fbpx

Co způsobuje náhlé chřadnutí pacientů s rakovinou? Je za tím poškození DNA 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Nový výzkum pacientů s rakovinou, kteří trpí náhlým úbytkem hmotnosti, objasňuje možnou příčinu kachexie a Cockaynova syndromu u dětí, tedy jejich podvýživu a chřadnutí

Zveřejněno: 24. 2. 2022

Jedním z nejzávažnějších dopadů rakoviny je náhlá ztráta hmotnosti, chuti k jídlu a ochabnutí svalů. To vše může postihnout některé pacienty v pozdějších fázích onemocnění. Tento syndrom chřadnutí je známý jako kachexie a může provázet i jiné závažné problémy se zdravím, jako jsou srdeční onemocnění nebo HIV. Děti s rakovinou navíc může postihnout dědičná verze syndromu extrémního chřadnutí. Jde o Cockayneův syndrom, který u nich způsobuje těžkou podvýživu a chřadnutí, jež je navíc ještě paralelní s účinkem kachexie.

„Pacienti s rakovinou se ze zdánlivě normálního stavu mohou dostat na invalidní vozík v důsledku chřadnutí svalů a úbytku hmotnosti během pouhých několika měsíců,“ uvedl onkolog, profesor Charles Swanton z Crick Institute v Londýně. „Je to docela děsivé.“

Nechutenství v mozku

Přes značné vědecké úsilí zůstávají příčiny kachexie záhadou. Nedávný britský výzkum však vyvolal naději, že vědci se dopátrají některých jejích příčin. Tým vědců vedený profesorem Ketanem Patelem, ředitelem oxfordského Weatherall Institute of Molecular Medicine, nedávno spojil tuto nemoc s poškozením DNA, které narušuje chemické signály, jež jsou posílány do mozku. To způsobuje uvolňování hormonů potlačujících chuť k jídlu. Výsledkem je pak onen výše zmíněný prudký úbytek hmotnosti.

Když máte chemoterapii, dostanete chemickou látku, která napadá DNA v podstatě stejným způsobem jako formaldehyd.

Vědci zjistili, že tento proces je často spuštěn, když se v krevním řečišti nahromadí přirozeně se vyskytující formaldehyd. Když je filtrován ledvinami, jejich buňky utrpí poškození DNA a to způsobí, že ledviny vylučují hormon, který nutí mozek potlačovat chuť k jídlu. „Když máte chemoterapii, dostanete chemickou látku, která napadá DNA v podstatě stejným způsobem jako formaldehyd,“ řekl Ketan Patel. „Jinými slovy, může to poškozovat DNA a spouštět tyto signály, které říkají mozku, aby potlačoval chuť k jídlu.“

Jak zablokovat posly

Patelův výzkum naznačuje možnou cestu k léčbě problému. „Poslem“ vyslaným ledvinami do mozku je chemická látka zvaná GDF15, její objev má důležité klinické důsledky. „Zdá se, že bychom mohli úbytek hmotnosti u dětských pacientů s rakovinou, které podstupují chemoterapii, léčit podáváním protilátky, která neutralizuje GDF15. Pak bychom mohli být schopni tyto „posly“ zablokovat a zastavit nástup kachexie.“

Charles Swanton však nabádá k opatrnosti. „Je to fascinující a důležitá studie. GDF15 je jeden známý mechanismus, který přispívá k rozvoji kachexie, ale nebude jediný. Potřebujeme více studií, jako je tato, abychom pochopili další příčiny. Víme, že tento syndrom přispívá k naší neschopnosti léčit pacienty, když slábnou.“

„Kachexie je víc než jen ztráta chuti k jídlu a hubnutí,“ komentuje vědecké snažení Michelle Mitchellová, ředitelka výzkumného centra Cancer Research UK. „Je to komplexní problém, který má obrovský dopad na lidi s rakovinou, narušuje kvalitu jejich života a snižuje energii v době, kdy ji nejvíce potřebují. Výzkum, který nám může říci více o mechanismech stojících za kachexií, je nezbytný, pokud chceme najít způsob, jak ji zvládnout.“

Související…

Její buňky pomáhají i 70 let po smrti v každé laboratoři. Kdo je Henrietta Lacksová?
Eva Doležalová

foto: Shutterstock, zdroj: The Guardian

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...