fbpx

Dnes začíná sbírka Vlčí mák České republiky pro válečné veterány 1 fotografie
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Přispějte zakoupením vlčího máku na péči o válečné veterány

Zveřejněno: 29. 10. 2024

Ode dneška do 11. 11. se koná sbírka Vlčí mák České republiky pro naše válečné veterány. Zakoupením tohoto symbolu vyjádříte úctu a poděkování hrdinům, kteří od dob první světové války do současnosti položili životy za naši svobodu, stejně jako válečným veteránům novodobým, kteří se podílejí na obraně demokracie při zahraničních operacích. Tento mák je symbolem jediné sbírky v České republice, u které je celý výtěžek využit prostřednictvím Vojenského fondu solidarity na konkrétní pomoc válečným veteránům, vojákům a jejich rodinám. Novinkou je možnost pořídit si DiGiMÁK.

Pokud si ode dneška koupíte od vojáků či Sokolské stráže vlčí mák, jehož podobu najdete ve fotogalerii, máte jistotu, že váš příspěvek bude beze zbytku využit na péči o válečné veterány. Minulý týden projekt Vlčí mák České republiky představila v Armádním muzeu Žižkov ministryně obrany Jana Černochová spolu s ředitelem Odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO plukovníkem Robertem Speychalem a ředitelem Vojenského historického ústavu Praha, brigádním generálem Alešem Knížkem. Autorem Vlčího máku České republiky je výtvarník a kreslíř Štěpán Mareš.

Výtěžek ze sbírky Vlčí mák České republiky jde přímo do Vojenského fondu solidarity, který se o veterány II. světové války i novodobé válečné veterány stará. Účastníků II. světové války žije 62, veteránů z misí Armády ČR je téměř 17 tisíc.

Jen v tomto roce bylo dosud schváleno 33 žádostí v celkové výši přes 6 milionů korun. Od roku 2015 do roku 2023 pomohl projekt Vojenského fondu solidarity 58 lidem a celkově poskytl na pomoc částku ve výši 18 935 525 Kč. Více informací o konkrétních případech pomoci najdete na stránkách Odboru pro válečné veterány a válečné hroby MO podrobnosti k Vlčímu máku České republiky pak najdete na tomto odkazu.

K dispozici jsou tři varianty vlčího máku. Kromě klasické verze z odolného probarveného papíru s vyraženým vročením bude k dispozici i limitovaná sběratelská edice realizovaná v LOM PRAHA s.p., která je odrazem vzájemné spolupráce mezi státními podniky v rámci iniciativy Pro silnou armádu. Každý mák z této edice je koncipován jako skládačka, na jejímž sestavení se podíleli přímo váleční veteráni. Novinkou je možnost pořídit si DiGiMÁK Česká republika. Jedná se o digitální zlatou minci, v jejímž středu je vlčí mák. Po obvodu je nápis Nezapomínáme či Věrni zůstaneme, lze však vložit i svůj text, například věnování konkrétnímu válečnému veteránovi.

Vlčí mák České republiky si můžete od úterý 29. října do 11. 11. koupit také na recepci Armádního muzea Žižkov. Zaplatit můžete buď do kasičky u vchodu, nebo QR platbou přímo na účet Vojenského fondu solidarity.

Související…

Organizátorka Sbírky potravin: Byl to rekord a ještě ho chceme dotáhnout na 500 tun
Eva Doležalová

foto: Ministerstvo obrany ČR, zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...