fbpx

I když poctivě třídíme, může spousta vytříděného odpadu skončit na skládkách nebo ve spalovnách. Jak tedy třídit efektivně?

Zveřejněno: 21. 6. 2020

Češi jsou podle výzkumů Eko-Komu jedněmi z nejlepších třídičů odpadu v Evropské unii. Důvod k velkému jásotu to však není. „Problém je, že tyto statistiky jsou hodně relativní. Když z odpadu uděláte výrobek, který nazvete tuhé alternativní palivo, pak to můžete také nazvat recyklací, přestože je výsledný produkt určen ke spálení,“ upozornil v rozhovoru pro Flowee Ivo Kropáček, expert na odpady z Hnutí Duha. Takový vytříděný plast tedy není zárukou toho, že tento plast nebude neekologicky spálen.

Pokud tedy vesele produkujeme tuny odpadu s tím, že nám odpady nevadí, protože se to přece zodpovědně vytřídí, je možná na čase zabrzdit a zamyslet se nad tím, jak nakupovat a třídit tak, aby odpadu bylo co nejméně a jeho případná recyklace byla co nejefektivnější. Doufáme, že k tomu pomůže i následující článek, ve kterém najdete šest (pro někoho možná překvapivých) tipů, jak toho docílit.

1. Vyhýbejte se černým plastovým nádobám

Černý plast se často používá jako marketingový trik, protože díky němu vypadá jídlo lákavěji. Co se týká recyklace, je ale problematický. „Černý plast nelze identifikovat automatickými třídícími stroji, a proto není v současnosti recyklován,“ říká Richard Clapham, manažer britské iniciativy Recycle Now.

Když už tedy umělou hmotu kupujete, alespoň se vyhýbejte černé barvě.

Přestože by tedy černý plast mohl být opětovně využit stejně jako výrobky jiné barvy, většinou končí v neroztříděném odpadu a zbytečně pak putuje na skládku nebo do spalovny. Když už tedy umělou hmotu kupujete, alespoň se vyhýbejte černé barvě.

2. Pozor na chyby v třídění

Je jasné, že v kontejneru občas skončí něco nedopatřením. Bioplast například zaměníme za běžný plast nebo ze skleněné láhve zapomeneme odšroubovat víčko. Přestože tyto drobné nepatřičné položky mohou snížit kvalitu výsledného recyklátu, ve většině případů neznamenají žádnou katastrofu. Některé materiály jsou navíc tříděny ručně, případné omyly mohou být tedy včas odhaleny.

recyklace 1347484823

I kvůli jedné pleně může celá várka roztříděného odpadu skončit ve spalovně nebo na skládce


Existují však určité položky, které by se v kontejneru na tříděný odpad v žádném případě vyskytnout neměly. Patří mezi ně například použité podestýlky pro domácí zvířata nebo zdravotnické a hygienické výrobky. I kvůli jedné plence, kterou nedopatřením vyhodíte třeba do kontejneru na papír, může celá várka skončit místo v recyklačním zařízení na skládce či ve spalovně. Pokud si tedy nejste jisti, kam produkt patří, raději si jeho zařazení předem ověřte, například na webu Jaktřídit.cz.

3. Nevěřte, že "bio" znamená rozložitelný

Nové způsoby výroby plastů zní na první pohled líbivě a my máme tendenci věřit, že to, co má v názvu "bio", přírodě neškodí. To ovšem není úplně pravda. „Dokonce i plast označený jako biologicky rozložitelný může v mořích zůstávat roky. Zvířata si ho mohou splést s potravou a spolknout, nebo se do něj zaplést. Jednoduše uškodí úplně stejně jako běžný plast, jen se rozloží trochu dříve,“ upozornila v článku pro britský deník Guardian Jo Ruxton, spoluzakladatelka neziskové společnosti Plastic Oceans.

Také výzkum českých vědců z Akademie věd ukázal, že většina bioplastů se v přírodě sama nerozloží, a některé jsou dokonce z ekologického hlediska horší než ty běžné. Proto při nákupech myslete na to, že předpona "bio" v názvu plastu z něj ještě ekologicky šetrnější výrobek nedělá. 

4. Nové využití pro starou elektroniku

Recyklace aluminia a dalších kovů je z hlediska životního prostředí klíčová, například opětovné získání mědi z používaných výrobků je o 87 % méně energeticky náročnější než její těžba. Ale i u dalších materiálů je úspora významná. „Vyrobit novou aluminiovou plechovku stojí téměř 20krát víc energie než výroba z aluminia recyklovaného,“ říká Clapham.

recyklace 444977008

Kam se starými mobily? Některé části se dají využít


Své staré mobilní telefony a další neopravitelnou elektroniku tedy můžete odnést do sběrného dvora nebo opravny, která je schopna převzít i nefunkční elektrospotřebiče. Poslední možností je červený kontejner na elektroodpad.

5. Tříděný materiál omývejte

„Opravdu špinavý obal je považován za příliš kontaminovaný a může být odmítnut,“ říká Julian Kirby, vedoucí plastové kampaně ve společnosti Friends of the Earth. „Myslete také na ženy a muže, kteří váš odpad třídí. Určitě nechcete, aby se museli špinit plesnivými kari omáčkami a pivem.“

Když už si tedy dáváte práci s tříděním, nezapomeňte všechny nádoby ještě před vyhozením alespoň krátce opláchnout.

6. Podporujte výrobu z recyklovaných materiálů

I když kupujete nové výrobky, které poté recyklujete, stále tím zvyšujete poptávku po nich a krmíte tak chřtány firem, které vydělávají na naší touze po zbrusu nových produktech.

Ať už tedy pořizujete výrobek z umělé hmoty, papíru, ale třeba i dřeva, snažte se najít takový, který je celý, nebo alespoň zčásti zhotoven z recyklátu.

Související…

Volvo získalo prestižní cenu za recyklaci. Prototyp XC60 šetří oceány
Klára Kutilová

foto: Shutterstock, zdroj: Guardian

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...