fbpx
Zveřejněno: 17. 3. 2017

Můžeme ji využít jako příjemné relaxační cvičení, rychlou úlevu od nastřádané emoční energie i jako účinnou diagnostickou metodu fyzických či psychických nemocí. Co všechno na vás ještě prozradí kresba, u které vědomě nepřemýšlíte? 

Automatická kresba je taková kresba, kdy svými myšlenkami neovlivňujeme výsledek ani průběh kreslení. Zkrátka ke kresbě nepřistupujeme s určitým konkrétním záměrem, vše plyne volně, intuitivně. Abychom v běhu dní zvládli všechny své úkoly a povinnosti, častokrát přepínáme do jakéhosi automatického módu, kdy věci děláme jaksi naučeně, z podvědomé úrovně. To je sice velmi efektivní přístup, mnoho radosti do života nám ale nepřináší. Automatická, nebo možná raději intuitivní kresba přináší možnost se zastavit, vnitřně se uvolnit a otevřít se hlubšímu prožitku sebe sama, nahlédnout do vrstev našeho já, které jsou nám běžně uzavřené díky našemu běžnému zaměření na výkon.

Nechte kreslit intuici

alena vychodilova
Intuitivní kresba otvírá dveře do našeho niterného já. Ať už řešíme jakoukoliv životní situaci, je zde, aby nám díky pestré škále možností barev, tvarů a síly tlaku pomohla tento problém zviditelnit a pojmenovat. To mnohdy stačí k tomu, aby se dále nerozvinul. Žádná předchozí zkušenost s kreslením není potřeba. 

Jarmila Beranová ve své knize Láska skrze Poznání aneb o kresleném dávání říká: "Automatická kresba nám pomáhá oddělit se od problému a na základě symbolických informací jej vyhodnotit a řešit. Kresba uvolňuje a čistí naše nitro od nevyřešených situací a přináší úlevu a osvobození." 

Podobně hovoří také Alena Vychodilová, autorka třídílné knižní série Svět je kouzelná hra energie:  "Automatická kresba je úžasný nástroj pro rozbor a uzdravení jakékoliv situace, protože vše ve vesmíru se dá zobrazit jako určitá forma energie."

Kreslení u telefonování neplatí

Jako je tomu u všech terapeutických metod, také při použití intuitivní kresby platí, že přínos pro nás bude tím větší, čím více se probíhajícímu procesu odevzdáme. Jen tak si duchem nepřítomně čmárat po papíře, jako si čmáráme, když například s někým telefonujeme, v tomto případě nestačí. Aby měla kresba náležitý efekt pro náš život, je třeba k ní přistupovat s otevřenou myslí a chutí něco se o sobě skutečně dozvědět.

Může nám v tom pomoci klidné prostření a vytvoření příjemné atmosféry, kdy se přeladíme z logicko-analytického prožívání, reprezentovaného levou mozkovou hemisférou, do prožívání intuitivního, které odpovídá pravé mozkové hemisféře. Proto se o automatické kresbě někdy hovoří také jako o kresbě pravou mozkovou hemisférou, jejíž doménou je představivost, denní snění a uvědomování si komplexních informací.

Nejste si jistí, jak s automatickou kresbou pracovat? Existuje celá řada lektorů, kteří vás s ní rádi blíže seznámí a celým procesem vás citlivě provedou.

Foto: Alena Vychodilová, Pixabay

 

Tipy redakce

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po Novém roce dali jako spousta lidí následující předsevzetí: Už...

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.