fbpx

Snědl váš pes hroznové víno? Volejte veterinární pohotovost 1 fotografie
zdroj: Freepik

Pro člověka zdravá svačinka, pro psa smrtící jed. I jedna kulička hroznového vína v čerstvé, sušené (rozinky) či jakékoliv jiné podobě může psímu kamarádovi pořádně zavařit. Hrozny obsahují látky způsobující selhání ledvin, které se chlupatým přátelům může stát osudným.

Zveřejněno: 24. 11. 2024

Dokud jsem důsledky otravy hroznovým vínem u psa neměla tu smůlu pocítit na vlastní kůži, brala jsem zprávy o jejich vysoké toxicitě pro psy s určitou rezervou. Od doby, kdy náš francouzský buldoček strávil noc na veterině, protože v nestřeženém okamžiku snědl pár kuliček, po kterých začal nejprve mohutně slinit a posléze i zvracet, ale toto nebezpečí beru skutečně vážně. 

Faktem je, že hrozny i rozinky jsou pro psy, bez ohledu na plemeno, věk, pohlaví nebo hmotnost, vysoce toxické. Neexistuje bezpečné množství tohoto ovoce, které by váš mazlíček mohl bez vašich obav zkonzumovat. I malé množství může mít za následek selhání ledvin a v jeho důsledku dokonce i smrt. Do nedávna nebylo lékařům známo, proč tomu tak je, a dohadovali se o tom, že na vině může být skutečnost, že psi nedokáží metabolizovat třísloviny, flavonoidy a monosacharidy, které se v hroznech nacházejí. Američtí veterináři ale před nedávnem v tomto směru učinili poměrně zásadní objev.

Ne třísloviny nebo flavonoidy, ale kyselina vinná

Veterináři z ASPCA Poison Control Center (APCC) před nedávnem rozluštili dvacetiletou záhadu, proč jsou hrozny, rozinky a sultánky pro psy tak jedovaté. Na vině nejsou předpokládané třísloviny, flavonoidy ani monosacharidy, ale kyselina vinná, způsobující typické příznaky otravy, mezi než patří zvracení, průjem, následná nadměrná žíznivost a s tím vším související poškození nebo selhání ledvin. 

Protože někteří psi trpěli po požití hroznů jen mírně, jiní se potýkali s akutním selháním ledvin, u jedněch k obtížím došlo po snězení pouhých několika kuliček (nebo třeba jen jedné) a další jich museli sníst obstojné množství, než se příznaky dostavily, bylo pro veterináře vždy obtížné posoudit, jak moc a proč vlastně jsou hrozny pro psy jedovaté. 

Související…

Ta podoba: Jaký pán, takový pes. Hledáme zvířecí verzi sebe sama
Michal Švehla

Skutečnost, že na vině je kyselina vinná, mnohé vysvětluje. Hrozny, rozinky a sultánky se totiž v množství obsažené kyseliny liší podle toho, jakého jsou druhu, jaké jsou zralosti a kde byly vypěstovány. Nejde tedy o to, jaký pes (plemeno, stáří, pohlaví) kolik hroznů sní, ale o to, které hrozny se mu dostanou pod tlapky.

K objevu vedla náhoda

K poměrně zásadnímu objevu přitom došlo nešťastnou náhodou. Veterináři z APCC řešili případ, kdy se jeden psí pacient přiotrávil poté, co ochutnal po domácku vyrobenou dětskou modelínu. Většina takových modelín je bohatá na sůl, tedy jejich požití u psů vede k tzv. hypernatremii, vysoké hladině sodíku v krvi, což vede k dehydrataci, a je potřeba doplnit tekutiny. U daného pacienta se ovšem místo toho rozvinula závažná azotemie, tedy došlo k rizikovému zvýšení hladiny dusíku v krvi. Tomu předcházelo mohutné zvracení.

V rámci diagnostiky a šetření případů si lékaři od majitelů vyžádali recept na modelínu a zjistili, že obsahovala prášek do pečiva z vinného kamene, který obsahuje také kyselinu vinnou. A právě ta se ve vysokých koncentracích vyskytuje také v hroznovém vínu.

Kdy začít problém řešit s lékařem

Zvláštním faktem je, že ačkoliv je uváděno, že hroznové víno je vysoce toxické pro všechny psy, bez rozdílu rasy, pohlaví a věku, některým problémy činí, jiným nemusí. Za tím podle veterinářů stojí rozdílnost, s níž daný psí jedinec toleruje vysoké množství kyseliny vinné, která se v hroznech nachází. 

Jinými slovy, někteří pejsci na ni mohou mít vyvinutou nižší snášenlivost, a když se jim potom dostanou do úst hrozny, které jí obsahují skutečně moc, může to skončit smrtelně. A protože nikdy nevíte, jakou snášenlivost má na kyselinu vinnou váš pes a v jaké koncentraci se nachází v hroznech, které požil, nemůžete vědět, zda je v ohrožení života nebo ne. Proto se rozhodně doporučuje konzultovat s veterinářem v každém případě požití hroznového vína, rozinek nebo sultánek.

U některých psů se akutní příznaky mohou rozvinout až po 24 hodinách od konzumace hroznů. Vlivem jejich mohutnosti potom konec může přijít dříve, než by kdokoliv čekal.

Existují také příznaky, které mohou nutnost akutního zásahu přímo vyžadovat. Jde o zvýšenou salivaci (slinivost), nevolnost, apatii, slabost, případně zvracení a zvýšený krevní tlak. Jelikož krevní tlak psovi ve většině případů doma nezměříte, je důležité nechat ho v tomto směru vyšetřit odborníkem. 

Jak může pomoci veterinář

Ačkoliv mohutné zvracení může vypadat děsivě, v konečném důsledku je dobře, že ze sebe pes dostane to, co mu nesedí, a pokud se tak nestane přirozeně, pak k vyvolávání zvracení přikročí v ordinaci veterinář, ale nejlépe do 2 hodin od pozření. Protože neexistuje protijed na otravu kyselinou vinnou, je vyzvracení hroznů nejúčinnějším prostředkem, jak psovi pomoci se s ní vypořádat. Dalším úkonem potom bývá podání aktivního (černého) uhlí, které napomůže minimalizaci vstřebávání kyseliny vinné ve střevech. 

Jak informovala MVDr. Tereza Janischová, veterinární lékařka působící na Veterinární klinice U nádraží v České Třebové, která se mimochodem v tomto směru postarala také o léčbu našeho milovaného buldočka, tak na veterině mohou pejskovi podat i další podpůrné prostředky. Jde o infuzní terapii pro podporu funkce ledvin nebo léky proti zvracení (když pes vyzvrací, co je potřeba, ale zvrací i dál, a to už jen žaludeční šťávy, jen se tím vysiluje, což může vést k dehydrataci a zatížení ledvin) a léky pro ochranu sliznice žaludku. „V takových případech je nutná hospitalizační péče pacienta kvůli podání potřebných infuzí a sledování vývoje průběhu otravy,“ vysvětluje MVDr. Janischová.

Akutní příznaky se rozvinou do 24 hodin od požití

Zrádné je, že u některých psů se akutní příznaky mohou rozvinout až po 24 hodinách od konzumace hroznů. Vlivem jejich mohutnosti potom konec může přijít dříve, než by kdokoliv čekal. Proto se vyplácí kontaktovat veterináře i preventivně bezprostředně poté, co pes cokoliv obsahujícího kyselinu vinnou požije, protože jemných projevů otravy, mezi něž patří především slabost a nechuť k jídlu, si ani ten nejpozornější majitel nemusí hned všimnout. Závažné příznaky selhání ledvin jsou patrné 24 až 48 hodin po požití, zahrnují bolesti břicha, nevolnost a uremický dech (tzv. rybí zápach), objevuje se také zmiňované zvracení, průjem, letargie, zvýšená žíznivost, nadměrné močení a následná anurie (pes již nemočí), dehydratace, jež může vést k upadnutí do kómatu, z něhož se pejsek nemusí probrat. 

Kontrolujte, co psovi dáváte k jídlu

Doporučení „nedávejte psovi hrozny“ může znít až směšně jednoduše. Jenže… Často chceme pejskovi přilepšit a v dobré víře ho krmíme něčím, co mu může uškodit. To je i případ hroznového vína, rozinek nebo sultánek. Nebezpečí otravy hrozí i v případě, že pes sní potravinu, která cokoliv z hrozna obsahuje. Může jít o džem, želé, bonbón nebo třeba müsli tyčinku, vánočku, jakékoliv sladké pečivo s obsahem rozinek, toxická je dokonce i hroznová šťáva nebo džus, který pes může slíznout. Ničeho takového by se pes neměl ani dotknout. Jedině tak můžete předejít nebezpečí otravy, selhání ledvin a v krajním případě i smrti. 

 

 

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...