fbpx

Jak spolu pejsek a kočička pekli vztah. Může to vůbec fungovat? 1 fotografie
Zdroj: Shutterstock

Jeden nezávislý samotář, druhý společenský živel. Psi mají páníčky, kočky personál. Psycholog vysvětluje, co vypovídá obliba těchto zvířat o jejich majitelích – a jak fungují v romantických vztazích

Zveřejněno: 14. 11. 2023

Studie naznačují, že psí a kočičí rodiče se liší jako den a noc, a to jak v otázce osobnostních rysů, tak i stylu připoutání. Výzkum z roku 2015 ukazuje, že kočičí lidé bývají méně extrovertní, příjemní a svědomití než psí lidé, zároveň jsou více neurotičtí. Majitelé psů proti nim obecně uvádějí vyšší míru pohody. Vyvstává proto otázka: Mohou být tyto kontrastní osobnosti kompatibilní v romantických vztazích?

Dynamika černé kočky a zlatého retrívra

Studie publikovaná v časopise Human-Animal Interaction Bulletin se pokusila odhalit rozdíly mezi majiteli koček a psů v šestnácti různých osobnostních rysech. Na rozdíl od předchozích výzkumů na toto téma vědci dokázali kromě známých rozdílů v osobnostech majitelů koček a psů identifikovat dosud neznámé nuance. Konkrétně se psí a kočičí lidé lišili v osmi ohledech. Autoři popsali kočičí lidi jako „plaché, samotářské, neosobní, vážné, ale také kreativní, sentimentální, nezávislé a soběstačné“. Psí lidi popsali jako „uzemněné, pragmatické a poslušnost vyžadující, ale také vřelé, otevřené, společenské, expresivní a skupinově orientované“.

Kočičí a psí rodiče mohou být jako dva dílky puzzle, které do sebe dokonale zapadnou právě díky tomu, že jsou odlišné.

Navzdory všem rozdílům mají tyto dva kontrastní typy potenciál najít v romantickém vztahu štěstí, tvrdí v článku pro Psychology Today americký psycholog Mark Travers. Milovníci koček do něj mohou vnést kreativitu a soběstačnost, milovníci psů zase nabídnou uzemněný a expresivní rozměr. Krása takových vztahů spočívá v možnosti růstu díky vzájemnému porozumění a učení se od sebe navzájem. Kočičí lidé by mohli své psy milující partnery inspirovat k tomu, aby si vážili samoty a přijali svou tvůrčí stránku, zatímco milovníci psů mohou své kočičí protějšky povzbudit, aby našly potěšení ve společenských vztazích. Přijetím jedinečných vlastností toho druhého a společnou prací se tyto rozdíly mohou stát výhodou a přispívat k vytvoření pestrého vztahu, dodává psycholog.

Emocionální spojení

Kočičí a psí lidé mají také odlišné styly připoutání – tedy způsob, jakým si vytvářejí citové vazby. To ostatně odráží fakt, že sami psi a kočky mají ke svým majitelům odlišné typy vazeb, píše Discover Magazine. Jeden výzkum ukázal, že psi si k lidem trvale vytvářejí bezpečnou vazbu, a to v podobné míře jako lidské děti, což znamená, že svým majitelům důvěřují a vítají je po návratu domů. Častěji také vyhledávají lidskou blízkost. U koček je tato otázka individuálnější – některé studie ukazují podobnou míru bezpečné vazby jako u psů, jiné předkládají jen málo důkazů o tom, že si ji kočky vůbec vytvářejí.

Výzkumníci hledali i rozdíly ve stylu připoutání mezi majiteli koček a psů – a to jak k jejich domácím mazlíčkům, tak k partnerům. Zjistili, že majitelé psů uváděli v romantických vztazích méně úzkosti a vůči svým mazlíčkům byli méně vyhýbaví než majitelé koček. Podle některých studií mají tito lidé také větší tendenci přeceňovat kognitivní schopnosti zvířat.

Ačkoliv velké rozdíly ve stylu připoutání možná znějí jako recept na katastrofu, ve skutečnosti mohou potenciálně tyto rozdíly zlepšit dynamiku vztahu a chránit ho před běžnými problémy, jako je pocit ztráty vlastní identity, míní Travers. Vzhledem k tomu, že majitelé psů jsou ve vztazích s lidmi i zvířaty méně úzkostliví a vyhýbaví, jsou schopni vytvářet silná pouta, což z nich dělá zkušené pečovatele.

Kočičí lidé zase vnášejí do vztahu jedinečný úhel pohledu – jejich obliba nezávislejších domácích zvířat naznačuje, že si váží osobního prostoru a individuality. To může být ve vztahu výhodou, protože to podporuje vzájemný respekt k hranicím a soběstačnosti. Klíč k úspěchu spočívá v rozpoznání a ocenění těchto odlišných silných stránek a ve společném tvoření vyváženého a harmonického partnerství, které přináší to nejlepší z obou světů. Kočičí a psí rodiče mohou být jako dva dílky puzzle, které do sebe dokonale zapadnou právě díky tomu, že jsou odlišné.

Související…

Vůdci versus dobrodruzi: najděte rozdíly mezi pejskaři a kočkomily
Milada Kadeřábková

foto: Shutterstock, zdroj: Autorský článek

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...