fbpx

Hra na klavír je učí lépe kontrolovat své chování

Zveřejněno: 29. 3. 2018

Klavír je dokonalý nástroj, který účelně kombinuje jedinečné dovednosti s dokonalou efektivitou. Dvě ruce musí odvést stejnou práci na 88 klávesách, přičemž často hraje najednou všech 10 prstů. Aby něco takového mohly ruce zvládnout, musí klavíristé vyvinout mimořádnou mozkovou kapacitu. Že je to reálné, dokazují výroky vědců z celého světa.

Související…

I neslyšící slyší hudbu, jenže trochu jinak Sprosté nadávky nám neškodí, naopak. Bystří myslNa světě jsou bakterie, které „restartují“ mozek

Pianisté se, stejně jako všichni ostatní, rodí s dominantnější jednou stranou mozku. Na tom není nic neobvyklého. Každý má totiž zpravidla danou preferenci jedné či druhé ruky, kterou píše, drží nůž, hází apod. Ovšem pianisté se na rozdíl od všech ostatních učí obě mozkové hemisféry vyvažovat. Pomáhá jim to zvládnout rovnocennou hru oběma rukama. Tedy nehledě na to, která ruka je dominantní, když se dotyčný začne hře na klavír věnovat, pravidelnou praxí se síly vyrovnají. Více o tomto jevu čtěte ZDE.

Dejte slovo pianistům

Doktorka Anna Pinhoová z Karolinskeho institutu ve Stockholmu zjistila, že klavíristé také snadno vytvářejí vazby mezi různými částmi čelního laloku. Co to znamená? V podstatě nic víc, než že umí lépe kontrolovat své chování a jsou společenštější. Tato „praktická“ část mozku totiž řídí emocionální reakce, společenské i impulsivní rysy chování. Důsledkem toho bývají klavíristé nejen zdatní řečníci a výborní řešiči problémů, ale také mimořádně kreativní a důvtipní lidé.

Mozky klavíristů umí šetřit energii efektivněji než mozky kohokoli jiného.

Je známo, že v oblasti motorických dovedností využívá většina lidí jen malou část mozku. Což ovšem podle doktora Timo Kringse z Univerzity v Torontu neplatí pro klavíristy. Ten tvrdí, že jejich mozky umí šetřit energii efektivněji než mozky kohokoli jiného. Zdá se, že jakmile zvládnou určitou pasáž, mozek již k této činnosti potřebuje méně krve a kyslíku, čímž uvolní energii pro další části hry, jako jsou fráze a emoční spojení se samotnou hudbou.

 

 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Proč se krade i písek z pláže? Je to cenná komodita, která mizí stejně jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání Země

Jde ještě o klimatickou nouzi, nebo už paniku? 10 otázek a odpovědí o přehřívání...

Praha 7 vyhlásila v květnu stav klimatické nouze , jak ji (a nejen ji, ale celou...

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Twitter uživatelům ukazuje, co mají rádi za reklamu. A někdy je dost mimo

Inferred interests neboli „odvozené zájmy“ je název funkce sociální sítě Twitter,...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.