fbpx

Investice do vzdělání, ať už sebe nebo svých blízkých, je z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější a v čase má vysoký výnos

Zveřejněno: 10. 4. 2020

Předtím, než svět obrátila vzhůru nohama pandemie koronaviru, byla ekonomická situace dobrá, vlastně více než dobrá. Jezdit několikrát do roka na dovolenou bylo pro mnoho lidí zcela normální, nezaměstnanost se pohybovala na velmi nízké hladině. Teď se však karty obrací. Ekonomové se tomu nediví, tvrdí, že ekonomika se vždy vyvíjí v cyklech. Lidé však začínají panikařit. Do čeho investovat peníze, aby co nejméně ztratily hodnotu?

Hodnota koruny už klesá a je pravděpodobné, že to ovlivní velkou spoustu věcí. Zboží dovezené ze zahraničí bude dražší, jet na zahraniční dovolenou si nebude moct dovolit každý. Za stejnou sumu peněz si toho prostě koupíme méně. Lidé se proto narychlo snaží vymyslet, do čeho své úspory vložit, aby tolik neztratily na hodnotě.

Jaká investice má vysoký výnos?

Možností, jak investovat peníze, je poměrně dost. Některým se můžeme rovnou podívat na zoubek.

1. Komodity

Ropa, plyn, zlato, stříbro či káva. Pokud se s nimi rozhodnete obchodovat, nekupujete je ve fyzické podobě, vlastníte je pouze virtuálně. Přesto má tato investice jedno riziko. Nikdy nevíte, jak se jejich hodnota změní, a když začne klesat, nebudete schopní s tím nic dělat.

2. Zlato a stříbro

Zlato a stříbro se dají nakoupit rovněž ve fyzické podobě slitků či mincí. Výhodou je, že se s nimi obchoduje po celém světě, takže když koruna ztratí hodnotu, drahé kovy to neovlivní. Pořád je možné prodat je výhodněji třeba u sousedů na Slovensku či v Německu. Jestli ovšem bude velká krize, zlata se bude kupovat méně a jeho hodnota klesne.

3. Akcie

Slibují vysoký výnos, ale riziko také není malé. Začátečníci by se do obchodování s akciemi rozhodně neměli pouštět v této nejisté době. Hodnoty různých akcií budou klesat, a zda v dlouhodobém horizontu vystoupají výše, než byly, když jste je koupili, nikdo neví.

4. Termínované vklady, spořicí účty, podílové fondy

Ve všech těchto případech si pouze ukládáte peníze a získáváte nějaký úrok. U spořicích účtů je často tak nízký, že sotva pokryje inflaci, natož aby vyrovnal ztrátu hodnoty koruny. U spořicích účtů či termínovaných vkladů máte výnos sice jasný, ale vysoký není. U podílových fondů bývají výdělky o něco zajímavější, nicméně v krizi se ani jim nebude dařit.

5. Vzdělání

Tato forma investice se může zdát trochu netradiční a žádný finanční poradce vám ji nikdy nenabídne. Když se nad tím ovšem trochu zamyslíte, investice do vzdělání, ať už sebe nebo svých blízkých, je z dlouhodobého hlediska nejvýhodnější a v čase má vysoký výnos. Pojďme se ale rovnou podívat na čísla.

Kolik peněz investice do vzdělání přinese?

Konkrétní čísla se z rukávu tahají těžko. Vždy záleží na tom, v jaké oblasti se rozhodnete vzdělávat, jak bude toto vzdělání v budoucnu přínosné a jakou měrou ho dokážete prodat. Nemáme data pro všechna možná odvětví a typy sebevzdělávání, můžeme vám však ukázat konkrétní finanční přínosy MBA studia.

Z kalkulačky lze snadno vyčíst, že největšího výdělku díky titulu MBA dosáhnou ti, kdo pracují v oboru finančnictví a pojišťovnictví.

MBA studium dokáže svým absolventům v průběhu několika desítek let přinést do kapsy až miliony korun. Krásně to zobrazuje kalkulátor návratnosti MBA studia. Stačí zadat váš věk, do kolika let plánujete pracovat a v jakém oboru jste zaměstnaní. Ihned je vidět, za jak dlouho se vám investice do MBA vrátí a kolik peněz navíc si díky němu vyděláte. Kalkulátor nebere v potaz benefity (rychlejší kariérní postup či přesun do úplně jiného lépe placeného odvětví), takže skutečná částka může být ještě vyšší.

Z kalkulačky lze snadno vyčíst, že největšího výdělku díky titulu MBA dosáhnou ti, kdo pracují v oboru finančnictví a pojišťovnictví. Navíc se jim investice do MBA studia vrátí za nejkratší čas – za pouhých 17 měsíců. Sami si tak můžete do kalkulačky zadat vlastní údaje a porovnat je s tím, kolik byste vydělali pomocí výše zmíněných možností investování. Nezapomeňte vzít v úvahu, že MBA studium nezvýší pouze finanční příjem, ale také cenu absolventa na pracovním trhu a mnohdy i celkově v životě.

Studium MBA je konkurenční výhodou

Pokud bude ekonomická situace špatná, firmy se nevyhnou propouštění. Koho myslíte, že si nechají? Člověka, který plní své pracovní povinnosti, nebo toho, kdo je plní a ještě dělá něco navíc? Když si zaměstnanec na vlastní náklady doplní vzdělání, jasně dává najevo svou ochotu vzdělávat se a do budoucna je pro zaměstnavatele mnohem výhodnější.

58 % absolventů se dostalo na lepší místo v jiné firmě, nebo vystoupali po kariérním žebříčku u jejich stávajícího zaměstnavatele.

Také uchazeč o práci, jenž absolvoval něco víc než klasické vysokoškolské vzdělání, které má dnes téměř každý, mnohem více zaujme. Absolventi studia MBA nemají problém najít si práci ani v dobách ekonomické krize.

Nejsou to jen prázdné fráze, čísla to potvrzují. MBA institut CEMI si v roce 2018 nechal agenturou STEM/MARK zpracovat výzkum mezi absolventy a výsledkem byla pozitivní zjištění:

  • 73 % absolventů pociťuje konkurenční výhodu na trhu práce díky titulu MBA
  • 58 % absolventů se dostalo na lepší místo v jiné firmě, nebo vystoupali po kariérním žebříčku u jejich stávajícího zaměstnavatele
  • 62 % absolventů má vyšší hodnotu pro firmu, v níž pracují

Výzkum prokázal spoustu zajímavých čísel. Absolventi studiem získali větší rozhled, prestiž i uznání, spoustu znalostí, posílili si sebevědomí, využili zkušenosti v praxi. Za vypíchnutí stojí ještě údaj, že 91 % absolventů je přesvědčeno o výhodnosti investice do MBA studia.

Studium MBA se dá absolvovat kompletně online

Právě nyní je ta nejvhodnější chvíle začít studovat MBA. Možná jste právě vy nyní doma bez práce nebo máte home office, který vám poskytuje více času na osobní aktivity. Využijte toho a začněte studovat online. Celé studium se za dobu koronavirové pandemie stihnout nedá (snad domácí karanténa nebude trvat tak dlouho), ale značnou část jistě zvládnete.

Studenti se mohou přidat do již běžícího ročníku MBA, který začal v polovině března. Vstoupit do něj je možné až do 15. dubna 2020.

U CEMI se studuje kompletně online, pouze závěrečná práce se obhajuje v Praze, takže karanténa ničemu nevadí. Online studium ovšem neznamená být na studování sám. Během jednotlivých předmětů jsou studentům k dispozici lektoři, s nimiž mají šanci přes Skype, telefonicky či e-mailem konzultovat reálné situace a příklady z praxe. Konzultace nikdy nejsou skupinové, a tak je možné bavit se i o citlivých firemních záležitostech – třeba o tom, jak se ve firmě chovat v krizové ekonomické situaci.

Jediným problémem by mohlo být, že celé studium MBA startuje jen párkrát do roka, nelze začít kdykoliv. Kvůli velkému zájmu ze strany studentů však CEMI udělalo výjimku.

Současná situace se dá využít pro osobní rozvoj

Studenti se mohou přidat do již běžícího ročníku MBA, který začal v polovině března. Vstoupit do něj je možné až do 15. dubna 2020, v pozdější době by už bylo složité nastoupit do rozjetého vlaku. První semestr je společný, manažersky zaměřený, ve druhém jsou k dispozici různé MBA obory. Je jich celkem 8, nechybí obory zaměřené na zdravotnictví, ekonomiku, veřejnou správu či reality.

Do poloviny dubna navíc platí i akce, studium MBA je možné získat se slevou 10 000 Kč bez DPH. Studenti dostanou také bezplatný přístup do online knihovny Bookport bez ohledu na zvolenou variantu studia. V této knihovně se nachází více než 5 200 online knih, které poslouží nejen k přípravě seminárních a diplomových prací. V knihách se skrývá mnoho vědění, možnosti sebevzdělávání jsou s přístupem ke kvalitní literatuře prakticky nekonečné. Chcete za pět let vzpomínat na to, jak jste se v karanténě váleli u televize, nebo na to, jak jste udělali něco pro svůj rozvoj a chytře investovali peníze?

Související…

Dívka z Třebíče umí 17 cizích řečí. Jazyky vnímám v barvách, říká
Milada Kadeřábková

foto: Shutterstock, zdroj: CEMI, MBA studium

Tipy redakce

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...