fbpx
Zveřejněno: 8. 10. 2017
Reklama

Češi v Tibetu pomáhají nejen se vzděláváním, ale také se sportem a zábavou pro děti. Nezisková organizace Brontosauři v Himálaji vystavěla pro obyvatele Malého Tibetu malý hokejový stadion. Nyní zde chce zavést hokej jako běžnou zimní zábavu. Brontosauři shánějí dobrovolníky na výuku hokeje, která proběhne v lednu 2018. Český hokej pro tibetské děti je pětiletý projekt, který má dostat žáky z vesnice Mulbekh na mezinárodní reprezentační turnaj.

„Malý Tibet leží v severní Indii a je posledním místem na světě s nepotlačenou tibetskou kulturou. V zimě je zde ale -30 stupňů Celsia a oblast je pět měsíců uzavřená okolnímu světu,“ vysvětluje ředitel školy Tsewang Norboo.

„Pro zkrácení dlouhých zimních dnů se podle našich tradičních kulturních zvyklostí bavíme různými oslavami a veselicemi. Na těch se však hodně pije, a proto by naše škola ráda zajistila mladým lidem jiné způsoby zábavy,“ dodává ředitel školy.

hokej v malem tibetu 1

Být nejlepší v okrese a reprezentovat Tibet. To je teď cíl hokejistů z Malého Tibetu.

Nejlepší hokejová vesnice

Brontosauři v Himálaji dovezli v průběhu léta 2017 třicet kusů hokejového vybavení a pomohli postavit nové hokejové hřiště o rozměrech 24 na 12 metrů. Celá akce byla úspěšná díky skupině 25 dobrovolníků, kteří vybavení dovezli v batozích z České republiky, a potom vlastnoručně hřiště postavili. „Místní mi říkali, že díky naší podpoře jsou teď nejlépe vybavená instituce s nejvíce sofistikovanou konstrukcí hokejového hřiště v celém Malém Tibetu,“ vysvětluje ředitel Brontosaurů v Himálaji Jiří Sázel.

V hlavním městě Malého Tibetu se hokej již hraje. Tento rok se dokonce jeho tým zúčastnil mezinárodního utkání s dalšími asijskými státy. „Když jsme se o tom doslechli, tak jsme si řekli, že do pěti let budou děti z naší vesnice reprezentovat Malý Tibet na mezinárodních zápasech,“ popisuje ředitel školy Tsewang Norboo.

vyuka hokeje v malem tibetu 2

Nejdřív je trénink. Pak přijdou i první úspěchy.

Pomohl dalajláma

Brontosauři v Himálaji v průběhu posledních let ve spolupráci s obyvateli vesnice Mulbekh pomohli postavit nové školní třídy a internát, počet studentů se tak zvýšil z 80 na 240 a mají nejlepší studijní výsledky z celého okresu. Brontosauři v Himálaji získali 12 milionů Kč včetně darů od 14. dalajlámy. Jsou tak jedinou českou neziskovkou spolufinancovanou dalajlámou.

„Naším plánem je postavit ekologický školní kampus pro 350 dětí, ve kterém budou děti moderně vzdělávány s inspirací v Buddhově učení,“ říká Jiří Sázel. „Chceme, aby vzdělání bylo finančně dostupné lidem ze všech sociálních vrstev. A teď věříme, že se nám díky předchozím výsledkům podaří také úspěšně zavést výuku hokeje,“ dodává šéf Brontosaurů v Himálaji.

zima v malem tibetu 3

V Malém Tibetu je v zimě až -30 stupňů.

foto: Brontosauři v Himalájích, zdroj: Brontosauři v Himalájích

Tipy redakce

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Vyrobí palivo budoucnosti slunce? Mohlo by, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Alkoholismus se dá léčit i mírněji než abstinencí, říká psycholožka Marie Funke

Možná jste si po propité silvestrovské noci dali jako spousta lidí následující...

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Fotíte rádi? 99 procent fotek, které pořídíte, nikoho nezajímá. Vlastně ani vás

Novinář Chris Taylor na serveru Mashable pregnantně vyjádřil stav , ve kterém se...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.