fbpx

Zveřejněno: 30. 3. 2017

Nene, není to tisková chyba. EQ je možná nováčkem a mluví se o ní až v posledních letech, i přesto ale ovlivňuje naše zítřky velkou mocí. Do jaké míry nám zasahuje do života a jakým způsobem?

Zřejmě si říkáte, že inteligenční kvocient (IQ) je tím zásadním, a čím jsou jeho hladiny vyšší, tím je člověk předurčen k větším věcem. Od inteligence se totiž odvíjí výborné studijní předpoklady, které brzy na to zúročíte na skvěle placené pozici. Ale ne vždy je ideální a hlavně možné se v životě rozhodovat pouze hlavou, a tak musíte občas zapojit i srdce a vaše volba je tak podřízena emocím.

Vítězství srdce nad rozumem

smart 725843 640

Emoční inteligence nám tedy umožňuje pracovat a nakládat s vlastními pocity a především jim porozumět. Čím vyšší je tento kvocient, tím lépe budete naslouchat svým emocím, zvládnete je ukočírovat, dáte sbohem citovým upírům, nenecháte se využívat, dokážete obohacovat druhé, půjdete příkladem, u ostatních získáte sympatie a také zvládnete lépe práci v kolektivu.

„Teď už možná víc rozumím tomu, proč byla moje kamarádka jmenována na místo manažerky a já ne. Nikdy jsem neměla talent pro jednání s lidmi, a proto se to dnes učím. Aktuálně docházím na kurz a také své emoční rozpoložení probírám se svojí terapeutkou,“ svěřuje se zcela upřímně a na rovinu Tereza N., tak jak se to učí na soukromých lekcích. V lecčems jí pomáhají také praktická cvičení v knize Emoční inteligence od autorky Christine Wilding, kde může své poznatky následně i otestovat.

Jak vysoké je vaše EQ? Otestujte se!

Odpovězte na otázky a tam, kde padne ANO, přičtěte 1 bod. Záporná odpověď má hodnotu nula. Skóre orientačně symbolizuje hodnotu EQ. Čím vyšší, tím samozřejmě lépe.

1. Umíte ocenit, docenit a pochválit druhé?

2. Dokážete se domluvit na kompromisu?

3. Když jste šťastní, všimnou si toho i ostatní? Smích, dobrá nálada, jiskření v očích. Tohle všechno se počítá.

4. Vycítíte, když se někdo ve vašem okolí trápí?

5. Máte svůj názor a zvládnete si ho obhájit?

6. Jste znalí v otázce odpuštění?

7. Umíte vybruslit z trapné situace s přehledem?

8. Říkáte druhým, jak moc vám na nich záleží?

9. Ventilujete emoce?

10. Když s něčím nesouhlasíte, vznesete námitku?

Jak pracovat s emoční inteligencí ve svůj prospěch?

connect 20333 640

Skvělou zprávou je především fakt, že emoční kvocient EQ můžeme správnými kroky navýšit. Jak? Tuto zapeklitou otázku jsem položila osobní a firemní koučce a mentorce PhDr. Zdeňce Kárné.

„Jde to jen vědomým pozorováním okolí, kolegů, podřízených i sebe. Pokud jsem v tom nováček - vše si píši - míněno - konkrétní situace, ve kterých jsem jako šéf nebo partner úspěšný a ve kterých naopak ne. Jakmile mám zapsáno, snažím se rozklíčovat tu prapůvodní emoci a následné jednání. A ptám se sám sebe? Proč jsem tak a tak zareagoval? Co mi na situaci vadí? Co vadí kolegům, partnerovi na mém chování a jednání? Zapisovat je dobré alespoň po dobu 21 dní a poté poznámky vyhodnotit. A pokud nejsem spokojen s tím, co vidím – zkonzultuji s člověkem, kterému věřím a ke kterému mohu mít důvěru. A na základě vyhodnocení vlastních reakcí – pracuji na změně! Věřte, že to je dřina, ale vyplatí se to,“ popisuje Kárná.

Vykročte směrem k životní spokojenosti

„Jak říkají světoví koučové -  pro úspěch a pohodu je nejdůležitější znát sám sebe. Tzn. vědět, jaké jsou mé silné stránky, jaké jsou mé hodnoty, z jaké práce mám potěšení a zároveň rozumět svým pocitům, svým emocím,“ vysvětluje blíže podstatu životního štěstí a harmonie Zdeňka Kárná.

A jak tedy jedná člověk, který umí hospodařit s emoční inteligencí? Důležitá je schopnost zůstat v klidu, i když nás sužuje stres. Ten sice sám o sobě není hmatatelný, existuje pouze v naší mysli, ale projevuje se navenek až příliš okatě. Jde jen o to, jakým způsobem a jak rychle či účinně dokážeme tyto pocity zažehnat. Ten, kdo má vysoké EQ, také dobře ví, že každý máme svůj názor a všichni se o něj můžeme s ostatními podělit, aniž bychom toho druhého nějakým způsobem urazili nebo vyvolali hádku. Dobré je také čas od času své okolí pochválit, stejně tak jako my i ostatní potřebují docenit. Na druhou stranu, jestliže vám něco vadí či vás cokoliv rozčiluje, svěřte se s tím.

Emoční cítění a následnou práci s emocemi bychom neměli přehazovat na druhou kolej, či snad nad těmito aspekty mávnout rukou. Nezapomeňme, že i tuto schopnost je ideální rozvíjet už v raném věku. Apelujme tedy na své děti a emoční inteligenci v nich rozvíjejme už odmalička. Sice si přejeme, aby se děti učily na jedničku a měly napsané úkoly, ale přitom mnohdy zapomínáme na to, jak se ti nejmenší cítí a co jim víří hlavou. Tak se jich jednoduše a se zájmem zeptejme!

Foto: Pixabay

Tipy redakce

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje celou planetu

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...