režisér a držitel dvou Oscarů

0m9a2292

Jan Svěrák vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby, kterou ukončil v roce 1988. Jako talent, s nímž je třeba počítat, se projevil coby autor snímku Vesmírná odysea II. Definitivním potvrzením jeho filmařských schopností byl mystifikačně-ekologický dokument Ropáci o zvláštním zvířeti ve zdevastované krajině severních Čech.

O dva roky později realizoval Jan Svěrák svou celovečerní prvotinu Obecná škola podle scénáře svého otce. Českou akční fantasy Akumulátor 1 o životní energii a upírské televizi napsal Jan Svěrák spolu s Janem Slovákem, členem divadla Sklep.

Světově nejznámější je jeho čtvrtý celovečerní film Kolja (1996), který byl úspěšně uvedený ve více než čtyřiceti zemích světa. Kolja, podle scénáře Zdeňka Svěráka, získal kromě Oscara, cenu Zlatý Glóbus a 6 Českých lvů. Po tomto úspěchu se Jan začal věnovat přípravě náročného velkofilmu Tmavomodrý svět (2001), v němž společně se svým otcem složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách RAF. Tmavomodrý svět získal 5 Českých lvů, včetně ceny pro Jana Svěráka za režii a ČL pro divácky nejúspěšnější film.

V úspěšném tandemu, který Jan vytvořil s britským producentem Ericem Abrahamem, vznikl i další snímek Vratné lahve (2007) – zakončující volnou trilogii započatou Obecnou školou a Koljou; o dětství, dospělosti a stáří očima Zdeňka Svěráka.

V srpnu uvede další z filmů Po strništi bos, který bude právě odrazem dětství.jeho tatínka Zdeňka. 

Více info na stránkách produkční společnosti Biograf Jan Svěrák, s. r. o.

Filmy mají distribuční premiéru vždy ve čtvrtek, ale slavnostní premiéra je den předtím, tedy ve středu. Vždy se proto stane, že někdo z pozvaných si zapamatuje datum z plakátu a přijde vyšňořen do kina o den později.

V našem filmu se objeví přes pět set dobových kompletních kostýmů a uniforem. Většina z nich pochází z Barrandova a některé speciality půjčila kostýmní výtvarnice Simona Rybáková ze soukromých sbírek.

Tohle je moje oblíbená scéna. Víc vám z děje prozrazovat nemůžu, abych vám nezkazil zážitek v kině, povím vám tedy jiné zajímavosti. Kromě pletených plavek Terezy Voříškové by vás na záběrech mohly zaujmout i koně v rybníce. Dostat je tam totiž není tak snadné.

To, co má hlavní hrdina na hlavě, není obvaz. Jde o dobovou pletenou čelenku zvanou "kříž". Celý den dokázala udržet vlasy perfektně učesané a sloužila tedy stejnému účelu jako dnešní vlasový gel.

Dům za hřbitovní zdí, který vypadá jako v roce 1942? Takový jsme nenašli. Celý jsme si ho tedy postavili na parkovišti mezi slavonickým nádražím a hřbitovem.

Aby nám čekání na premiéru filmu Po strništi bos lépe uteklo, udělám vám každý týden jeden krátký comics a něco vám k tomu i povím.