fbpx
Změny klimatu rozhýbaly zemskou osu. Vliv na ni má hlavně tání ledovců 1 fotografie
Vychýlení zemské osy může změnit rotaci planety. Přispívá k tomu i člověk (zdroj: Shutterstock)

Zjištění zveřejněná v magazínu Geophysical Research Letters ukazují, jak jsou dopady lidské činnosti na klima naší planety zásadní. Po celá desetiletí nevědomky posouváme osu, kolem které se Země otáčí

Zveřejněno: 28. 4. 2021

V nové studii vědci zkoumali fenomén polárního putování, při kterém se magnetický severní a jižní pól vznáší kolem povrchu planety a neklidně se potulují z ukotvených pozic jejich geografických protějšků. Předpokládá se, že tento záhadný jev je poháněn mnoha faktory. Závislý je například na obrovských anomáliích roztaveného železa, které se nachází pod zemským povrchem. Podle vědců k němu však přispívají také další prvky, a to včetně antropogenních, tedy těch, které způsobuje člověk. Konkrétně a překvapivě jde i o účinky změn klimatu.

„Rychlejší tání ledu při globálním oteplování bylo v 90. letech nejpravděpodobnější příčinou směrové změny polárního driftu,“ vysvětluje vědkyně Shanshan Dengová z čínského Ústavu geografických věd a výzkumu přírodních zdrojů. V nové studii Dengová a další vědci zkoumali, do jaké míry změny v koloběhu suchozemské vody v posledních desetiletích přispěly k magnetickému polárnímu bloudění zaznamenanému ve stejném časovém rámci.

Ubývající voda mění hmotu Země

Jde především o změny vodních hladin na Zemi, které jsou důsledkem tání ledovců, jak se svět ohřívá, a také o změny způsobené čerpáním vody z podzemních zdrojů. Důvodem, proč jsou tyto změny důležité, je to, že ovlivňují rozložení hmoty na Zemi. Když máte co do činění s rotujícím objektem, tak způsob rozložení jeho hmotnosti ovlivňuje to, jak se točí.

Je třeba provést úpravy světového magnetického modelu, který podporuje navigační systémy, jako je například GPS.

Zatímco polární drift je přirozený jev, který vědci pozorují již více než století, putování osy Země v nedávné době rychle nabralo na rychlosti spolu se změnou směru magnetického severního pólu, který byl poprvé pozorován v 90. letech. Postupem času se driftování sčítá a póly cestují stovky kilometrů, což znamená, že je třeba provést úpravy světového magnetického modelu, který podporuje navigační systémy, jako je například GPS.

„Rychlejší tání ledu při globálním oteplování bylo nejpravděpodobnější příčinou směrové změny polárního driftu v 90. letech,“ shrnují vědci ve své studii. Dalšími možnými příčinami jsou změny v cirkulaci pozemních vod v jiných než ledovcových oblastech v důsledku změny klimatu a neudržitelné spotřeby podzemní vody pro zavlažování a jiné antropogenní činnosti.“

Můžeme změnit rotaci planety?

Dosažený stupeň posunu osy se zatím odhaduje na tak malý, že ho lidé nejsou schopni vnímat. Výsledky výzkumu přesto naznačují další alarmující vedlejší účinek neudržitelného využívání zdrojů Země lidstvem. Jde o „hromadné přeskupení v planetárním měřítku, které je dostatečně významné, aby měřitelně ovlivnilo svět, ve kterém žijeme“.

Další otázkou je, nakolik by tání ledu a pokračující drancování zdrojů podzemní vody mohlo ovlivnit budoucí posun osy a jaké důsledky by z toho mohly vyplynout. Podle vědců je třeba s dalšími závěry počkat, ale dobré zprávy to asi nebudou.

Související…

Černé díry už vědce netáhnou. Díky bílým dírám totiž mohl vzniknout vesmírKde se vzal u Země Měsíc? Vznikl po nárazu jiné planety, potvrzují vědciStřet Mléčné dráhy s Andromedou mírumilovný nebude. Kvůli černým dírám půjde o explozi

foto: Shutterstock, zdroj: ScienceAlert

Tipy redakce

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...