fbpx

StartGuide chce pomáhat především projektům v raných fázích jejich budování. Nesoustředí se přitom na specifickou vertikálu, ale na firmy, které potřebují růst díky efektivnímu marketingu a kvalitnímu produktu

Zveřejněno: 2. 9. 2021

Dvojice spoluzakladatelů Petr Jahn a Kamil Koupý představila svůj nový projekt StartGuide jako „akcelerátor pro startupy“. Nabízí pomoc novým firmám především skrz know-how. Poradí jak s dlouhodobými plány a business modely, tak i s každodenními problémy, které v začátcích fungování firmy vyvstávají. Cílem je, aby investice do rozjezdu byly opravdu efektivně vynaložené a zabránilo se špatným rozhodnutím, která pramení z nezkušenosti v byznysové oblasti. StartGuide má na podporu takovýchto projektů pro tento rok připraveno 10 milionů korun.

StartGuide chce pomáhat především projektům v raných fázích jejich budování. Nesoustředí se přitom na specifickou vertikálu, ale na firmy, které potřebují růst díky efektivnímu marketingu a kvalitnímu produktu. Nabízí tak své zkušenosti k nalezení cesty k dlouhodobým businessovým cílům a případně připraví firmy na vstup VC investora. StartGuide navázal partnerství například s J&T Venture, Pale Fire či Miton.

Někdy stačí pošťouchnout

CEO a Co-Founder Petr Jahn vysvětluje: „Vidíme spoustu skvělých nápadů a projektů, kterým stačí trochu pomoci, a mohou dosáhnout na svou první investici a vyrůst v zajímavé společnosti. A právě zde spočívá naše role. Chceme být takovým himalájským šerpou, který poradí, předá zkušenosti, ale pomůže i nést těžké břímě po cestě na vrchol. Pomůžeme s realizací marketingu, developmentu, back office a samozřejmě i s náklady.“

Často pomůže jen pohled jiné strany, z jiného úhlu, případně problém prodiskutovat s lidmi, kteří dané oblasti rozumí.

Kamil Koupý, druhý Co-Founder a majitel skupiny Dignity, dodává: „Náš výběr startupů je opravdu široký a StartGuide stojí na zkušenostech – jak mých a Petrových, tak i lidí kolem nás. Nechceme ovšem poskytovat jen konzultace, ale pomoci v rámci day to day businessu, což nám umožní velké zázemí skupiny Dignity, které můžeme nabídnout.“

Největší problém? Efektivita

Největší problém pro dnešní startupy už tolik nepředstavují peníze, ale efektivita, jak firmy tyto peníze využijí ke svému růstu a etablování se na trhu. Za tím stojí spousta detailní neviditelné práce v mnoha různých specializovaných oborech. Lídři startupů tyto problémy musí řešit a s tím má pomoci StartGuide. „Na konci dne vidíme jenom úspěch, ale o drobných problémech se už tolik nemluví,“ konstatuje Jahn.

investor

Vidíme spoustu skvělých nápadů a projektů, kterým stačí trochu pomoci, říká Petr Jahn


„Je to opravdu složité a často pomůže jen pohled jiné strany, z jiného úhlu, případně problém prodiskutovat s lidmi, kteří dané oblasti rozumí. Bohužel, v mnoha případech je třeba jít víc do hloubky. Konzultace samozřejmě pomůže, ale my můžeme přímo vyřešit daný problém, a ulehčit tak lidem v původním týmu. Proto se snažíme vše nastavit tak, abychom byli schopni pomoci v obou rovinách – té konzultační i v té s potřebou komplexního, hloubkového řešení.“

10 projektů do konce roku

StartGuide má být spolupracovníkem pro startupy na cestě novým byznysem, cílem není firmy ovládat a řídit. Jeho zakladatelé uvádí, že cílem je pomoct firmy nastartovat a „akcelerovat“. Za svou investici by rádi získali maximálně 5 až 15 %. „Samozřejmě záleží na situaci a nastavení, ale náš zájem opravdu není tlačit na vyšší procenta. V takto raných fázích by to ani nebylo zdravé,“ vysvětluje Jahn.

investor1

Nechceme ovšem poskytovat jen konzultace, ale pomoci v rámci day to day businessu, říká Kamil Koupý


V tuto chvíli StartGuide pracuje na 2 projektech aktivně a s 5 dalšími diskutuje o zapojení. Do konce roku je pak cíl mít 10 projektů, do kterých chce investovat. Oba zakladatelé dodávají: „Sami jsme si prošli mnoha projekty a víme, že nejde domyslet úplně všechno. Je dobré projekty probrat i z jiného úhlu pohledu. Proto jsme se rozhodli být průvodcem pro začínající firmy, propojit je s lidmi, kteří jsou ve svých oborech na seniorních pozicích, projít celý projekt a poradit s nastavením, marketingem, ale i drobnými denními úkony tak, aby se tým mohl opravdu soustředit na svůj nápad. Díky vhledu získanému v rámci spolupráce jsme mnohem lépe připraveni pomoci se získáním investora z řad VC fondů, se kterými se již dnes bavíme a víme, že naši iniciativu vítají a vidí v ní přínos.“

Související…

Andělský investor Martin Rozhoň: O podnikání od píky i trojím vyhoření
Karel Diviš

foto: Shutterstock a StartGuide, zdroj: StartGuide

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...