fbpx

Rozvod bez bitvy o děti? Novela zákona ruší sporné pojmy a sází na dohodu 1 fotografie
foto: Adobe Stock

Rozvod už nemusí znamenat boj o to, kdo je „pečující rodič“ a kdo má jen „právo styku“. Plánovaná novela občanského zákoníku přináší revoluční změnu – ruší rozdělení na péči střídavou, společnou a péči jednoho z rodičů a místo toho se zaměřuje na férové rozdělení času dítěte mezi rodiče.

Zveřejněno: 13. 3. 2025

Soudy tak nebudou rozhodovat o formě péče, ale pouze o tom, kolik času dítě s každým rodičem stráví. Jaké další změny novela přináší a proč by mohla předejít zbytečným konfliktům?

Hlavním přínosem plánované novely občanského zákoníku, alespoň co se týče péče o nezletilé děti, spočívá v odklonu od problematické a diskutabilní terminologie. Rozlišování na tzv. „pečujícího“ rodiče a rodiče „s právem styku“ se v české společnosti poměrně uchytilo a běžně se používá i v každodenní komunikaci. Tyto termíny jsou však do značné míry citově zabarvené a evokují představu, že jeden z rodičů má „více“ rodičovských práv než ten druhý. Rozvod přitom nemá vliv na rodičovskou odpovědnost rodičů.

Mezi laiky se často hovoří například o výlučné péči, ale tento termín nemá oporu v zákoně. Faktem však je, že svěření dítěte do péče jednoho rodiče soudem často vede k tomu, že se pečující rodič začne stavět do dominantní pozice vůči svému bývalému partnerovi. Rodič ‚s právem styku‘ ale z pohledu zákona není nijak méně důležitý, a právě z této situace často pramení konflikty, které se pak musí řešit před soudem. To by se snad s novelou mělo změnit,“ vysvětluje Lukáš Duffek z advokátní kanceláře ROWAN LEGAL.

 Samozřejmě nelze očekávat, že ke shodě dojde vždy. Proto soudy budou mít i nadále možnost určovat rozsah péče i výši vyživovací povinnosti. Nicméně by to měla být spíše pojistka – přednost by vždy měla mít dohoda rodičů.

Pokud navrhované změny parlament schválí, dojde ke zrušení rozlišování jednotlivých forem péče o dítě. Instituty péče jednoho rodiče, střídavé i společné péče tak z českého právního řádu zmizí. Namísto toho budou soudy primárně určovat dobu, kterou má dítě trávit u každého z rodičů, nikoliv konkrétní rozsah péče. Výchozím stavem tak bude péče o dítě nejblíže podobná dnešní společné péči. Cílem je, aby se neshody mezi rodiči řešily primárně dohodou, do které by soud zasahoval pouze v nezbytných případech. V ideálním případě by soud rozhodoval jen v situacích, kdy se rodiče nedokážou dohodnout.

Samozřejmě nelze očekávat, že ke shodě dojde vždy. Proto soudy budou mít i nadále možnost určovat rozsah péče i výši vyživovací povinnosti. Nicméně by to měla být spíše pojistka – přednost by vždy měla mít dohoda rodičů. Soudům také zůstane pravomoc upravit péči o děti, pokud to bude v nejlepším zájmu dítěte. Nově navíc může jít například o určení místa, kde rodič smí či nesmí o dítě pečovat, nebo o stanovení okruhu osob, které mohou být u péče přítomny,“ dodává Lukáš Duffek.

Nejde však o jedinou novinku, kterou novela přináší. Soudy budou nově moci například upravit nepřímý styk rodiče s dítětem prostřednictvím telefonních hovorů nebo stanovit právo rodiče na informace o dítěti v době, kdy o něj pečuje druhý rodič. Smyslem této změny je nabídnout soudně vymahatelné řešení situací, kdy jeden z rodičů záměrně omezuje kontakt druhého rodiče s dítětem či mu odmítá sdělovat zásadní informace o dítěti. Tento krok odpovídá i hlavnímu argumentu pro zavedení změn – tedy zajištění rovnoměrné péče obou rodičů a minimalizaci konfliktů.

Související…

Spravedlnost, nebo zájmy potomka? Střídavkou děti trpí, stěžuje si maminka
Alžběta Bublanová

 

zdroj: Rowan Legal

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...