fbpx
Zveřejněno: 29. 3. 2017

Naše společnost je založená na spotřebě. Elektronika, oblečení, auta, domy... To vše rychle zastarává a reklama nás nutí kupovat stále víc a nové. Jenže je tohle skutečné naplnění? 

Mnoho lidí věří, že získání určitého majetku či společenského statusu je učiní šťastnými. To, co nám ale dává možnost investovat do svých vášní a trávit více času s rodinou a přáteli, je schopnost šetřit čas, energii a peníze. A to jde pouze za předpokladu, že se staneme minimalisty. 

multitasking shutterstock 366096830

 

Když vyklidíme své skříně a rozhodneme se ke koupi menšího domu, následná péče o majetek nám zabere mnohem méně času, který budeme moci věnovat svým nejbližším a zájmům, na které nám dosud nezbýval čas. Jestliže si budeme pořizovat jen věci, na které finančně stačíme, nebudou nás trápit dluhy, s nimi svázaný nadměrný stres a nutnost pracovat přesčasy. Možná si i dovolíme změnit zaměstnání a věnovat se něčemu, co možná tolik nevynáší, ale zato nás baví a naplňuje.


S omezením osobního vlastnictví se také pojí náš podíl na ochraně životního prostředí. Nemusíme být zrovna ekology, přesto je nám jasné, že spotřebovávat více, než naše Země může vydat, je dlouhodobě neudržitelné a v tomto případě i naprosto zbytečné.

Jak se stát minimalistou

Minimalismus však není jen o tom vzdát se přebytečných materiálních věcí. Pokud chcete svůj život zjednodušit, je třeba se zaměřit i na ostatní oblasti. Jednou z nich je například zaneprázdněnost. Naše dny jsou přeplněné závazky, jsme v neustálém kolotoči a často nám nezbývá ani chvilka času na zamyšlení, zda se náš život ubírá správným směrem. Pokud můžete, uvolněte se z úkonů, které nejsou v souladu s vašimi životními hodnotami.


Naše negativní myšlenky a slova jsou další položkou, která je v našich životech zbytečná a nepřináší nic dobrého. Převezměte odpovědnost za svou mysl i svou mluvu. Vzdejte se negativního způsobu přemýšlení a nahraďte ho novým, komunikujte prostě a upřímně, vždy říkejte to, co si myslíte. Zabráníte tak zbytečným nedorozuměním a budete se cítit mnohem lépe.


Máte v životě spoustu cílů a nevíte, na který se dříve zaměřit? Jste zvyklí pracovat na několika úkolech najednou? Výzkumy ukázaly, že tzv. „multitasking“, tj. řešení mnoha věcí najednou, podporuje stres a snižuje produktivitu. Zaměřte svou pozornost na jeden či dva cíle a zvýšíte tak pravděpodobnost úspěchu.


multitasking shutterstock 482235643
Nezapomínejte ani na své zdraví a vyhýbejte se potravinám, které vás možná krátkodobě uspokojí, z dlouhodobého hlediska však vašemu organismu škodí. Patří mezi ně například nezdravé tuky, bílý cukr a mouka. Pokud je to možné, vypusťte po konzultaci s odborníkem také přebytečné léky, aby se vaše tělo mohlo uzdravovat samo a přirozeně a nepěstovali jste si závislost na chemických látkách.


Poslední důležitou oblastí je trávení volného času. Čas, který darujete obrazovce televize či notebooku, vám už nikdy nikdo nevrátí. Média ovlivňují vaše myšlení víc, než si myslíte, a snaží se vás vést směrem, který konzumní společnost vyžaduje. Nejlepší cestou, jak se nenechat svést, je jednoduše se jim vyhnout.

Pravý minimalismus znamená zjednodušit svůj život ve všech oblastech, oprostit se od zbytečných věcí, myšlenek i úkonů a nahradit je těmi, které vám připadají opravdu smysluplné.


foto: Shutterstock

Tipy redakce

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

USA v záplavě fake news: Třetina mileniálů pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Může palivo budoucnosti vyrobit slunce? Mohlo by. Na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...