fbpx

Mapování mi změnilo život. Ovlivňuje tělo, mysl i emoce, říká tantrička 1 fotografie
Zdroj: Se svolením Vladany Augstenové, Shutterstock

Vladana Augstenová svou životní zkušeností i profesní dráhou ukazuje, jak intimní práce s tělem může vést nejen k osobnímu uzdravení, ale i k hlubšímu porozumění sobě samému.

Zveřejněno: 19. 2. 2025

O Vladanině životním příběhu a její cestě k práci sexuální asistentky pro znevýhodněné jsme už psali. Tentokrát se zaměříme na další oblast, které se věnuje – tzv. sexological bodywork, tedy intimní práce s tělem. Konkrétně se jedná o mapování análního a vaginálního prostoru.

V rozhovoru jsme si povídaly o tom, jak k této praxi dospěla, jak ji vnímá z pohledu své osobní cesty a jak může vědomá práce s tělem ovlivnit nejen naši sexualitu, ale i celkové vnímání sebe sama.

Jak jste tuto neobvyklou terapeutickou metodu objevila? A čím vás zaujala?

K práci s vědomým dotekem, uvolňováním napětí a hlubším propojením s vlastním tělem jsem se dostala během tantrických kurzů – a okamžitě mě zaujala. Sama jsem ji na sobě vyzkoušela a rozhodně to byla jedna z nejzásadnějších procedur, kterou jsem kdy podstoupila. Klidně můžu říct, že mi změnila život.

Můžete popsat, co se přesně dělo?

Během terapie jsem si do detailů vybavila svůj porod, který jsem úplně vytěsnila. Nepříjemná, zlá sestřička, opilý partner. Všechno to v těle zůstalo, i když jsem o tom už na vědomé úrovni nevěděla. Ale právě díky mapování jsem si mohla všechny nepříjemné pocity zvědomit a propustit. 

Když se tělo začne měnit zevnitř, promění se i váš život. Najednou cítíte větší jasnost, máte pevnější hranice a umíte si je lépe hájit. 

Bezprostředně po terapii jsem brečela dojetím. Věděla jsem, že tohle bude moje cesta. Díky vlastní zkušenosti jsem si ověřila její účinnost, a proto jsem se rozhodla, že ji chci předávat dál. 

Jak takové mapování probíhá?

Tato metoda spočívá v mapování intimních partií pomocí doteků. S klientem zkoušíme různé techniky, které pomáhají k uvolnění. Některá místa jsou na dotek velmi citlivá, bolestivá, a když se jich opatrně dotýkáme, klient si přichází na to, jaká je příčina onoho zatuhnutí či bolesti. Zjistíte, kolikrát jste se nechala zneužívat ostatními, manipulovat, nebo jste sama manipulovala. Kde máte svoje hranice. Někdo totiž vůbec neví, kde ty hranice má, nebo je nemá vůbec. Můžete taky zjistit, že vaše study a sebevědomí je ovlivněno tím, jak se vám v dětství spolužáci za něco smáli. Často to jsou věci potlačené, traumatizující. Ale během mapování máte šanci tu příčinu uvidět. 

Komunikujete během procesu s klientem?

Ano, na vše si člověk přichází sám, ale během celého mapování si samozřejmě povídáme. Je to vědomá, bdělá spolupráce. 

Abyste tu práci mohla vykonávat, jaké máte vzdělání?

Absolvovala jsem roční výcvik, který zaštiťovala Univerzita lidské sexuality (USA). Nejdříve jsme prošli tříměsíčním online kurzem, který byl zaměřený na teoretickou přípravu. Poté následoval intenzivní praktický trénink, na kterém se sešlo třicet lidí z celého světa. Po absolvování jsem získala titul CSB (Certified Sexological Bodyworker), který měl tehdy velkou prestiž. Dnes už se u nás udělují pouze klasické certifikace. Teď je to čtrnáct let, co tuto metodu praktikuji.

Jak se pak taková terapie odrazí v reálném životě?

Když se tělo začne měnit zevnitř, promění se i váš život. Najednou cítíte větší jasnost, máte pevnější hranice a umíte si je lépe hájit. Pokud máte nefunkční manželství, buď se promění tak, že si k sobě znovu najdete cestu a pochopíte, jak spolu fungovat, nebo se rozhodnete pokračovat každý sám.

Mým cílem je, aby klient našel svou vnitřní svobodu a dokázal být šťastný. 

Čím lépe jste na tom psychicky, tím jednodušší je pro vás řešit jakékoli situace. Zlepší se váš pohled na okolní svět, začnete ho vnímat realističtěji a pragmatičtěji. Nenecháte sebou tak snadno manipulovat, ani už nemáte potřebu manipulovat ostatními. Jste zodpovědnější a nezávislejší. 

S čím se na vás lidé nejčastěji obracejí?

Nemusí to být nutně nějaký konkrétní problém. Často přicházejí lidé, kteří se chtějí lépe poznat skrze svou intimitu. Někdo cítí, že mu není dobře, ale nedokáže pojmenovat, co přesně ho trápí. Jindy jsou to velmi těžká témata, o kterých nedokáže mluvit, protože je v sobě potlačil. 

Zároveň bych ráda zdůraznila, že nejde o "hrabání" se v minulosti, ale o hledání příčin a práci s novým vnímáním těla. Když se skryté věci odkryjí a člověk se s nimi naučí pracovat, dokáže je pak sám začlenit do běžného života. Mým cílem je, aby klient našel svou vnitřní svobodu a dokázal být šťastný. 

Setkáváte se s tím, že lidé to považují za sexuální službu?

Ano, to je častý omyl. Je to odborná práce, která vyžaduje velké zkušenosti a znalosti. Terapeut je vždy oblečený a terapie sama o sobě má obrovský přesah.  Léčení probíhá na fyzické, mentální i emocionální úrovni, přičemž tyto roviny se neustále prolínají. Tam a zpět. Během procesu se mohou otevírat témata sahající až sedm generací zpět. Sama jsem to zažila – objevila jsem něco, co se týkalo mé babičky, a skrze moji matku se to přeneslo i na mě. Každý si tím ale musí projít sám, aby pochopil, jak hluboký dopad může taková práce mít.

Související…

Klienti jsou často znechuceni dostupností dnešních žen, říká tantrička
Simona Kožuchová

Nedávno jsem zaregistrovala rozhovor s psycholožkou, která poukazovala na to, že otevírání traumat na terapiích není vždy dobré, spíš to může být kontraproduktivní. Vnímáte tato rizika i u mapování?

Rizika tu jsou v případě, že tuto metodu používá někdo, kdo klientovi nedokáže pomoc s integrací toho, co během terapie otevřel. Případně necitlivě postupuje při samotném mapování. Já s každým pracuji velmi pozvolna podle toho, jak se zrovna cítí a čemu je otevřen. Pak vše integrujeme, což je také velmi důležité. 

Je tato metoda vhodná pro každého?

Ano, základem je rozhodnutí, že chci něco změnit.

Jak poznám, že terapeut, který mapování nabízí, je kvalitní?

Každý, kdo chce pracovat s tělem, by si měl sám projít sebezkušenostním výcvikem. Musí na sobě pocítit, jak tato technika funguje na něm, bez toho to nejde. Každé další vzdělání v souvisejícím oboru je pak bonusem.

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...