Na začátku bylo několik facebookových fotek mimina v zvířecích oblečcích, o pár let později z mimina vyrostl virálně slavný předškolák, který živí celou rodinu unboxingem. Tváře dětí, které hojně vidíme na sociálních sítích, září pohůdkou a štěstím.
Ve skutečnosti mohou tyto děti prožívat hororové dětství. I dítě má svoje práva a rodiče by ho neměli dávat na internet proti jeho vůli, měli by si vystačit s vystavováním sebe a třeba dalších konsentujících dospělých. Zveřejnění dětí může mít totiž katastrofální důsledky.
Rodiče by nikdy nenapadlo, že z nevinné fotky dítěte ve vaničce bude materiál pro mezinárodní komunitu pedofilů na darknetu.
V případech, kdy na facebooku nebo jinde postuji několikrát denně svoje hluboké myšlenky a selfíčka, je všechno ok, možná se tak akorát ztrapním. Když do toho ale zapojím svoje dítě, jde o tzv. sharenting – složenina ze slova share a parenting. Když někdo provádí sharenting, znamená to, že patologicky sdílí informace, fotky a videa svých dětí veřejně na sociálních sítích.
Z sharentingu se může časem vyvinout kidfluencing – děťátko může být díky svojí roztomilosti natolik úspěšné, že se dá monetizovat jeho obsah, a z rodičů se tak stanou jeho manažeři. Pojďme se ponořit do temných vod narcismu a bezskrupulózní touhy po penězích některých rodičů.
Kde nakonec skončil nahatý pupíček
Rodiče, kteří jsou jinak docela v pohodě lidi a myslí to dobře, si nemůžou pomoct a jdou se pochlubit přátelům (rozuměj známým na facebooku a lidem, které jste nikdy v životě neviděli) svým nadprůměrně krásným batoletem. Mají z dítěte takovou radost, že ji chtějí sdílet s celým světem. Nikdy by je nenapadlo, že z jejich nevinné fotky dítěte ve vaničce bude materiál pro mezinárodní komunitu pedofilů na darknetu.
Synu, až budeš mít 18, Google tě odmění archivem tvých průjmů z roku 2016.
Tohle se stalo například jedné matce z Austrálie – zjistila, že fotka její holčičky v plavkách skončila na pedofilním fóru s odpornými komentáři, které matku vyděsily a traumatizovaly. A navíc jí přibyla starost, jestli se náhodou kvůli fotce neobjeví nějací stalkeři.
Pedofilové nejsou jediné riziko, děti můžete sharentingem do budoucna ztrapnit a vystavit riziku šikany. „Synu, až budeš mít 18, Google tě odmění archivem tvých průjmů z roku 2016.“ Podle průzkumu University of Michigan má 92 % dětí do pěti let věku svoje fotky vystavené na internetu. Když jejich rodiče postrádají soudnost, mohou tyto fotky být o pár let později vnímány jako trapné, ponižující, destruktivní. „Pane poslanče, vaši kandidaturu asi podpořím. Akorát nevím, co s tím memem, kde jste vyfocený, jak v pěti letech močíte na vánoční stromeček.“
Kopec srandy si taky užily děti z kanálu DaddyOFive. Jejich tatínek Mike je totiž na videích prankoval a jejich maminka Heather tomu přihlížela. Otec děti různě psychicky terorizoval, například je falešně obvinil z krádeže a ony se mu musely omlouvat za něco, co se nestalo. Jednou jim v rámci pranku vymazal školní projekt, na kterém dlouho pracovaly, a musely pak začít od úplného začátku. Děti (7 a 9 let) měly diagnostikovanou úzkost a noční můry – rodiče ale točili dál, protože „engagement rate“ a prachy. Až když veřejnost a Child Protective Services (americký OSPOD) zasáhli, Mike s Heather se slzami v očích přiznali, že to možná přehnali. Děti jim nakonec odebrali z péče.
Pokud sdílíte mimino, nechte ho určitě oblečené. U fotek pro jistotu odstraňte geotagy a další identifikační znaky, které by mohly přilákat někoho, kdo vám chce ublížit.
Extrémním případem, kde bylo vyloženě zobrazováno týrání i na kameře, jsou děti Ruby Franke. Na jejím kanálu 8 Passengers si pěstovala image křesťanské výchovné expertky – přísné, ale tak akorát. Její hesla byla „Respektujte rodiče!“ a „Děti potřebují hranice!“ Děti opravdu hranice potřebují.
Ale Ruby svoje děti v rámci „hranic“ přivazovala za ruce, zakazovala jim jídlo, nechala je spát na podlaze, protože si „nezasloužily postel“. A tohle všechno dělala veřejně. Když v srpnu 2023 její 12letý syn, vyhladovělý a zbitý, utekl k sousedům, policie u nich doma objevila deník, kde Ruby popsala, jak děti „trénuje“ hladem, izolací a násilím. Ruby pak skončila ve vězení.
Pokud jste dočetli až sem a stále si myslíte, že tapetovat facebook svým miminkem nemůže přerůst v problém, přeju hodně štěstí.
Děti nejsou obsah, ani zdroj příjmů. Když už musíte sdílet obrázky dětí, které umí mluvit, měli byste se jich aspoň předem zeptat, a i tak vám to mohou později vyčítat. Pokud sdílíte mimino, nechte ho určitě oblečené. U fotek pro jistotu odstraňte geotagy a další identifikační znaky, které by mohly přilákat někoho, kdo vám chce ublížit.
Ideální je sdílet fotky dětí třeba v uzavřené whatsappové skupině jen s nejdůležitějšími kamarády a rozumnými členy rodiny.
foto: Midjourney / Zdeněk Strnad