fbpx

Zveřejněno: 31. 3. 2017

Děti jsou od přírody sobecké a naučit je vděku je jednou z nejnáročnějších úloh rodiče. Proč je ale tak důležité jim nekoupit vše, co čem touží a jak zajistit, aby nebyly zklamané? 

tat shutter 1
1. Naučte je vděku

Naučit své děti být vděčné je jednou z nejtěžších věcí pro každého rodiče. A to zejména proto, že jsou od přírody sobecké. „Ratolesti, které nedostanou vše, o co si řeknou, jsou nejen slušnější a citlivější k ostatním, ale rozvíjí také svou empatii,” říká Barbara Lewis, americká autorka a pedagožka, jež učí děti, jak myslet a řešit problémy. Oni chápou, co pro ně rodiče dělají – připravují jim jídlo, vodí je do kroužků, kupují jim hračky. „Potomci, kteří nejsou takto vychováváni, se cítí neustále zklamaní,” dodává Lewis.

2. Hledejte společné aktivity

Správný rodič ví, jak se bavit se svými dětmi. Hraje s nimi hry, vodí je na procházky či chodí na jejich sportovní zápasy. Umí jim naslouchat a povídat si s nimi... Amy Hsin, socioložka z university v Queensu, tvrdí: „Pokud trávíte čas s potomstvem mladším šesti let sledováním televize a nicneděláním, má to na ně spíše negativní účinek.” Ideální je využívat čas především aktivně.

3. Zastávejte se jich

tata shutter
Profesor Rohner z university v Connecticutu, USA, tvrdí, že nedostatek podpory v dětství ze strany rodiče má „silný a konzistentní vliv na osobnost a vývoj dítěte.” Ratolesti, které se cítí být odmítány, bývají nejisté, uzavírají se do sebe citově, aby se chránily před dalším zraněním. Rodiče by se proto měli zastat svých dětí na veřejnosti, vyčinit jim mohou až v soukromí. A pokud se něco pokazí, jeho děti se nebojí na něj obrátit a požádat jej o pomoc. Profesor Rohner dodává, že pokud se děti cítí odmítány a nedostatečně podporovány ze strany otce a matky, v jejich mozku se aktivuje stejná část, jako když trpí fyzickou bolestí. „Na rozdíl od fyzické bolesti ale lidé mohou prožívat psychologicky emocionální bolest z odmítnutí znovu a znovu řadu let.”

Foto: Shutterstock

 

Tipy redakce

Mohou změnit Einsteinovu teorii relativity chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Mohou změnit Einsteinovu teorii relativity chameleoni? Zatím se žádný nechytil

Vesmír se rozpíná a zároveň zrychluje. O tom mezi vědci panuje v zásadě shoda....

Fake news nejen o covidu: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Fake news nejen o covidu: Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...