fbpx
Zveřejněno: 21. 3. 2017

Volná výchova bez fyzických trestů je sice v mnoha ohledech lepší. Když ale dítěti podáte už pátý pytlík bonbonů, aby si mohlo spokojeně rozbalit druhou hračku, kterou ten den dostalo, je to daleko horší než tisíc ran vařečkou...

Výchova dětí je extrémně náročná disciplína. Je tedy pochopitelné, že se občas každý rodič dopustí chyby. Tvrdá "ruka", jejíž nezbytnou součástí byly tělesné tresty, které využívali naši rodiče, je už většinou naštěstí minulostí. Současní rodiče volí citlivější přístup, o to je pro ně ale možná mnohem těžší najít efektivní způsob výchovy. V jakém případě tedy hrozí, že si děti ponesou následky po celý život?

„Příliš volná výchova dítěti škodí. Každá ratolest potřebuje znát své mantinely. Pokud rodiče své potomky „osvobozují“ od zodpovědnosti a povinností, brzy se to obrátí proti nim. V budoucnosti se tyto děti budou potácet s problémy týkajícími se neschopnosti řešit každodenní peripetie,“ snaží se rodiče varovat dětský psycholog Tomáš Ketter. Děti s nedůslednou výchovou mají velký problém zařadit se do kolektivu a spolupracovat. Takže mějte na paměti, že pokud jim něco odepřete, neznamená to, že budou strádat, naopak. Vaše dítko se cítí díky pravidlům jistější. Když je nemá, je ztracené.

Hádky mezi rodiči

children 1869265 640
Děti jsou velice vnímavé i citlivé. Rozpory mezi rodiči jsou pro ně bolestné a stresující. Pamatujte, že pokud před nimi řešíte se svým partnerem váš konflikt, nikdy se hádka neobejde bez následků. Dítě vás chce vidět jako celek, silnou jednotku, která pro něj představuje bezpečí. Vy jej o tento pocit jistoty připravujete. Velmi často se pak stává, že si syn/dcera vsugeruje, že za vaše hádky vlastně může. 

Mnoho lidí řekne v afektu věci, které nemyslí vážně. To se týká i rodičů. Pro dětskou duši však takové situace mohou mít i velice negativní následky. Těm se totiž jízlivá slova vryjí pod kůži a mnohdy na ně nikdy nezapomenou. Pokud vás potomek naštve, dejte si pár minut pauzu. Odejděte z místnosti a uklidněte se. Pak mu vysvětlete, co udělal špatně, proč se na něj zlobíte a jaké bude mít jeho jednání následky. Z trestu nikdy neslevujte. Myslete na bod číslo jedna, kde jste si připomněli důležitost důslednosti.

Příliš velký tlak

children 1879907 640
Dnešní doba je nemilosrdná. Chceme, aby se děti angažovaly v mnoha kroužcích a jiných mimoškolních aktivitách. A nejen to, ještě ke všemu po nich chceme, aby v nich vynikaly. Velice často jim tak veškerý volný čas zahltíme aktivitami, o které nestojí. To vývinu dětí vůbec neprospívá. Ty naopak potřebují mít volnou ruku, aby mohly realizovat své nápady a popustit uzdu své fantazii.

Rozmazlování

Velký problém dnešní doby je blahobyt. S tím souhlasí i Ketter: „Rodiče mají tendence dopřávat dětem víc, než je zdrávo. Tím se snaží vykompenzovat například nedostatek času, se kterým se stále častěji potýká většina rodičů.  Tímto „kompenzováním“ způsobujeme, že děti jsou pak rozmazlené a mají pocit, že by měly mít vše, na co ukážou.“ To může v dospělosti vést k velkým problémům. Jelikož až vyrostou, nebudou schopni vypořádat se s faktem, že nemají vše, po čem touží. A to nejen v rodinném kruhu, ale i v práci nebo v partnerském vztahu. Je tedy dobré si uvědomit, že odepíráním hraček nezpůsobujete potomkům žádnou újmu, i když budou dělat v obchodě scény.

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Pouštíte dětem videa z jejich akcí? Můžete je tak připravit o zážitek

Pouštíte dětem videa z jejich akcí? Můžete je tak připravit o zážitek

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

Jan Rak: Realitu si každý vytváří podle sebe, až si to uvědomíme, bude tu ráj

Jan Rak: Realitu si každý vytváří podle sebe, až si to uvědomíme, bude tu ráj

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Zneužívají fotek vašich dětí? Jak fungují digitální únosci

Zneužívají fotek vašich dětí? Jak fungují digitální únosci

O rodičích, kteří na internetu pilně dokumentují každý okamžik života svých...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.