fbpx

Zveřejněno: 3. 5. 2017

Myslíte si, že hrubý domácí produkt vypovídá o kvalitě našeho života? Nebylo by lepší měřit spíše hrubé domácí štěstí? O tom, jak a jestli vůbec může něco takového fungovat i u nás, se 9. května 2017 v kině Lucerna při příležitosti Dne na podporu hrubého domácího štěstí rozpovídá 21 veřejně známých osobností. Ve spolupráci s agenturou STEM budou hledat i konkrétní možnosti, jak měřit český index štěstí. Přijďte se podívat i vy! 

Zatímco na celém světě se úspěšnost země měří hrubým domácím produktem, v Bhútánu zavedli pojem „hrubé domácí štěstí“, kterým měří kvalitu lidského života a rozvoje společnosti. U hrubého domácího produktu se častým zdůrazňováním hospodářského růstu často zapomíná, že tento růst by měl ale sloužit především obyvatelům.

setkani stastne cesko 2

Den na podporu hrubého domácího štěstí připadá letos na 9. května. Přijďte se do kina Lucerna podívat i vy.

Čtyři pilíře národního štěstí

Koncept hrubého domácího štěstí vychází z přesvědčení, že nelze sledovat pouze růst ekonomiky a hospodářství, ale je nutné se zajímat také o spokojenost obyvatel, dostupnost kvalitních potravin, bydlení, vzdělání, zdravotní péči nebo o úroveň společenského života a stav přírody. Jednoduše řečeno – před čistě komerčními zájmy upřednostňuje jiné hodnoty. Hrubé národní štěstí je založeno na podpoře udržitelného rozvoje, zachovávání a podpoře kulturních hodnot, přirozeného životního prostředí a na dobré vládě. Tyto čtyři pilíře se dělí na další kategorie a ukazatele.

Současná ekonomie a politika pojem hrubé domácí štěstí neakceptuje a asi ještě dlouho akceptovat nebude. Přes dobré výsledky Bhútánu asi nemůžeme očekávat, že vyspělé státy tento koncept přijmou, ale některé země pracují s podobnými vizemi a snaží se najít další ukazatele, které by vedle vzestupu výroby odrážely i kvalitu lidského života.

karel janecek

Konference se zúčastní i matematik a vizionář Karel Janeček.

Šťastné Česko

Den na podporu hrubého domácího štěstí pořádá Nadační fond Šťastné Česko. Cílem akce je otevření diskuze k tématu kvality života a podpora komunity lidí, kteří rezonují na stejné vlně. Hosté budou diskutovat o vztahu štěstí a ekonomie či životního prostředí, o současném vnímání blahobytu, nových paradigmatech, která mohou pocit štěstí ovlivnit, nebo o životních hodnotách.

Svou účast potvrdilo 21 osobností, mezi spíkry budou např. Saamdu Chetri (ředitel Centra pro hrubé domácí štěstí (GNH), Bhútán), Stanislav Bernard (český podnikatel v pivovarnictví), Karel Janeček (matematik, autor D21, vizionář), Jan Mühlfeit (globální stratég, kouč), Jan Hartl (sociolog a zakladatel STEM), Marián Jelínek a mnoho dalších. Můžete mezi nimi být i vy. Stačí se přihlásit přímo zde

Čtěte také: 

Chcete být šťastní? Učte se od Bhútánu

Štěstí je v Bhútánu všudypřítomné a vy ho potřebujete. Hlavně, když cestujete!

Kdo je Brad Pitt jsem nevěděl, říká představitel Dalajlámy z filmu Sedm let v Tibetu  

foto: Shutterstock a Šťastné Česko, zdroj: http://stastnecesko.cz

Tipy redakce

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Zloději odnáší písek z pláží. Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Jan Rak: Ráj na zemi nastane tehdy, až připustíme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...