fbpx

Skládky elektroodpadu jsou i nalezišti vzácných surovin: Dokážeme je vytěžit? 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Recyklace elektroodpadu musí být zrychlena, protože standardní těžba vzácných kovů je pro výrobu nových přístrojů neudržitelná

Zveřejněno: 13. 7. 2022

Elektroodpad je odpad ve formě elektrospotřebičů a jejich částí, elektrických a elektronických součástek. Odhadovaná celková hmotnost elektroodpadu na Zemi je 57 milionů tun. Myšleno pouze za rok 2021. Britská organizace The Royal Society of Chemistry (RSC) apeluje, že namísto neudržitelné těžby vzácných kovů tradičním způsobem je třeba vyvinout celosvětové úsilí o vytěžení vyřazených přístrojů, zařízení a spotřebičů. Poukazuje mimo jiné na to, že geopolitické nepokoje včetně války na Ukrajině způsobily obrovské nárůsty cen všech surovin.

V současné době postihl podle odborníků dodavatelské řetězce doslova totální chaos a výroba se potýká s nedostatkem důležitých surovin. V kombinaci s nárůstem poptávky došlo k tomu, že například cena lithia vzrostla mezi lety 2021 a 2022 téměř o 500 %. Některé klíčové prvky prostě docházejí.

Množství vyprodukovaného elektroodpadu roste každý rok zhruba o dva miliony tun, recykluje se ho ovšem méně než 20 %.

„Naše návyky spotřeby technologií zůstávají neudržitelné a vystavily nás riziku vyčerpání nezbytných surovin,“ uvedl pro BBC profesor Tom Welton, prezident RSC, a dodal, že tyto návyky navíc přispívají k degradaci životního prostředí.

Co a kde nám dochází

Zde je soupis surovin, jejichž zásoby by už v příštím století mohly být vyčerpány:

  • Gallium: Používá se v lékařských teploměrech, LED diodách, solárních panelech, dalekohledech. Zkoumají se jeho předpokládané protirakovinné účinky
  • Arsen: Používá se v ohňostrojích a jako konzervátor dřeva
  • Stříbro: Používá se v zrcadlech, reaktivních čočkách, které na slunci ztmavnou, k výrobě antibakteriálního oblečení a rukavic pro použití s ​​dotykovými obrazovkami a displeji
  • Indium: Používá se v tranzistorech, mikročipech, protipožárních systémech, jako povlak pro kuličková ložiska ve vozech Formule 1 a při výrově solárních panelů
  • Yttrium: Používá se v bílých LED světlech a čočkách fotoaparátů. Lze ho použít k léčbě některých druhů rakoviny
  • Tantal: Používá se v chirurgických implantátech, kardiostimulátorech a naslouchátkách, v elektrodách pro neonová světla, lopatkách turbín nebo tryskách raket a krytech pro nadzvuková letadla

Množství vyprodukovaného elektroodpadu roste každý rok zhruba o dva miliony tun, recykluje se ho ovšem méně než 20 %. „Potřebujeme, aby vlády přepracovaly recyklační infrastrukturu a aby technologické společnosti investovaly do udržitelnější výroby,“ prohlásil profesor Welton.

Spotřebitelé mají jasno

Online průzkum RSC odhalil rostoucí poptávku spotřebitelů po udržitelnějších technologiích. Celých 60 % z 10 000 dotazovaných uvedlo, že by pravděpodobně přešli ke konkurenci své preferované technologické značky, pokud by věděli, že konkurenční  produkt byl vyroben udržitelným způsobem.

Lidé mnohdy nevědí, jak s vlastním elektroodpadem nakládat. „Výrobci a maloobchodníci musí převzít větší odpovědnost,“ prohlásila pro BBC Elizabeth Ratcliffová z organizace Royal Society of Chemistry. „Jde o vytvoření schémat zpětného odběru, v nichž by lidé měli jistotu, že odpad bude bezpečně recyklován. Nestálost v dodavatelských řetězcích tuto potřebu jen umocňuje. Většinu potřebných materiálů neustále těžíme ze země.“

RSC doufá, že povzbudí Brity, aby staré a nepotřebné zařízení odnášeli do recyklačních center, místo aby je strkali do šuplíků a zapomněli na ně. Britští spotřebitelé mají možnost využít online rozcestník, kde najdou nejbližší centrum, které se zavazuje počítače, telefony a další zařízení bezpečně recyklovat. „Bude to však vyžadovat, aby na zavedení a rozšíření těchto procesů všichni spolupracovali,“ říká Ratcliffová.

A jak je to v Česku?

Češi patří dlouhodobě mezi poměrně uvědomělé spotřebitele a recyklaci neberou na lehkou váhu, objem recyklovaného elektroodpadu podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2016 za předchozích deset let ztrojnásobili. Společnosti, které u nás jeho sběr a recyklaci zajišťují, nabízí nejen bezplatné odevzdání spotřebičů ve sběrných dvorech, ale také svoz odpadu zdarma pro školy, firmy, obce i domácnosti. 

Stále však máme co dohánět. Podle údajů časopisu Zboží a prodej z roku 2020 54 % dotázaných uvedlo, že svůj už nevyužívaný telefon nebo počítač mají někde doma odložený a příliš nepřemýšlí o tom, že by jej ekologicky zlikvidovali. Pouhých 17 % dotázaných vysloužilý  telefon odkládá do speciálních kontejnerů. Lepší je to s počítači, 27 % dotázaných využívá služby sběrných dvorů. 

A jak jste na tom vy? Víte například, kde a jak se elektroodpadu ekologicky zbavit v Praze?

Související…

Palčivá otázka v centru klimatické krize: Kam putuje náš elektroodpad?
Komerční článek

foto: Shutterstock , zdroj: BBC

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...