrazili do posilovny hned poté, co by akutní bolest zmizela. To by vás nejspíš ani nenapadlo, dopřávali byste noze dlouhou dobu klid a na zátěž ji posléze zvykali postupně. V případě nemoci či nachlazení a masáže by měl být postup stejný.

Většina běžných virových infekci napadajících horní cesty dýchací se vyvíjí během několika dnů až dvou týdnů. Mnoho lidí se za tu dobu cítí lépe a s největší pravděpodobností už ani nejsou nakažliví. To znamená, že pokud se cítíte dobře a od vymizení příznaků, jako je vykašlávání hlenů, uplynulo už alespoň pět dní, můžete se na masáž objednat. Co se bakteriálních infekcí týče, pak záleží na tom, s čím jste se léčili – zánět močových cest, který po nasazení antibiotik zmizel, není překážkou, zatímco u infekce dýchacích cest platí v podstatě totéž, co pro virovou nákazu. Máte-li stále antibiotika, měli byste masáž vynechat.

Platí tedy, že na masáž byste měli vyrazit až tehdy, kdy se budete cítit na sto procent ve své kůži. „Na masáž lze tak jít poté, co infekce již odezní a zvýšená teplota nebo horečka odezní alespoň 24 hodin před masáží,“ radí MUDr. Frej. Jedině tak platí, že masáž napomůže posílení přirozené obranyschopnosti a toku lymfy.

Související…

Tantrická masáž je cesta k hluboké intimitě a harmonii těla i duše, říká masérka a koučka
Aneta Šťastná
 

 

foto: Shutterstock , zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...