fbpx


Zveřejněno: 24. 3. 2017

Vyhýbáme se škodlivým éčkům i palmovému oleji, protože své tělo nechceme krmit chemikáliemi. Proč ho tedy dobrovolně natíráme ropou a proč si barvíme vlasy toxickými sloučeninami? 

Kůže je největším orgánem lidského těla. Její plocha měří u dospělého jedince 1,5 - 1,8 m² a je vstupní branou do vnitřního organismu člověka. Škodlivé přísady mnohých kosmetických produktů, které si na pokožku pravidelně aplikujeme, se skrze ni mohou dostat až do našeho oběhového systému, jater i ledvin. Průměrná moderní žena si přitom na sebe nanese přes 500 chemikálií denně! Neinformovanost, ale také silný nezájem o tuto problematiku ze strany spotřebitelů má za následek nejen alergické reakce a podráždění pokožky, ale také tragický dopad na životní prostředí. Věděli jste, že například zbytkové množství opalovacích krémů nalezli biologové i v tělech ryb a že některé UV-filtry obsahující hormony mění reprodukční vlastnosti vodních živočichů?

ropa shutterstock 119914387

Ropná havárie ve vaší koupelně 

Minerální olej. Slovní spojení, pod kterým si mnozí z nás představí zdraví prospěšnou složku, ve skutečnosti kradmo upozorňuje na přítomnost ropy. V kosmetice se ropné deriváty využívají bohužel velmi často a kromě minerálních olejů se ukrývají pod názvy Cera Microcristallina, Paraffin, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Propylene Glycol apod. Pokud tyto přísady objevíte ve svém pleťovém či tělovém krému, vzdejte se jich i přesto, že vám výrobky slibují mladistvý vzhled a projasněnou pokožku. Při dlouhodobém používání se s největší pravděpodobností stane pravý opak. Deriváty ropy vytvářejí na kůži mastný, neprodyšný film, který ucpává póry. Kvalita pleti se časem výrazně zhoršuje, prohlubují se vrásky a u někoho se může objevit i silný ekzém. Nesčetněkrát už navíc bylo prokázáno, že aromatické uhlovodíky z minerálních olejů zvyšují riziko nádorových onemocnění kůže. O to více je smutné, že podobné ingredience můžeme nalézt v brzdové kapalině či nemrznoucí směsi a zároveň v pečujících produktech speciálně určených pro kojence

Podmanivé tóny plné jedu 

Ještě než si rty obtáhnete rudou barvou a než vám kadeřnice nanese na vlasy nový kaštanový odstín, zjistěte si, odkud daný témbr pochází. Pokud je chemického původu, patrně obsahuje některé z toxických anilinových barviv nebo nebezpečných azobarviv. Vědecky podložené studie odhalily u žen pravidelně používajících takové prostředky pětkrát vyšší riziko rakoviny prsu. Krom toho mohou azobarviva pronikat skrz pokožku do oběhového systému a poškozovat některé z vnitřních orgánů, nejčastěji se pak usazují v játrech. Riziková barviva najdete na produktech pod zkratkou CI (Colour Index) + číslo. Ale abychom to neměli úplně jednoduché, stejným způsobem se značí i ta na zcela přírodní bázi.  

certifikat shutterstock 341082776

Jde to i jinak

Kosmetičtí výrobci disponují arzenálem širokého kalibru. Podle nařízení Evropské unie EU 1223/2009 musí však použité složky uvádět na obalu hned po označení “Ingredients”, zkráceně “INCI”. V současné době existuje více než 30 000 přísad a jejich složité latinské názvy či jazykolamné chemické pojmenování je kolikrát těžké byť jen vyslovit. Zapamatovat si všechny škodlivé látky je ovšem nadlidský výkon i pro studenta Vysoké školy chemicko-technologické. Jestliže se jim chcete vyhnout, nakupujte přírodní certifikovanou kosmetiku a pro jistotu si každou jednotlivou ingredienci vyhledávejte na internetu, případně se vyzbrojte vytisknutou tabulkou těch nejškodlivějších z nich. 

 

foto: Shutterstock

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...