fbpx

Světové prvenství Francie: Rekord v přenosové rychlosti dat věští slibnou budoucnost pro uživatele i celou zemi 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Závěrem roku měla Francie o jeden důvod k oslavám navíc. Přední francouzský operátor Orange společně s technologickým gigantem Huawei na konci prosince úspěšně otestovali prototyp přenosové kapacity 157 Tbit/s prostřednictvím optického vedení na vzdálenost 120 kilometrů, čímž dosáhli světového rekordu v přenosové rychlosti.

Zveřejněno: 18. 1. 2023

Tento milník jednoznačně dokazuje, že je současná infrastruktura společnosti Orange plně připravena na přenosové technologie, které se mohou v následující dekádě tváří v tvář rostoucímu datovému provozu stát novým standardem.

Nové technologie pro již nasazené systémy

Již v červnu loňského roku uvedla společnost Huawei na trh první ultra-vysokorychlostní řešení Super C + Super L, nabízející 12THz spektrum pro optická vlákna využívající tzv. C-band pro konvenční vlnové délky a L pásma pro dlouhé vlnové délky. Celková šířka pásma byla v rámci nedávného testování rozšířena na 18 THz, a to díky Huawei technologii pro S pásma (krátké vlnové délky) a na základě mnohaletých zkušeností francouzského výzkumného a vývojového centra Huawei v oblasti přenosových kapacit. Celkový počet 240 vlnových délek byl použit k zajištění celkové přenosové kapacity 157 Tbit/s na základě pokročilého modulačního algoritmu Huawei.

Zatímco množství přenášených dat se každoročně výrazně zvyšuje, tzv. spektrální účinnost, kterou reprezentuje například objem přenášených informací pro dané spektrum, se zlepšuje jen z poloviny tak rychle. Pokud by nedošlo ke změně, tento stav povede k vyčerpání kapacity stávajících páteřních sítí.

Nově testovaná technologie přichází s řešením, jak využít již nasazené systémy optických vláken a zajistit navýšení kapacity, aniž by bylo nutné vynakládat další investice do instalace nových vláken. Orange i Huawei kladou mimořádný důraz na inovace a výzkum a nový rekord v přenosové kapacity dokazuje, že hodlají svým zákazníkům poskytovat dostupnou konektivitu i v budoucnosti, jež předpokládá mnohonásobné navýšení datového provozu.

„Tváří v tvář neustálému nárůstu poptávky po provozu, je získání většího spektra a tím i větší hodnoty z našich stávajících aktiv naprosto zásadní,“ uvedl Gilles Bourdon, viceprezident sekce pro kabelové sítě a infrastrukturu ve společnosti Orange. „Je to o to důležitější, protože spektrální účinnost těchto optických systémů začíná dosahovat teoretických hranic. Testování prokazuje schopnost naší optické infrastruktury nabídnout o 50 % více spektra a efektivně tak řešit jedno z našich klíčových témat: uživatelskou zkušenost a konektivitu našich zákazníků.“

Z úspěchu je nadšena i společnost Huawei. Richard Jin, ředitel divize optických sítí, prohlásil: „Huawei se již dávno zavázal ke strategickým investicím, výzkumu a technologickým průlomům v oblasti optických komunikací, o čemž svědčí excelentní práce našich optických výzkumných týmů jako například v Paříži.“ Zároveň pochválil spolupráci s tak inovativním operátorem, jako je Orange. Díky společnému úsilí totiž skutečně vzniká nová komunikační síť budoucnosti.

Související…

Energetická budoucnost? Obří větrná turbína pokryje spotřebu 20 000 domácností
František Mašek

foto: Shutterstock, zdroj: Huawei

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...