fbpx

Jaro se kvapem blíží, občas ho už pociťujeme a na někoho možná začíná doléhat jarní únava. Příroda se pomalu probouzí a se stále hezčími dny se rozšiřují i možnosti, jakými aktivitami zabavit děti. Nemálo z nich má také edukativní přesah. Inspirujte se, jak dětem rozšířit obzory, a připravte sobě i jim kouzelné jaro

Zveřejněno: 24. 3. 2022

Děti většinou znají už jen výsledný produkt z obchodů, ale netuší, kolik práce, času a trpělivosti se ukrývá například za vypěstováním svazečku jarní cibulky či bylinek. Pořiďte semínka a cibulky, které si s dětmi zasadíte klidně do truhlíku za oknem, a ony budou nejen pozorovat, jak se vše od prvopočátku klube a roste, ale zároveň se naučí péči o rostlinky a poznají, co všechno se ukrývá za pěstováním plodin i květin.

Když jim pořídíte i dětské zahradnické náčiní, přispějete k rozvoji jejich dovedností. Třeba je taje pěstitelství pohltí natolik, že vám začnou pěstovat domácí zeleninu, navíc se naučí vážit si jídla a neplýtvat jím. Nemáte-li na pěstování prostor nebo si netroufáte, pořiďte dětem alespoň řasokouli, vodní rostlinku, která je bude bavit.

Radost pro maminku či babičku

Každý den je příležitostí udělat někomu radost a taková kytička, kterou děti samy připraví, bude krásným dárkem pro maminku, babičku nebo třeba paní učitelku. Kreativně do ní lze zakomponovat i jedlý dárek, kterým se za své snažení může odměnit i malý florista.

jaro haribo

Skvěle se k tomu hodí HARIBO Flower Power, kdy se jednotlivé bonbony v podobě kytiček napíchnou na špejli a následně sváží s živými květy a trávami. Radost se znásobí tím, budou-li kytičky vlastnoručně vypěstované z cibulek. Narcisky, tulipány nebo hyacinty rozzáří stůl i oči obdarované osoby.

Učení hrou

Věděli jste, že některé děti bohužel nepoznají ani tak rozšířenou rostlinku, jakou je pampeliška? Vydejte se s dětmi do přírody a připravte jim malý kvíz, na internetu najdete určitě i spoustu pracovních listů. Cesta za poznáním může začít již brzy zjara, kdy rozkvétají sněženky, bledule, krokusy a klubou se i další rostlinky.

Pobavte se s dětmi hravou formou o tom, které bylinky jsou léčivé a jaké se dají využít běžně v kuchyni. Když si samy vypěstují za oknem třeba pažitku a posypou si s ní chleba, bude jim hned lépe chutnat. Malí zvídavci si mohou založit i herbář a postupně během roku ho plnit tím, co se v přírodě zrovna vyskytuje. Možností je spousta a pobavíte a možná i poučíte se u nich i vy.

Kreativitě se meze nekladou

S přírodními materiály se dá doslova čarovat. Z obyčejných listů vytvoří umělecké dílo i ti nejmenší, stačí jim k tomu navíc papír a barvy. Barvu nanesou na list a ten následně dle své fantazie obtisknou na papír. Čím víc druhů listů a barev, tím lépe. Přidat můžete také kapradí a cokoliv podobného, co vás cvrnkne do nosu.

jaro kreativita

Z jakékoliv větvičky vyčarují děti kouzelnickou hůlku nebo nejrůznější postavičky, se kterými si mohou zahrát i divadlo. Opět jim k tomu připravte jen barvu, případně kousek látky a další přírodniny si děti nasbírají samy. Větvičky, listí a mech poslouží skvěle i na stavbu domečků. Starší a zručnější děti se možná rády pustí do výroby šperků z pryskyřice, do níž zalijí různé kytičky.

Drobná příprava na Velikonoce

Brzy také nadejde čas připravovat se na Velikonoce, tradiční svátky jara. Kromě tradic, kterými je pletení pomlázky či barvení vajíček, je tu opět velký prostor pro fantazii při tvorbě dekorací. Nejrůznější zajíčky, beránky a kuřátka vytvoříte z rozmanitých materiálů.

Ani osení nemusí být jen v mističce, jak je tomu zvykem. Taková vlasatá zelená hlava bude děti bavit. Stačí smíchat zeminu a piliny, pak vezměte starou punčochu, nasypte semínka a na ně připravenou směs hlíny. Vytvořte tvar hlavy a tu posaďte na květináč nebo misku. Můžete dodělat ještě obličej pomocí tavné pistole a knoflíků. Pak už jen stačí pravidelně, ale ne příliš vydatně zalévat a zelené vlásky brzy začnou rašit.

Související…

Jaro oživí koncerty oblíbených českých interpretů
Komerční článek

foto: HARIBO - Jarní tvoření a istockphoto.com, zdroj: HARIBO - Jarní tvoření

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...