fbpx
Flowee

Jak se nástroj na psaní stal ultimátním způsobem pro předávání poznámek a vzkazů ve školní třídě

Zveřejněno: 28. 3. 2019

Když děti na amerických základkách a středních školách chtějí říct při vyučování něco kamarádovi ve třídě, nenapíší to na papírek a nehodí přes uličku mezi lavicemi. Místo toho použijí Google Docs. Předávání rukou psaných vzkazů už nefrčí a vzhledem k tomu, že jsou pedagogové zvyklí na to, že jejich svěřenci využívají při studiu notebook, slouží technologie a online nástroje nejenom k poznámkám z hodiny, ale také ke klábosení se spolužáky za zády učitelů.

Američtí teenageři (a nejen ti) jsou mazaní. Když nesmějí používat chytrý telefon, pomohou si prostředkem, který mají po ruce. A jde vlastně o povolenou studijní pomůcku. V online textovém editoru jde i chatovat a mnozí učitelé to ani netuší. Znáte to, jde o takové ty komentáře vyskakující napravo, když chcete k nějaké pasáži z dokumentu napsat svoji poznámku.

Žáci si prostě vytvoří sdílený dokument, k jehož komentování je možné přizvat třeba celou třídu.

Konverzace v takovém komentáři je pak záložní varianta, když máte zakázané různé messengery a chatovací aplikace. Když náhodou zahlédne displej učitel, většinou se domnívá, že si student dělá poznámky. Když už se náhodou přiblíží a může si text přečíst, stačí rychle kliknout na tlačítko „Resolve“ a celé vlákno s diskuzí zmizí.

Proti rodičům

Žáci si prostě vytvoří sdílený dokument, k jehož komentování je možné přizvat třeba celou třídu. Na konci hodiny může být dokument smazán nebo všechny komentáře „vyřešeny“. Nevýhodou tohoto přístupu je fakt, že z konverzace na rozdíl od té papírové nic nezbude.

chat 730627735

Notebook je už v Americe standardním nástrojem výuky. Jenže chatovat se dá už skoro ve všem. I ve Wordu...


Studenti si soubory neukládají, proč taky. Přijdou ale o ten skvělý pocit, když jim někdo na třídním srazu po dvaceti letech ukáže papírek s vyznáním lásky nebo komiks dehonestující třídní profesorku.

Hodiny strávené u dokumentu tedy ještě nemusejí znamenat, že se studentík zabýval věcmi do školy.

Chatování prostřednictvím Google Docs není jenom fintou na učitele, ale také trik při boji s rodiči. Ti si mohou myslet, že když jejich ratolesti datlují nějaký dokument, jistě pracují na seminární práci do školy. Pravda je jinde, to se právě rozjíždí debata, která nemá se školou mnoho společného. A mimochodem, jedno vlákno na Redditu ukazuje, že se tímto způsobem dá celkem šikovně obejít i zákaz sociálních sítí od rodičů.

Pro tajné klábosení

Ve sdíleném dokumentu je možné klábosit, plánovat akce, pomlouvat učitele a jistě i šikanovat slabšího. Post na blogu služby Bark, která se zabývá řekněme rodičovským dohledem nad telefonem a komunikací dětí, upozorňuje rodiče na to, že hodiny strávené u dokumentu ještě nemusejí znamenat, že se jejich studentík zabýval věcmi do školy.

Související…

Zrušte Messenger Kids, vyzývají Zuckerberga odborníci na dětskou psychikuInfluenceři dokážou ovlivnit dětské chutě i zdravíFacebook chce lákat na své produkty školáky. Má na to stovku lidí

Jakýkoliv software pro spolupráci je dobrý pro tajnou komunikaci, nejenom ten od Googlu. Stejně poslouží i online verze Wordu, nebo prográmky na pořizování poznámek, jako jsou OneNote nebo Evernote. Zatímco děti ze základních a středních škol si tento komunikační hit užívají, vysokoškoláci ho opouštějí a vzpomínají na něj s nostalgií. Přece jen už není třeba, aby šili boudy na učitele a rodiče, a s láskou vzpomínají, že vzkaz na papíru poslali někomu naposledy v páté třídě.

foto: Shutterstock, zdroj: The Atlantic

Tipy redakce

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Profesor Jan Rak: Ráj na zemi nastane, až zjistíme, že si realitu vytváříme sami

Je realita to, co vidíme? Nebo si ji každý z nás vytváří po svém? Co nám vlastně o...

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Proč se písek krade z pláží? Je to podobně cenná komodita jako voda

Loni v létě zaplatil jeden britský turista na Sardinii pokutu 1 032 eur, když byl...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.