fbpx

V těhotenství a mateřství je obzvlášť důležité zůstat v klidu a nepropadat panice. Zakladatelé Fairsurance Spolku pro mateřství proto vytvořili online platformu, která zajišťuje kvalitní informace a služby, z nichž mohou budoucí i stávající maminky čerpat rady co a jak. Zároveň sbírají peníze do Fondu maminek

Zveřejněno: 19. 2. 2021

Těhotenství a mateřství bývá považováno za jedno z nejšťastnějších období v životě každé ženy. Zvláště prvorodičkám se mohou ale pocity radosti a nadšení někdy prolínat s ambivalentními emocemi, jako je strach, úzkost či nejistota. Na otázky a obavy, které maminky ohledně nové životní role zneklidňují, pomáhá odpovědět Fairsurence Spolek pro mateřství. A nejen to. Na základě principu vzájemnosti usiluje o vytvoření komunity ke sdílení nejniternějších pocitů, v jejímž rámci je podání pomocné ruky samozřejmostí. Svým členkám nabízí osobní přístup na základě vlastních zkušeností, přístup k různým formátům odborného poradenství i finanční krytí pro případ, že osud nemá pro některou z maminek příliš dobré zprávy.

Žijeme v informační době, která se vyznačuje přístupem k nepřebernému množství informací. To má i stinnou stránku – nároky na oddělování ověřených a spolehlivých informací od těch zavádějících či vyloženě manipulativních se zvyšují. Vzhledem k tomu, že v těhotenství a mateřství je obzvlášť důležité zůstat v klidu a nepropadat panice, snažili se zakladatelé Fairsurance Spolku pro mateřství vytvořit online platformu, která bude zajišťovat kvalitní informace a služby, z nichž mohou budoucí i stávající maminky čerpat rady co a jak.

Sdílené zkušenosti

Usilovali o vytvoření prostoru vzájemnosti a solidarity, kde budou členky moci sdílet zkušenosti z reálného života, a třeba tak dopomoci dalším maminkám v očekávání, aby si ulevily od stresu, který je během těhotenství a mateřství sužuje. Nic z toho by nebylo možné bez osobní zkušenosti samotných zakladatelů. Právě zkušenost s vrozenou vývojovou vadou u vlastních dětí byla tím hlavním motivem, proč se kamarádi Tomáš Veselý a Lukáš Doskočil rozhodli spolek založit. Následnou exekuci zajišťuje třetí zakladatelka Pavla Škorpilová. 

Zájemkyně se mohou zdarma zúčastnit online předporodního kurzu pod vedením zkušené průvodkyně těhotenstvím a porodem Majky Staňkové.

„S přibývajícím věkem každé ženy se pravděpodobnost početí spíše snižuje. Rizika související s těhotenstvím a narozením zdravého miminka se naopak zase zvyšují. A i když si to někdy nechci úplně připustit, i já jsem překročila onu hranici, kdy tato rizika vnímám víc než kdy dřív. Jsem vcelku pragmatický člověk, a pokud můžu udělat něco, abych byla lépe připravena na to, co se může stát, jdu do toho. Není to ale jenom o tom být připraven, ale také mít ty správné informace a vědět, na koho se obrátit. A spolek tyhle dva aspekty krásně kloubí dohromady,“ říká spoluzakladatelka Pavla Škorpilová.

Výhody členství

Členství ve spolku opravňuje k čerpání četných benefitů. Zájemkyně se tak mohou zdarma zúčastnit online předporodního kurzu pod vedením zkušené průvodkyně těhotenstvím a porodem Majky Staňkové. Ve více než 13 hodinách videomateriálů se s nimi podělí o cenné rady a vlastní zkušenosti s šestinedělím, kojením nebo péčí o miminko, a to právě se zaměřením na to, jak zvládat problematické pocity a nálady, které tuto životní etapu často provázejí.

fairsurance spolek pro materstvi zakladatele1cadela zapletalova

Zakladatelé spolku Tomáš Veselý, Lukáš Doskočil a Pavla Škorpilová


Poselství zachovat klid a nepropadat strachu je základem celé filozofie Fairsurance Spolku pro mateřství. Do budoucna zakladatelé plánují různé doplňkové aktivity, kterými chtějí dopad služby podpořit. „Spustili jsme kampaň s influencery a výzvou V klidu se svými strachy. Bude probíhat na Instagramu a dalších sociálních sítích. Spoluprací s influencerkami chceme otevírat téma strachů, a to nejen v těhotenství. Budeme vyzývat ženy, aby sdílely své pocity z tohoto období, ale i tipy, co jim pomohlo, aby se s nimi lépe vyrovnaly,“ vysvětluje Pavla Škorpilová. V souvislosti s tímto projektem byla vytvořena i speciální internetová stránka s informacemi a rozhovory s influencerkami a přihlašovacím formulářem na bezplatný webinář s odborným terapeutem.

V době celosvětové pandemie COVID-19 a přetížení světových zdravotnických systémů může být návštěva specialisty skutečnou výzvou. Fairsurance Spolek pro mateřství však svým členkám nabízí využívání výhod tzv. telemedicíny. Díky spolupráci s nejoblíbenějším tuzemským online serverem ULekare.cz mohou své problémy konzultovat s odborníky na poli medicíny, psychologie i výživového poradenství, a to neomezeně a bezplatně po dobu jednoho roku. Výhod členství ve spolku je tedy vedle přehledně podaných a ověřených informací více než dost. Narazíte zde i na vysoce praktické záležitosti, například srozumitelné souhrny nároků v rámci systémů sociálního a zdravotního pojištění či vyčerpávající seznam kontaktů na všemožné specialisty.

Do Fondu maminek

Fairsurence Spolek pro mateřství vítá každou zájemkyni o členství ve věkovém rozmezí od 18 do 40 let, která má alespoň den před porodem. Vznik členství váže na zaplacení jednorázového členského příspěvku ve výši 2,5 tisíce korun. Zakladatelé 10 procent z každé částky investují do provozu spolku a na spolupráci se zmiňovaným portálem Ulekare.cz i zajištění předporodních kurzů. Zbylých 90 procent však putuje do nosného pilíře projektu, který vyvěrá právě z ideálů vzájemnosti a solidarity, tedy do tzv. Fondu maminek.

Fairsurance Spolek pro mateřství se snaží pomoci při překlenutí toho nejkomplikovanějšího období poté, co se vážná vrozená vývojová vada projeví v období od porodu do 3 let věku potomka.

„Okamžik sdělení diagnózy je pro každého rodiče obrovský šok. Období nejistoty tím bohužel teprve začíná. Spolek pro mateřství jsme založili s cílem poskytnout budoucím maminkám klidné těhotenství a mateřství. Pro ten pocit jistoty, že pro budoucnost rodiny udělaly naprosté maximum. Na principu vzájemné solidarity Fond maminek kryje záda nejen jim samotným, ale naprosto všem našim členkám,“ vysvětluje další ze spoluzakladatelů Tomáš Veselý.

Jak to vypadá v reálu? Pro každou členku, která se tváří v tvář bude muset vypořádat s obtížnou životní situací, kdy jí lékaři sdělí, že se jí narodí potomek s některou z vážných vrozených vývojových vad, je připraveno finanční krytí ve výši půl milionu korun. Z dostupných dat vyplývá, že péče o takové dítě vyjde měsíčně zhruba na 11 tisíc korun, což je pro nejeden pár významnou zátěží, navíc komplikovanou faktem, že jeden z rodičů musí tuto roli vykonávat prakticky na plný úvazek. Fairsurance Spolek pro mateřství se proto snaží pomoci při překlenutí toho nejkomplikovanějšího období poté, co se vážná vrozená vývojová vada projeví v období od porodu do 3 let věku potomka. Tento benefit se vztahuje na celkem 72 předem definovaných běžných i vzácných diagnóz.

Více informací o aktivitách Fairsurance Spolku pro mateřství najdete na internetových stránkách a profilech na sociálních sítích Facebook a Instagram.

Související…

Šárka Strachová jako Roda: Výchova potomka je asi nejtěžší životní úkol
Milada Kadeřábková

foto: Fairsurence Spolek pro mateřství a Shutterstock, zdroj: Fairsurence Spolek pro mateřství

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...