fbpx

Zveřejněno: 27. 3. 2017

Hledání práce bývá pěkná řehole. Čím déle člověk chodí na pohovory, tím větší má tendenci slevovat ze svých požadavků. Najednou nevadí nižší plat ani horší pozice, než jakou jste doposud zastávali. Dá se vůbec v dnešní době najít zaměstnání se vztyčenou hlavou? Dá a my vám ukážeme jak.

Pamatuji si, když jsem si ještě při škole sháněla své první zaměstnání. Toužila jsem dělat na personálním oddělení a v nejmenované firmě zrovna hledali asistentku. Absolvovala jsem pohovor a další týden hypnotizovala telefon. Když konečně zazvonil, oznámili mi, že dali přednost jinému kandidátovi. Ale měli pro mě i dobrou zprávu. Obsazují ještě jednu asistentskou pozici a já jsem pro ně volbou číslo jedna. Byla to práce, kterou jsem vlastně ani nechtěla dělat. Před časem jsem odešla z call centra a tohle bylo v podstatě to samé. Ale ten člověk mi přece nabízí práci, nesluší se říct ne! Nastoupila jsem a moje kariéra v dané firmě skončila stejně rychle, jako začala. Práce mě samozřejmě nebavila. Dnes bych ve stejné situaci do telefonu slušně poděkovala a nabídku nepřijala. Není to totiž moje povinnost.

Naučte se říkat NE

job search shutterstock 261425291
Netroufám si říct, zda se jedná o problém naivních studentíků, faktem ale je, že řada z nás neumí odmítat. Co se týče práce, je to samozřejmě ještě o mnoho těžší, než když se vás hospodský zeptá, zda si dáte ještě jedno pivo. I v případě, že se nacházíte v těžké situaci, nebudete přeci danou práci dělat jen proto, že vám někdo dal šanci u něj pracovat. Řeknete si, že vás sice může vyhodit ještě ve zkušební době, ale dá se předpokládat, že minimálně následující měsíc budete mít příjem... Nejen že si tak pomalu zavíráte dveře ke kvalitnímu zaměstnání, ale také tímto způsobem snadno ztratíte motivaci i sebevědomí a budete si myslet, že kvalitní job prostě na vás nikde nečeká, a to je obrovský omyl.

Jak neodejít po měsíci

Další job se mi už hledal podstatně lépe. Několikrát se situace opakovala v tom smyslu, že jsem o firmě mnoho dopředu nevěděla a potom se mi tam nelíbilo. Nesedělo mi prostředí ani lidé. Skoro jsem si říkala, zda se mnou není něco v nepořádku, když si nedokážu najít zaměstnání, ve kterém bych byla spokojená. Postupem času jsem samozřejmě zjistila, že každá práce má svoje mouchy. Zároveň jsem ale přišla na několik triků, díky kterým mohu to, že budu kvůli nespokojenosti za několik měsíců shánět nové místo, eliminovat.

„Pokud je to možné, setkejte se s někým, kdo v dané firmě pracuje,“ doporučil mi Ladislav Špaček. Mediální svět je malý, a díky své profesi mám tudíž výhodu. Chcete-li se udržet ve svém oboru, i pro vás platí, dělejte si kontakty. Nemusíte chodit s každým bývalým kolegou pravidelně na kafe, aktivita na Linkedinu bohatě postačí.

job search shutterstock 367336784

V případě, že nikoho, kdo by ve firmě pracoval či někoho znal, neseženete, nabízí odborník na etiketu ještě jeden tip. „Postavte se před firmu a počkejte, až půjdou lidé z práce. Jsou oblečení formálně či neformálně? Usmívají se, nebo mají spíše kyselé výrazy? Povídají si, nebo jde každý sám? Všechny tyto detaily vám umožní udělat si obrázek a rozhodnout se, zda v dané firmě chcete pracovat či nikoliv,“ doporučuje Špaček.

Jak nejít „pod cenu“

Kapitolu samu pro sebe tvoří vyjednávání o mzdě. Abyste se vyhnuli tomu, že budete podhodnoceni, je dobré si dopředu zjistit, jak se pohybují platové podmínky ve vašem oboru a lokalitě. Je samozřejmé, že absolvent musí počítat s nižším nástupním platem. Máte-li zkušenosti a ucházíte-li se o vyšší funkci, dobrá firma si za kvalitního člověka ráda připlatí. Výhodou je opouštět předchozí zaměstnání v dobrém a mít po ruce reference od lidí, kteří vás mohou doporučit.

Najít a udržet si práci mnohdy není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. V tomto ohledu platí, hledejte zlatý střed. Je nesmyslné odmítat všechny nabídky kvůli přemrštěným požadavkům. Na druhou stranu nástupem na pozici, na níž máte příliš vysokou kvalifikaci a dostáváte neodpovídající hodnocení, degradujete sami sebe. A každý přece chceme chodit do zaměstnání a odcházet z něj se vztyčenou hlavou.


foto: Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...