fbpx

Zveřejněno: 9. 3. 2017

Na obale mají většinou spokojené miminko a minimálně jednu větu o tom, jak šetrné jsou k dětské pokožce. Ale skutečně je to pravda, když pod jejich taktovkou pustí i lihovka?  

shutterstock 536284345
To, že jsou vlhčené ubrousky na pravidelném nákupním seznamu, vám potvrdí každá rodina, kde jsou menší děti. Kromě toho, že se zcela běžně používají od narození na očištění dětské pokožky při přebalování (dokonce se deklaruje, že pokožka se již nemusí mazat, jelikož ubrousky samy o sobě již pečující látky v sobě mají), se hodí na cesty jako skvělá alternativa, která bez vody očistí pusu i ruce opatlané od čokolády. Podle toxikologů bychom to s jejich používáním ale neměli moc přehánět. Obsahují chemické látky, které pokožce v tak velké koncentraci naopak škodí.

Těmi, které se v nich objevují nejčastěji, jsou metylizotiazolin a fenoxyetanol. Ani jedna z nich není zakázaná, ale bylo prokázáno, že při častém každodenním používání zas tak dobře o pokožku nepečují. „Dětské ubrousky pokožku dráždí a nezřídka stojí za dermatitidami a ekzémy,“ říká Mudr. Kamil Kuchler a dodává: „Na místa, kde je kůže ztenčená, jako je tomu například u obličejových částí, je nedoporučuji používat vůbec.“

Lihovka pár tahy

Otázku, jestli jsou ubrousky pro děti skutečně tak šetrné k dětské kůži, jsem si začala pokládat i já sama ve chvíli, kdy jsem metodou pokus – omyl zjistila, co všechno s nimi lze očistit. Když mi mladší syn pomaloval bílou laminátovou podlahu zelenou lihovkou, vyzkoušela jsem snad pět různých čističů a čára se ani nehnula. Ani nevím, jak mne napadlo použít ubrousek, ale stačilo pár tahů a linka byla čím dál tím méně viditelná. Stejně skvěle se mi osvědčily na rezivějící šrouby u záchodového prkénka i vnitřek trouby. Ostatně široké využití v domácnosti vám potvrdí mnoho žen. 

shutterstock 294684446
BIO vs. vlastní výroba

S přihlédnutím k faktu, že dětské ubrousky mohou v některých případech narušit pokožku natolik, že se léčba může dost prodlužovat, není od věci zapřemýšlet nad vhodnými alternativami. Praktičnost dětských ubrousků na přebalování je nesporná. Sáhnout ale můžete i po těch, které alergenní látky neobsahují. Na trhu je již spousta značek v BIO kvalitě.

Například značka Vivicot dodává na trh šetrné čistící ubrousky z biobavlny, další alternativou je nakupovat bio ubrousky od Kinder by Nature napuštěné bylinným roztokem. Na eshopech také narazíte na nezávadné neparfemované bio ubrousky značek Organyc nebo Jackson Reece. A jestli vás zajímá pořizovací cena, za jedno balení si připlatíte zhruba o 30 korun více než u těch klasických.

shutterstock 68280004
Jistotu, že svému dítěti otíráte zadeček, ruce i pusu skutečně nezávadným produktem, budete mít, pokud věnujete pár minut výrobě vlastních ubrousků. Vyrobíte je z klasické kuchyňské role. Doporučujeme sáhnout po té, na které jsou namotané biologicky snadno rozložitelné ubrousky. Roli stačí rozříznout napůl a poté ji vložit do nálevu, který připravíte z vody, pečujícího dětského oleje (kokosový, olivový, rakytníkový) asi v poměru 2:1 a trochy dětského mycího gelu. Když do sebe ubrousky nasáknou vlhkost, stačí středovou část role vytáhnout a vložit je do krabičky, která zamezí vysychání.

 

Foto: Pixabay, Shutterstock

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...