fbpx

Světové prvenství Francie: Rekord v přenosové rychlosti dat věští slibnou budoucnost pro uživatele i celou zemi 1 fotografie
zdroj: Shutterstock

Závěrem roku měla Francie o jeden důvod k oslavám navíc. Přední francouzský operátor Orange společně s technologickým gigantem Huawei na konci prosince úspěšně otestovali prototyp přenosové kapacity 157 Tbit/s prostřednictvím optického vedení na vzdálenost 120 kilometrů, čímž dosáhli světového rekordu v přenosové rychlosti.

Zveřejněno: 18. 1. 2023

Tento milník jednoznačně dokazuje, že je současná infrastruktura společnosti Orange plně připravena na přenosové technologie, které se mohou v následující dekádě tváří v tvář rostoucímu datovému provozu stát novým standardem.

Nové technologie pro již nasazené systémy

Již v červnu loňského roku uvedla společnost Huawei na trh první ultra-vysokorychlostní řešení Super C + Super L, nabízející 12THz spektrum pro optická vlákna využívající tzv. C-band pro konvenční vlnové délky a L pásma pro dlouhé vlnové délky. Celková šířka pásma byla v rámci nedávného testování rozšířena na 18 THz, a to díky Huawei technologii pro S pásma (krátké vlnové délky) a na základě mnohaletých zkušeností francouzského výzkumného a vývojového centra Huawei v oblasti přenosových kapacit. Celkový počet 240 vlnových délek byl použit k zajištění celkové přenosové kapacity 157 Tbit/s na základě pokročilého modulačního algoritmu Huawei.

Zatímco množství přenášených dat se každoročně výrazně zvyšuje, tzv. spektrální účinnost, kterou reprezentuje například objem přenášených informací pro dané spektrum, se zlepšuje jen z poloviny tak rychle. Pokud by nedošlo ke změně, tento stav povede k vyčerpání kapacity stávajících páteřních sítí.

Nově testovaná technologie přichází s řešením, jak využít již nasazené systémy optických vláken a zajistit navýšení kapacity, aniž by bylo nutné vynakládat další investice do instalace nových vláken. Orange i Huawei kladou mimořádný důraz na inovace a výzkum a nový rekord v přenosové kapacity dokazuje, že hodlají svým zákazníkům poskytovat dostupnou konektivitu i v budoucnosti, jež předpokládá mnohonásobné navýšení datového provozu.

„Tváří v tvář neustálému nárůstu poptávky po provozu, je získání většího spektra a tím i větší hodnoty z našich stávajících aktiv naprosto zásadní,“ uvedl Gilles Bourdon, viceprezident sekce pro kabelové sítě a infrastrukturu ve společnosti Orange. „Je to o to důležitější, protože spektrální účinnost těchto optických systémů začíná dosahovat teoretických hranic. Testování prokazuje schopnost naší optické infrastruktury nabídnout o 50 % více spektra a efektivně tak řešit jedno z našich klíčových témat: uživatelskou zkušenost a konektivitu našich zákazníků.“

Z úspěchu je nadšena i společnost Huawei. Richard Jin, ředitel divize optických sítí, prohlásil: „Huawei se již dávno zavázal ke strategickým investicím, výzkumu a technologickým průlomům v oblasti optických komunikací, o čemž svědčí excelentní práce našich optických výzkumných týmů jako například v Paříži.“ Zároveň pochválil spolupráci s tak inovativním operátorem, jako je Orange. Díky společnému úsilí totiž skutečně vzniká nová komunikační síť budoucnosti.

Související…

Energetická budoucnost? Obří větrná turbína pokryje spotřebu 20 000 domácností
František Mašek

foto: Shutterstock, zdroj: Huawei

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až přijmeme, že si realitu tvoříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Horská dráha: Bývala to zábava pro šlechtu, dnes je i prostředkem eutanazie

Horská dráha: Bývala to zábava pro šlechtu, dnes je i prostředkem eutanazie

Matějská pouť na pražském Výstavišti už běží nějaký ten pátek a zdá se, že...