jindra head1

Jsem narozen ve znamení vodnáře v roce draka. Svým naturelem jsem vizionář a můj ascendent v kozorohu mi dodává spojení se zemí.

Narodil jsem se v Čechách, ale mé kořeny jsou Německé. Vystudoval jsem v Německu německou filologii, psychologii a filosofii s hlavním zaměřením na česko-německé vztahy.

Původem jsem strojař a marketingový specialista. Léta jsem pracoval jako business konzultant a projektový manažer v korporacích. Pak mě přestalo bavit neustále někam jezdit a lítat. V době nejintenzivnějších projektů jsem za rok zvládnul 200 letů.

Přišla rodina a já jsem začal žít jinak. Začal jsem dělat jiné věci, například náš pasivní dům, který je postaven tak, jak to dělají v Německu a o kterém píšu.

Mám rád výbornou společnost, skvělé jídlo a dobrý drink nejlépe v příjemném prostředí. Pozvání na golf, ochutnávku rumů či doutníků přijmu velmi ochotně a téměř kdykoliv.

Obdivuji moudrost, sílu a krásu. Především když jsou v souladu a společně vytváří nezapomenutelný a obdivuhodný celek jako byl například mystický Šalamounův chrám.

Mou velkou inspirací je moje žena a děti. Život v rodinném kruhu mě naplňuje smyslem, štěstím a radostí. Jsem vděčný, že je mám.

Velmi rád se vyhnu hloupým a závistivým lidem.

V mém životě je mi blízké motto: „Svůj život si tvořím já“.

„Flow“ je pro mě životní proud, kdy jsem v souladu s vyšší mocí, tvořím s lehkostí a radostí. Součástí flow jsou synchronicity a božské načasování. Dějí se zázraky a já jsem za ně vděčný. Více o mě na www.ertner.cz

Pasivní dům potřebuje minimum energie stejně jako NASA pro pohyb vesmírné lodi v našem planetárním systému. Prof. Feist v exkluzivním rozhovoru hovoří o své návštěvě Prahy a nutnosti změny myšlení v kontextu stavby pasivních domů.

Myslíte, že elektromobil je jen pro popojíždění po městě? Ne tak úplně, dá se s ním dojet i výrazně dál, než by si člověk myslel. A nemusí to být vozidlo za několik miliónů, dá se to zvládnout daleko menším vozem, jako je třeba Nissan Leaf.

Nedržte se při zemi, začíná nová éra dobývání vesmíru. Firma SpaceX tvoří dějiny kosmonautiky. Její vědci opakovaně použili raketu, která už jednou v kosmu byla. Je to poprvé v historii, kdy se něco podobného někomu podařilo, a jednoznačně se jedná o krok k ekonomičtějším, recyklovatelným raketám....

Oproti vojenským obchodům vypadá civilní trh s vrtulníky ponuře. Airbus proto plánuje kolmě startující čtyřsedadlový letoun s elektrickým pohonem. První let s cestujícími přijde překvapivě brzy.

Ne, pasivní dům svíčkou nevytopíte, nepráší se v něm víc než jinde a naopak se skvěle hodí pro alergiky. Můžete zde otevírat okna dle libosti a i krb vás v zimě zahřeje. Některé nesmysly, co jsem o pasivních domech slyšel, jsem už vyvrátil v minulých dílech. Tohle je poslední část minisérie o...

Chybí vám něco v obýváku? Nová televize, prostorový zvuk? A nebo parta virtuálních zelených mužíčků, o které se musíte postarat, jinak na vašem koberci spáchají sebevraždu pádem z televizního stolku?

Od listopadu 2016 byla pod hladinou jezera Bodensee umístěna testovací betonová koule, na které němečtí vědci zkoumají nový způsob získávání a ukládání elektrické energie. Nyní ji opět vyzvedli na povrch, aby mohli vyhodnotit výsledky. Test dopadl na prototypu natolik dobře, že už vyvíjejí větší...

Když jsem stavěl pasivní dům, vázaly se k tomu mnohé peripetie, o kterých si můžete přečíst zde . Zjistil jsem ale, že spousta lidí má mylnou představu o tom, jak takový domov vůbec funguje. Proto jsem se rozhodl toto téma osvětlit.

Před 5 lety jsme se nastěhovali do našeho domu snů. Jedná se o pasivní dům, který je postaven tak, jak to dělají v Německu, přesně podle plánů, poctivě a pečlivě. Užíváme si s celou rodinou řadu technických vychytávek a především to, že náklady na provoz a energie jsou...

Zhruba dvě třetiny všech rostlin jsou závislé na opylení od včel. Populace tohoto okřídleného hmyzu však rok od roku klesá, některé původní druhy jsou dnes dokonce na seznamu ohrožených zvířat. V budoucnu by ale jejich řady mohly doplnit robotické dvojnice. Dokáže věda nahradit chybějící článek...