Reklama
Reklama

režisér a držitel dvou Oscarů

0m9a2292

 

Jan Svěrák vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby, kterou ukončil v roce 1988. Jako talent, s nímž je třeba počítat, se projevil coby autor snímku Vesmírná odysea II. Definitivním potvrzením jeho filmařských schopností byl mystifikačně-ekologický dokument Ropáci o zvláštním zvířeti ve zdevastované krajině severních Čech.

O dva roky později realizoval Jan Svěrák svou celovečerní prvotinu Obecná škola podle scénáře svého otce. Českou akční fantasy Akumulátor 1 o životní energii a upírské televizi napsal Jan Svěrák spolu s Janem Slovákem, členem divadla Sklep.

Světově nejznámější je jeho čtvrtý celovečerní film Kolja (1996), který byl úspěšně uvedený ve více než čtyřiceti zemích světa. Kolja, podle scénáře Zdeňka Svěráka, získal kromě Oscara, cenu Zlatý Glóbus a 6 Českých lvů. Po tomto úspěchu se Jan začal věnovat přípravě náročného velkofilmu Tmavomodrý svět (2001), v němž společně se svým otcem složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách RAF. Tmavomodrý svět získal 5 Českých lvů, včetně ceny pro Jana Svěráka za režii a ČL pro divácky nejúspěšnější film.

V úspěšném tandemu, který Jan vytvořil s britským producentem Ericem Abrahamem, vznikl i další snímek Vratné lahve (2007) – zakončující volnou trilogii započatou Obecnou školou a Koljou; o dětství, dospělosti a stáří očima Zdeňka Svěráka.

V srpnu uvede další z filmů Po strništi bos, který bude právě odrazem dětství.jeho tatínka Zdeňka. 

Více info na stránkách produkční společnosti Biograf Jan Svěrák, s. r. o.

Dům za hřbitovní zdí, který vypadá jako v roce 1942? Takový jsme nenašli. Celý jsme si ho tedy postavili na parkovišti mezi slavonickým nádražím a hřbitovem.

Aby nám čekání na premiéru filmu Po strništi bos lépe uteklo, udělám vám každý týden jeden krátký comics a něco vám k tomu i povím.

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.