fbpx

 Slim Jim 21. století. Muži, co po planetě systematicky rozsévají svoje geny 1 fotografie
Midjourney / Zdeněk Strnad

Někteří lidé jsou posedlí tím, aby po sobě zanechali genetickou stopu. Extrémní případy vypadají tak, že jeden člověk vyrobí stovky dětí. Kde všude se dá natrefit na chronické rozsévače semene?

Zveřejněno: 29. 5. 2025

I mezi lékaři se najde spousta lidí, kteří propadnou šílenství a poruší jakoukoliv etickou překážku, co se jim připlete do cesty. Nejvíc legrace si užívali, a ještě někdy užívají, gynekologové, kteří prováděli umělé oplodnění a rozhodli se používat téměř výhradně sperma svoje namísto spermatu dárců. Proč to dělají? Možná, že svoje vlastní geny považují za nadřazené ostatním a chtějí tak vylepšit lidskou rasu, chtějí dosáhnout nesmrtelnosti skrze svoje potomky nebo si jen dělají zářezy na pažbě za každé narozené dítě. 

Po celém světě jsou takových případů stovky a to jsou jenom ti, kteří byli chyceni při činu. Jak je možné, že to tolika lidem prošlo? Zaprvé, kdysi bylo na klinikách minimum kontrolních mechanismů, a za druhé, obava, že vám důstojný lékař tajně podstrčí své sperma, působí jako paranoidní blud. 

Donedávna měli doktoři prostor strkat semeno, kam se jim zachce.

Představte si, že chcete miminko, ale váš partner/ka je neplodný/á. Jdete na kliniku pro umělé oplodnění s vědomím, že dostanete spermii od anonymního dárce, o kterém víte akorát to, že je to mladý inteligentní student, prostý přenosných chorob a dědičných onemocnění. Místo toho vám upocený lékař s 5 dioptriemi a mozkem psychopata bez vašeho vědomí aplikuje svůj vlastní genetický materiál. Nejde o scénář bizarního thrilleru, takové věci se opravdu stávají mnohem častěji, než byste si dokázali představit.

V posledních letech bylo jenom ve Spojených státech z takových podvodů obviněno nejméně 50 lékařů a to jsou jen případy, o kterých víme, informoval deník New York Times v roce 2022. V současnosti se na gynekologicko-porodnických klinikách tvrdí, že nová bezpečnostní opatření podobné podvody údajně znemožňují. Donedávna ale měli doktoři prostor strkat semeno, kam se jim zachce.

Větší dostupnost genetických testů DNA vyvolala trend sestavovat svůj rodokmen a hledat tak příbuzné. Přijde vám obálka s instrukcemi, vy vložíte svoje sliny na tyčince, odešlete a za několik týdnů jsou vaše geny zařazeny do databáze, kde pravděpodobně najdete hned několik geneticky spřízněných lidí. Mezi nejznámější takové platformy patří 23 and Me, My Heritage, Ancestry a další.

Pomocí genetických testů lze najít i velmi vzdálené příbuzné, pokud si nechali analyzovat DNA u téže společnosti a souhlasili se sdílením výsledků. Ty pak na webu můžete kontaktovat. Pokud se s nimi spojíte, dopracujete se postupně k dalším členům rodiny. Algoritmy porovnávají shodné úseky DNA mezi uživateli a na základě míry genetické podobnosti určují pravděpodobný stupeň příbuzenství – od rodičů a sourozenců až po sestřenice a bratrance ve čtvrtém nebo pátém koleni. Tyto nástroje bývají využívány například adoptovanými lidmi, kteří pátrají po biologické rodině, nebo lidmi, jejichž rodiče a prarodiče se po státech hodně stěhovali.

Pacientky oplodňoval desítky let

Právě díky 23 and Me byl odhalen americký gynekolog, specialista na umělé oplodnění a rozsévač vlastního spermatu Donald Cline, který oplodňoval ženy desítky let. Na jeho tajemství se přišlo, až když byl v důchodu. Modus operandi měl pokaždé skoro stejný – pacientce tvrdil, že používá sperma jejího manžela anebo anonymního dárce, ale ve skutečnosti použil svoje. Clineovy biologické děti a poloviční sourozenci se poznali právě díky platformě 23 and me, kde se jich propojily desítky a stále přibývají. Netflix o tomto skandálu natočil dokument Our Father (2022). Clineovi synové, dcery a jejich rodiče tam mluví o tom, jakou psychologickou ránu na nich jeho podvodné jednání zanechalo. Cline nikdy nevysvětlil, jakou měl motivaci, byl ale velmi nábožensky založený. Někteří z jeho potomků uvedli, že byl ve své víře radikální a věřil, že „šíří dobré geny“ a „plní tak boží vůli“. Nikdy se neomluvil.

Cline je biologický otec více než 90 dětí a další stále přibývají. Díky aktivismu některých jeho dětí se v roce 2019 Indiana stala prvním státem, který uznal „fertility fraud“ (podvod s plozením) jako trestný čin. 

Doktorů, jako je Cline, je hodně. Gynekolog a specialista na početí Cecil Jacobson ze státu Virginie v Americe přiznal, že v letech 1976–1988 zplodil až 75 dětí stejným způsobem jako Cline. Později byl odsouzen za podvod.

Gynekology rozsévače najdete všude, kde je zdravotní péče, tedy i v jiných zemích.  Norman Barwin z Kanady zplodil okolo 100 dětí. Stejně jako ostatní systematicky inseminoval vlastním spermatem místo toho od určených dárců. Případ vedl k obrovské skupinové žalobě a odebrání lékařské licence. Přes 200 lidí na něj podalo hromadnou žalobu, jejímž výsledkem bylo 13 milionu kanadských dolarů vysoké odškodné.

Gynekolog Jan Karbaat z Nizozemí byl dokonce ředitel spermobanky v Bijdorp. Dělal se svým spermatem to samé, co jeho kolegové. Dětí měl nejméně 81, odhady se ale pohybují kolem 200. Jak se na něj přišlo? Jedna jeho dcera poznala svoji nevlastní sestru v televizi, protože si byly extrémně podobné.

V Čechách zatím žádný takový případ neodhalili, možná se to stane tehdy, až tady budou genetické testy trendy.

Jak sehnat levnější sperma?

Na IVF klinikách existuje dnes už řada bezpečnostních opatření, takže zajít si do prověřeného zařízení je v pořádku, na rozdíl od doby před dvaceti třiceti lety. Mnoho lidí si ale kvůli finanční náročnosti umělého oplodnění shání sperma pokoutně, nejčastěji od dobrovolníka na internetu. Ten se sociálními sítěmi vytvořil zcela nový ekosystém neoficiálních dárců, kteří na rozdíl od těch z IVF klinik nemusí podstoupit žádné zdravotní ani psychologické testy a nemají alespoň na papíře určené limity, kolik dětí mohou zplodit. 

Dárci spermatu na volné noze fungují různě. Někteří svoje geny nabízí zadarmo, jiní za peníze. Možná vám nabídnou sperma jen do kelímku, jiní to budou chtít udělat klasicky. Žádný problém. Stačí napsat někam inzerát, že jste žena a sháníte sperma – uvidíte, kolik lidí se vám ozve.

Stejně jako šílení gynekologové v minulosti mnoho současných dárců spermatu se proslavilo. Říká se jim sperm bros nebo spermfluenceři.

Robert Charles Albon z Velké Británie, přezdívaný Joe Donor, tvrdí, že má 180 dětí rozesetých po Číně, USA, Argentině, Austrálii. V Británii, když mu bylo jednou smutno, se  pokoušel zažádat soud o rodičovská práva k dítěti, které viděl předtím jedenkrát na 10 minut. Neuspěl. Soudce o něm řekl: „Zdá se, že ženy a děti jsou pro něj jen sběratelským zbožím, nehodlá ve své činnosti přestat.“  Rodičovská práva mu nedal a apeloval, ať jde jako dárce do důchodu. 

Multimiliardář a tech bro Elon Musk se řadí mezi přední chronické rozsévače. Jeho ideologií je pronatalismus.

Další sperm bro se jmenuje Adam Hooper a pochází z Austrálie. Rovněž plodí děti v různých zemích – Austrálii, Malajsii, Singapuru, Švédsku a teď se chystá na Nový Zéland. No alespoň nebudou všichni sourozenci na jednom místě a náhodně se spolu nevyspí. Hooper zdůrazňuje, že ne všichni „sérioví dárci“ jsou stejní, a tvrdí, že jeho přístup je zodpovědný a transparentní. Dětí má prý jen 30. Sperma daruje zadarmo, protože chce „pomáhat lidem“. Přísahá, že to nedělá kvůli egu nebo touze po slávě. Hooper zdůrazňuje, že je vždy otevřený ohledně počtu svých dětí a spolupracuje s rodinami na zajištění budoucího kontaktu mezi polovičními sourozenci. Distancuje se od jiných známých sériových dárců, jako je třeba nechvalně proslulý Jonathan Meijer.

Jonathan Jacob Meier – tohle jméno možná znáte. Má dlouhé kudrnaté blond vlasy a působí jako archetyp prince z pohádky. Nizozemec cestuje po celém světě, hlavně za účelem darování spermatu. O všem točí vlogy na svém youtube. Spolupracoval jak s reprodukčními klinikami, tak jako „freelander“ před domluvu online. Jeho „sláva“ zaujala i Netflix, který o něm natočil dokument „The Man With 1000 Kids“. Tisíc dětí možná nezplodil, nejméně 600 jich ale bude. Jeho „koníček“ utnul předloni soud v Haagu, na který se obrátili zoufalí rodiče dětí. Ti zjistili, že jejich potomci mají poloviční sourozence třeba i jen pár ulic nebo kilometrů od sebe, a obávali se v budoucnosti možného incestu a psychické újmy dětí. Soud jim dal za pravdu.

Na internetu najdete články o mnoha dalších sperm bros (to bychom tady byli velmi dlouho), ale Meier, co se týče počtu dětí a osobní výstřednosti, zatím vede. Pojďme tedy zmínit poslední typ rozsévačů – ultra bohatí a mocní lidé

Případ Musk

Z historie (a z Game of Thrones) víme, že panovníci měli desítky nemanželských dětí. Dnes vládnoucí elita dělá to samé, ale důvodem už není jen chuť si zasouložit i přes nedostupnost antikoncepce, ale jejich narcistické, megalomanské vize.

Multimiliardář a tech bro Elon Musk se řadí mezi přední chronické rozsévače. Jeho ideologií je pronatalismus – víra, že je potřeba se neustále množit, hlavně když jste bílí, jinak zkolabuje civilizace. Na své síti X napsal, že dělá, co může, aby zvrátil populační krizi. Musk má oficiálně 14 dětí s několika ženami a šeptá se, že při početí nechává upravit embrya tak, aby se mu narodili chlapci. V některých případech Musk využil služeb náhradních matek a IVF, v jiných šlo o partnerský vztah (např. s Grimes nebo Shivon Zilis). Od nedávna Musk čelí žalobě o otcovství od konzervativní aktivistky Ashley St. Clair, která tvrdila, že Musk je otcem jejího novorozeného dítěte, a genetické testy to následně potvrdily. To by taky mohlo znamenat, že někde klidně mohou být další neoficiální malí Muskové. 

foto: Midjourney / Zdeněk Strnad

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí odstěhovat

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Zde je řešení pro ty, kdo se nechtějí...

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...