fbpx

Zveřejněno: 10. 3. 2017

Necelých devadesát minut jízdy od Krakova se rozprostírá malebná vesnička, která jakoby byla vytržená z pohádkové knížky. Stranou od turistických senzací malují místní obyvatelé přenádherné květinové motivy na svá přístřeší. Poznejte krásy lidového umění - představujeme vám kouzelnou Zalipii.

Bylo nebylo, v malé polské vesničce s kouzelným jménem Zalipie, vařívala jedna žena ve světnici nad otevřeným ohněm jídlo. Po dýmu však na stěnách zůstávaly nehezké stopy. Kreativní kuchařce se kouřové mapy nelíbily, a tak je přemalovala nádhernými květy. Místo štětce použila kravské štětiny, bílou barvu namíchala z vápna a černou zas ze sazí z komína.

Tehdy však nemohla ještě tušit, že právě ona stála za zrodem mnohaleté tradice. Postupem času se do kreslení totiž pustili všichni zdejší obyvatelé a nezůstali jen u interiérů. Pomalovali své domy, stodoly, kurníky, králíkárny, studny a dokonce i psí boudy. Květinová výzdoba byla čím dál více propracovanější a hýřila všemi barevnými odstíny, jaké si jen dokážete představit.

Po Druhé světové válce vyhlásila Zalipie soutěž o nejhezčí malovanou chatu, aby se lidé psychicky zotavili z hrůzostrašných událostí, které zemi v průběhu bojů postihly. Soutež byla tak populární, že se stala místním zvykem, a tak ji obec pořádá každým rokem, kolem svátku Corpus Christi (Božího těla). Toužíte-li spatřit místo, kde lišky dávají dobrou noc a kde skromní lidé žijí šťastně až do smrti, navštivte nedalekou Zalipii. 

Jaké stavení se vám líbí nejvíce? Podívejte se do naší galerie. 

Foto: Boredpanda.com 

Galerie

Tipy redakce

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Třetina mileniálů v USA pochybuje, zda je Země kulatá. Zvítězí teorie spiknutí?

Tajná spiknutí okolo celebrit nejsou až tak nová. To první se objevilo na sklonku...

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...


Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.