fbpx
Flowee

Podnikání na internetu funguje stejně jako mimo internet. Základem je prodat

Zveřejněno: 10. 4. 2018

Zneužití osobních dat klientů sociální sítě Facebook a jejich prodej společnosti Cambridge Analytica ukazuje jednu zásadní věc: podnikání na internetu se nijak zásadně neliší od podnikání "offline". Ford nezačal vyrábět auta proto, aby se lidi mohli pohodlně svézt. Chtěl vydělat. Stejně tak Mark Zuckerberg nevyvíjí Facebook proto, aby si lidé mohli "pohodlně povídat". Chce vydělat.

Související…

Už víme, jak Facebook dostal Trumpa do Bílého domu Problém není Zuckerberg, problém jste vy a jáVítejte v Zucktownu, firemním městečku Facebooku

Zatímco Ford vyrábí fyzické věci pro jednoznačný účel, Facebook vyrábí (či spíš získává) prostřednictvím sociální sítě data. A trvalo dlouho, než jsme na to přišli. Facebook je zkrátka továrnou na shromažďování dat, která nabízí k prodeji.

Primárním cílem je auto prodat. Brzdy se vylepšují, až když si to situace vyžádá. Tak jako nyní u Facebooku.

Sean Gourley, zakladatel a generální ředitel firmy Primer, která využívá software k získávání datových zdrojů a automaticky generuje zprávy pro CIA a další klienty, byl jedním z prvních, který už loni v březnu před sociálními sítěmi typu Facebook varoval. „Společnost Facebook postavila systém, který umožnil mnoha firmám, aby získávaly osobní údaje na opravdu masivní úrovni. To není chyba. Nikdo Facebook neheknul. Přesně tak byl naopak systém Facebooku navržen.“

K čemu slouží sítě

Příznivci Facebooku mají pravdu, že sociální sítě dělají dobrou věc šířením komunikace (nebudeme zde řešit jaké...) a budováním komunit. To ale není primárním cílem Facebooku. Tak jako není primárním cílem automobilky, abychom se v pohodlí a bezpečně vozili v jejích autech. Primárním cílem je auto prodat. Brzdy se vylepšují, až když si to situace vyžádá. Tak jako nyní u Facebooku.

Když si uvědomíme pravdu o tom, k čemu sociální sítě slouží, bude snad i naše zklamání z Facebooku o něco menší.

foto: Shutterstock, zdroj: Financial Times

Tipy redakce

Alkoholismus? Dá se léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus? Dá se léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Je to podobně cenná komodita jako voda. I proto se písek krade z pláží

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.