fbpx

Finanční kompatibilita: O penězích mluvte v novém vztahu dřív, než bude pozdě 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Odborníci radí, jak mluvit v novém vztahu o financích a na co si dát v tomto směru pozor

Zveřejněno: 7. 5. 2024

Téma peněz bylo v oblasti randění vždycky poměrně trapné, a to nejen tehdy, když na prvním rande nastala chvíle placení účtu. Mnoho nezadaných má obavy o svou vlastní finanční budoucnost a neví, jak a kdy v novém vztahu o penězích mluvit.

Zajímat se o to, jaký vliv bude mít osoba, se kterou chodíte, na vaše finance v budoucnu, rozhodně není zlatokopectví. To však neznamená, že první otázka, kterou byste měli položit sympatickému muži, který vás pozve na večeři, je: „A kolik vyděláváš?“ O tom, jak to správně vybalancovat, píše magazín Evie

Generace Z a mileniálové svatbu čím dál více odkládají, ale za tento trend nemohou jen osobní preference. „Mnoho mladých lidí chce dosáhnout před uzavřením sňatku určitých finančních milníků,“ říká certifikovaná finanční poradkyně SoFi Kendall Meadeová s tím, že takový postoj může mít mnoho důvodů.

Pokud chcete mít finančně zodpovědného partnera, je dobré, abyste i vy byli finančně zodpovědní. Bez ohledu na to, kolik peněz vyděláváte, je vždy rozumné držet se rozpočtu, mít pohotovostní fond a spořit si na budoucnost.

„Zaprvé, možná budou muset našetřit peníze na samotnou svatbu,“ říká. „Spousta lidí si pak z nějakého důvodu myslí: ‚Až se ožením, musím si koupit dům‘. Takže místo toho, aby tyto cíle oddělili, mají tendenci je spojit dohromady, takže možná odkládají svatbu do doby, než si budou moci dovolit koupit dům. Za třetí, když spousta lidí začne mluvit o manželství, začnou mluvit také o dětech, což jsou další výdaje.“

Jak o penězích mluvit?

„Pokud jde o rozhovor o financích s partnerem, tak platí, že čím dříve, tím lépe,“ říká Meadová. „Existují různé úrovně. První rozhovor může být obecný ve stylu, 'Hej, jaké jsou mé cíle a na co šetřím'. Časem se diskuze může prohloubit a zahrnout více detailů. Chcete vědět, jak váš partner přemýšlí o penězích a jak s nimi zachází, a pak můžete vymyslet strategii, jak to můžete dělat společně.“

Odbornice na spotřebitelské finance a rozpočtování Andrea Worochová souhlasí s tím, že čím dříve si s partnerem o financích promluvíte, tím dříve můžete zjistit, zda jste „finančně kompatibilní“.

„Pokud nevíte, jak takový rozhovor začít, tady je několik podnětů,“ říká. „Mluvte o tom, jak k penězům přistupovali vaši rodiče. To často formuje způsob, jakým budete s penězi hospodařit v dospělosti. Promluvte si o krátkodobých a dlouhodobých cílech a zjistěte, zda se vzájemně shodují, protože peníze hrají velkou roli při jejich uskutečňování. Chcete vy nebo váš partner vlastnit dům a mít rodinu, nebo chcete jít brzy do důchodu a cestovat po světě? Dva lidé s naprosto protichůdnými cíli budou jen těžko dělat finanční kompromisy, které jsou nutné k uskutečnění těchto snů.“

To, jak někdo utrácí své peníze, ukazuje, v čem spočívají jeho hodnoty – a je jen málo věcí, které jsou ve vztahu zásadnější než společné hodnoty. Zároveň se nemusíte obávat, aby váš vztah fungoval, nemusíte mít totožný přístup k penězům.

„I když máte odlišné strategie – jeden člověk je spíše rozhazovačný a druhý šetrnější – pokud si o tom dokážete včas promluvit, můžete to zvládnout,“ říká Meadová s tím, že ochota vést diskuzi a spolupracovat je v tomto směru zásadní. „Jen se ujistěte, že jsou ochotni na toto téma komunikovat, protože někteří lidé se opravdu uzavřou, a nechtějí o financích vůbec mluvit.“

Buďte změnou, kterou si přejete vidět

„Pokud chcete mít finančně zodpovědného partnera, je dobré, abyste i vy byli finančně zodpovědní. Bez ohledu na to, kolik peněz vyděláváte, je vždy rozumné držet se rozpočtu, mít pohotovostní fond a spořit si na budoucnost,“ říká Meadová.

Chcete vy nebo váš partner vlastnit dům a mít rodinu, nebo chcete jít brzy do důchodu a cestovat po světě? Dva lidé s naprosto protichůdnými cíli budou jen těžko dělat finanční kompromisy, které jsou nutné k uskutečnění těchto snů.

„Jsem příznivcem rozpočtu 50–30–20,“ říká odbornice. Tím odkazuje na oblíbené rozpočtové pravidlo, které doporučuje vydávat 50 % příjmů po zdanění na nezbytné potřeby, 30 % na zbytné potřeby a 20 % na úspory. Tento poměr však nemusí být vhodný pro každého. Závisí například na míře vaší zadluženosti.

„Doporučuji tři kroky, jak se dostat na správnou cestu,“ říká Meadová. „Prvním z nich je splacení všeho, co považujeme za nedobytné pohledávky. To je dluh s opravdu vysokým úrokem, tedy cokoli nad 7 %. Pokud se například jedná o kreditní karty s úrokem 25 %, je to něco, co je třeba řešit prioritně. Druhým krokem je vytvoření pohotovostního fondu s výdaji na tři až šest měsíců a pak následuje spoření či investování na důchod.“

Peníze jako stresor

Když jste na začátku vztahu, hádky o finance se vám mohou zdát na hony vzdálené. Meadová však říká: „Peníze jsou častou příčinou problémů ve vztahu. Hádky o finance většinou trvají déle, bývají intenzivnější a častěji se opakují.“

Související…

Naivní sen, nebo skutečnost? Jednoduchý vedlejšák může přinést velké peníze, tvrdí průkopníci
Klára Kutilová



Zvláště ženy by se měly mít na pozoru před partnerem, který není ochoten být ohledně financí transparentní. „Někdy se dostáváme do vztahů, kde nám není umožněno udělat si přesný obrázek o financích partnera. Možná jsou v tomto ohledu tajnůstkářští a chtějí se o finance starat sami. Ujistěte se, že jste schopni si určitý obrázek vytvořit,“ říká Meadová.

Dokud se neprokáže nevina, není důvod chovat se ke svému partnerovi, jako by to byl podvodník z Tinderu. Možná se ale v minulosti dopustil finančních chyb, které zrovna netouží vytahovat. Při obtížných rozhovorech buďte tedy empatičtí a dejte si pozor, abyste neukazovali prstem, ale směřovali diskusi k vašim společným cílům a k tomu, jak jich můžete dosáhnout.

foto: Shutterstock, zdroj: Eviemagazine.com

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...