fbpx

Šéfka Colours: Na Meltingpot? Půjdu na vokalistku Madonny nebo amazonského náčelníka 1 fotografie
Zlata Holušová (vpravo) zahajuje Meltingpot v roce 2018

Se zakladatelkou a dlouholetou ředitelkou Colours of Ostrava Zlatou Holušovou o tom, co dělat, když si budete chtít na festivalu odpočinout od hudby, a proč jsou pro mladé tak důležité diskuse s inspirativními lidmi

Zveřejněno: 16. 7. 2019

Colours of Ostrava se od ostatních velkých festivalů v Česku vždycky lišil. Zatímco na většině prázdninových víkendových akcí se inzerují pořád dokola jedny a ty samé kapely, tým kolem Zlaty Holušové dokázal vždycky dotáhnout unikátní kapely a projekty. Namátkou vzpomeňme jen (autorovy oblíbené) Afro Celt Sound System nebo Imagine Dragons, kteří tu vystupovali v roce 2017, letos tu zahraje Zaz (dobrá, ta sice nedávno v Česku hrála, ale té není nikdy dost), Florence and the Machine nebo i fantastičtí The Cure, kteří patří do té skupiny kapel, jež ani po třicetileté kariéře nepůsobí nudně (což zdaleka není pravidlem). 

Ne každý chce několik dní v kuse jen poslouchat hudbu a pařit, a tak se koncept celého festivalu časem přesunul od čistě hudebního eventu do multižánrového několikadenního zážitku. A největší nehudební aktivitou je pak dozajista konference Meltingpot, jakási přednášková pásma na aktuální témata.

Konference uvnitř festivalu

Na prvním ročníku Meltingpotu v roce 2016 vystoupilo 150 řečníků, které si poslechlo okolo 15 tisíc lidí. Samozřejmě, můžeme si říct, že spousta z nich přijela primárně na hudbu. Vstupenka na Colours platí paralelně také na Meltingpot. Lineup přednášejících není ale o nic méně atraktivní než seznam vystupujících kapel. Jen namátkou: Donna de Lory, hlavní vokalistka Madonny, Devakant, hudebník, sochař a přítel filozofa Osha, František Koukolík, neuropatolog a spisovatel, generál Armády ČR Petr Pavel, izraelský spisovatel Tuvia Tenenbom, vůdčí osobnost bioartu Joe Davis, vizionář a kritik na poli digitální revoluce Andrew Keen, novináři CNN Ingrid Formanek a Jim Clancy, vůdce amazonského kmene Manari Ushigua, evangelický pastor a řečník Mark Gungor...

Publikum na Colours je mimořádné, lidé se nebojí přemýšlet a hudební program si mnozí z nich propojí i s diskusemi.

Celkem se představí 230 řečníků z 20 zemí. „Čtyřdenní program Meltingpotu bude opět nabitý, nabídneme devět tematicky zaměřených scén s padesáti zahraničními a sty domácími hosty ze všech oblastí lidského myšlení – vědy, umění, osobnostního rozvoje, politiky, médií, filozofie, ale třeba také z cestování,“ říká Petra Hniková Charmite, dramaturgyně Meltingpotu. 

Všechno dohromady

Jak to mají ale lidé stíhat? Zřejmě nikdo nemůže vidět všechno, proto také hlavní přednáškové bloky končí okolo osmé hodiny večer, kdy se na pódia festivalu dostanou hlavní hvězdy. „Vzhledem k tomu, že návštěvníci plně obsadí jak Meltingpot, tak hudební program, je vidět, že to sladit možné je,“ usmívá se Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava.

„Publikum na Colours je mimořádné, lidé se nebojí přemýšlet a hudební program si mnozí z nich propojí i s diskusemi,“ dodává. Také ona sama si některé z přednášejících na deseti scénách nechce nechat ujít. „Pro lidi na Good life stage bude určitě tahák Donna De Lory, Clemens Cuby nebo František Koukolík, na Global scéně to může být Číňanka Yan Mei, v Gongu Mark Gungor, na scéně Alarm amazonský náčelník Manari Ushigua, na Kosmasu Tuvia Tenebom s úžasnou knihou Chyťte žida. A tak bych mohla pokračovat.“

Dva v jednom

Každý promotér vám potvrdí, že už jen zorganizovat jeden festival pro několik desítek tisíc lidí je logistické peklo a nervy. Proč tedy další festival? „Rozhodli jsme se tak proto, že jsme viděli velký intelektuální potenciál v našem publiku, a také proto, že mladí lidé potřebují informace, které jim pomohou se zorientovat jak ve společnosti, tak v osobních problematikách,“ říká Holušová. „Propojení přineslo jiskření na obou stranách. I Meltingpotu se účastní české hudební hvězdy, jako například Nahko, Moonlight Benjamin, Yemi A. D. nebo Richard Krajčo. Propojování zdánlivě nespojitelného nás neskutečně baví.“

A jak se bude nehudební program Colours vyvíjet dál? „Kolem Colours existuje také Czech Music Crossroads, mezinárodní hudební konference s showcase ze čtyř zemí, dále také Festival v ulicích a propojení Colours a Meltingpotu přináší takový tavicí kotel, že nám tyto projekty zatím zcela stačí. Budeme šťastní, když naše návštěvníky budou bavit,“ doplňuje Zlata Holušová.

Související…

Festival Ženám: Jak být sama sebou a ustát to i před muži
Klára Ponczová

foto: Colours of Ostrava, Meltingpot, zdroj: Colours of Ostrava

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...