fbpx

Do 30 minut budou rakety u cíle: Může Putin opravdu rozpoutat jadernou válku? 1 fotografie
zdroj: Profimedia

S invazí Ruska na Ukrajinu se pozornost světa obrací k možné jaderné válce. Měli bychom brát hrozby Vladimira Putina vážně a má vůbec smysl se jimi zabývat? K možnostem ruského jaderného arzenálu se vyjádřili přední britští odborníci

Zveřejněno: 9. 3. 2022

Vladimir Putin pohrozil použitím jaderných zbraní a nařídil své armádě, aby při úsilí o vítězství na Ukrajině uvedla ruské odstrašující síly do nejvyšší pohotovosti. Britský bulvární deník The Mirror hovořil s bývalým britským armádním expertem na chemické a jaderné zbraně, autorem knihy Chemical Warrior Hamishem de Bretton-Gordonem, a profesorem Anthonym Gleesem, bezpečnostním expertem z University of Buckingham.

Novináři z Daily Record pak připravili pro své čtenáře shrnutí otázek a odpovědí, které jsou v souvislosti s možným jaderným konfliktem z jejich pohledu nejzajímavější. 

Co měl Putin vlastně na mysli, když prohlásil, že země „převede jaderné síly ruské armády do zvláštního režimu bojové pohotovosti“?

Anthony Glees říká: „Vlastně chce, abychom si mysleli, že nyní přešel do vyššího stavu jaderné pohotovosti. Ale stejně jako v případě NATO i ruské jaderné zbraně jsou připraveny pořád, takže je pochybné, zda to z vojenského hlediska něco znamená.“

Jakmile je vydán rozkaz, bude příprava jaderných zbraní trvat spíše minuty než hodiny, plus 20 až 30 minut letu k cíli.

Hamish de Bretton-Gordon Putinovu výzvu nazývá „rozptýlením“. „Válka se pro Putina nevyvíjí dobře. Nemyslel si, že by Západ držel pohromadě, a já si myslím, že jeho předpoklad byl zcela zničen tím, jak úzce Evropská unie a Spojené království spolupracují.“

Mohl Putin skutečně stisknout jaderné tlačítko?

Anthony Glees: „Jen někdo, kdo je dementní, by si pohrával s myšlenkou jaderné války. Ale existuje možnost, že Putin skutečně dementní je, takže to musíme brát vážně. Ví, že tuto válku nesmí prohrát, takže pokud cítí, že prohraje, mohl by zvážit provedení této hrozby.“

Hamish de Bretton-Gordon k otázce říká, že Putin by mohl zvažovat rozmístění taktických jaderných zbraní na Ukrajině, pokud je opravdu blázen, nebo si myslí, že Západ nebude reagovat.

Kolik jaderných hlavic Rusko má, jaké typy a kde?

„Nikdo to neví jistě,“ říká profesor Glees. „Ale odhaduje se, že Rusko vlastní více než polovinu ze 14 000 světových jaderných zbraní. USA jich má podle odhadů 5 550 a Spojené království 225.

Jak jsou ruské jaderné zbraně připravené?

Hamish de Bretton-Gordon: „Jakmile je vydán rozkaz, bude jejich příprava trvat spíše minuty než hodiny, plus 20 až 30 minut letu k cíli.“

Jaký je proces spuštění jaderných zbraní? Existuje červené tlačítko a kdo ho má?

Anthony Glees: „Putin má na stole kódy, které ho spojují s každým místem, kde se jaderné zbraně vyskytují. Generál, který má danou zbraň na starosti, bude ovšem muset jeho příkaz vykonat ručně. Pokud je to stejný systém jako u britských jaderných ponorek, kód dorazí, generál přijme rozkaz a zavolá zpět, aby si ho potvrdil.“

Mohl by tedy někdo Putina zastavit, kdyby se rozhodl jaderné zbraně použít?

Hamish de Bretton-Gordon: „Doufám, že v Rusku mají stejný systém kontroly a ověřování jako ve Spojeném království. Ale Putin v poslední době udělal velmi podivná rozhodnutí a očekávám, že MI6 a CIA budou pracovat na tom, aby zjistily, co se v této oblasti děje.

Anthony Glees: „Během studené války se ruskému poručíkovi Stanislavu Petrovovi připisuje zásluha za zastavení jaderné války tím, že neuposlechl rozkazy z Kremlu. To se může opakovat, pokud Putin nyní nařídí odpálení jaderných zbraní. Pokud však rozkaz vydá ke všem raketám rozmístěným v Rusku, pak nebude záležet na tom, že jedna osoba odmítne uposlechnout.“

Má Západ systém protiraketové obrany, který by mohl ruské jaderné zbraně odstranit dřív, než zaútočí? Jak by to fungovalo?

Hamish de Bretton-Gordon: „Existuje obranný systém, ale musíme předpokládat, že některé jaderné zbraně by neeliminoval. Rusové možná vyvinuli technologie, jak se přes obranný systém dostat. USA budovaly komplexní systém, ale ten byl po skončení studené války odložen.“

Existují nějaké jiné způsoby, jak by mohl Západ pracovat na tom, aby zajistil, že rakety nevzlétnou?

„Samozřejmě,“ odpovídá Hamish de Bretton-Gordon. „O tom je celá špionážní síť a speciální jednotky, jako je SAS, a o totéž se budou snažit i ruští špióni.“

Jak by reagovalo NATO, kdyby rakety přesto vzlétly?

Anthony Glees : „Nevyřadili bychom jen Moskvu, vzali bychom za cíl každé ruské město. NATO věří v úplné vyhlazení, protože to není odstrašující prostředek, pokud zničíte jen jedno místo. Musí si uvědomit, že pak je po všem, proto to nikdy neudělají.“

Jaká je pravděpodobnost, že Putin rozmístí jaderné zbraně na Ukrajině?

Hamish de Bretton-Gordon si myslí, že je to „velmi nepravděpodobné, protože by to nejspíš rozpoutalo jadernou válku“. „Putin by mohl klidně použít chemické a biologické zbraně, které mohou být stejně ničivé, ale nejsou úplně tabu jako jaderné zbraně.

Anthony Glees souhlasí: „Postoj NATO je takový, že i když je na bojišti použita malá atomovka, okamžitě zahájí odvetný jaderný útok. A nezapomeňte, že kontaminační mrak by šířil radioaktivitu po celém světě, tedy i přímo zpět do Ruska a nad Kreml. Důsledek použití jaderné zbraně k rychlému zabíjení lidí na Ukrajině by mohl znamenat pomalé umírání milionů lidí na ruské půdě.“

Jak by měl Západ uklidnit situaci?

Anthony Glees: „Putin je možná blázen, ale jeho generálové nechtějí zemřít, jejich jednotky nechtějí zemřít, takže nám musí být stoprocentně jasné, že jakékoli použití jaderných zbraní, ať už bojových nebo strategických, bude znamenat vyhlazení Ruska.“

Hamish de Bretton-Gordon souhlasí: „Musíme s Putinem jednat a neukazovat absolutně žádnou slabost. Je to tyran a využije každé slabosti protivníka. Musíme také zapracovat na ruském lidu, aby pochopil, jaký je to nebezpečný megaloman. V Rusku je proti této válce silná opozice a my musíme povzbudit běžné ruské občany v tom, aby své obavy vyjádřili.“

Související…

Putina dokáže zastavit jen Čína, tvrdí britský autor a novinář Sir Simon Jenkins
Kateřina Hájková

foto: Profimedia, zdroj: Daily Record

Tipy redakce

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...