fbpx

Zveřejněno: 1. 2. 2017

Řekli byste, že je jedno, jak sedíte, když zrovna esemeskujete? Ejhle! Není. Pokud nesedíte v pozici, která prevenetivně předchází syndromu esemeskového krku, můžete si způsobit bloky, které se podívají do mnoha zákoutí vašich zad. 

Jestli vás krční páteř a zablokovaná záda někdy bolela (myslíme skutečně bolela), nejspíš bude ve vašem vlastním zájmu okamžitě zahájit nápravu. Vy chcete, my víme, jak. Tak se na to pojďme mrknout.

phone 690091 1280
Ale než začneme, tady je pár info, které byste měly vědět. O esemeskovém syndromu se už mluví jako o epidemii. Prokázala to už lékařská i studie. Toto tvrzení vychází nejen ze studií amerického lékaře, který zkoumal negativní vlivy práce se smartphony na náš pohybový aparát, ale také z přibývajícího počtu uživatelů chytrých telefonů.

Nejvíce k Text neck epidemii přispívá fakt, že v průměru strávíme nad telefonem ohnutí v nepřirozené poloze až 2 – 4 hodiny denně, a to s sebou přináší velkou zátěž na náš pohybový aparát vlivem  špatného držení těla. „Lidé pracují  s těmito telefony nejen po dlouhou dobu bez přestávky, ale i s přestávkami opakovaně během dne vsedě, ve stoje někdy už i při chůzi. Postupně se tak načítá doba strávena ve špatném, nefyziologickém postavení těla a tím se zvětšuje jeho nerovnováha a přetížení“ varuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová.

Týká se mě to?

Týká se to každého, kdo denně užívá smartphone a tráví na něm několik hodin. Nejčastěji jsou to mladí lidé a studenti, ale velké procento stoupenců je také z řad mladých aktivních managerů a managerek, kteří namísto čtení emailů a vyřizování pracovní agendy na počítači používají k těmto účelům telefon. Když navíc spojíme dobu strávenou prací na telefonu s dalšími činnostmi, jako je například práce na počítači, studium vsedě s přetěžováním především krční páteře, nebo jiná práce ve strnulé pozici, může dojít k výrazným zdravotním problémům.

O krok napřed

adult 1867751 640

Základní prevencí je samozřejmě omezit užívání chytrých telefonů. „Důležité je při práci ve strnulé pozici využívat dynamické změny této pozice a úlevové polohy, při kterých se svaly protáhnou a zrelaxují. Také se snažte mít hlavu v menším předklonu a nedívat se na telefon dolů, ale co nejvíce před sebe“ radí MUDr. Michaela Tomanová.

Pro vyvážení přetížení pohybového aparátu, především u mladých lidí, je důležitá přiměřená a pravidelná pohybová aktivita, nejlépe pár desítek minut každý den. Zvolit byste přitom měli takové cvičení nebo terapii, která umožní posílit, protáhnout a stabilizovat pohybový aparát. Svalové struktury je třeba vhodnou aktivitou zatížit, ale zároveň nepřetížit, aby se problémy ještě více nezhoršovaly.

Foto: Pixabay 

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...