fbpx

Mark Chapman, muž, který zabil Johna Lennona, se omluvil vdově Yoko Ono. Učinil tak 40 let po vraždě, které byla vdova v roce 1980 na Manhattanu přímou svědkyní

Zveřejněno: 24. 9. 2020

Po soudním slyšení z minulého měsíce bylo Chapmanovi pojedenácté odepřeno podmínečné propuštění. Chapman uvedl, že tehdy čtyřicetiletou rockovou hvězdu zabil pro „slávu“ a že si zaslouží trest smrti. Dodal, že o svém „opovrženíhodném činu“ neustále přemýšlí a přijímá fakt, že může strávit zbytek života ve vězení.

Chapman se označil za velmi sobeckého člověka, co toužil po slávě za každou cenu.

„Chci jen zopakovat, že mě můj zločin mrzí,“ řekl Chapman výboru pro podmínečné propuštění v nápravném zařízení Wende v New Yorku. „Nemám žádnou omluvu. Bylo to kvůli mé vlastní slávě. Myslím, že je to nejhorší zločin, jaký kdy může být spáchán na nevinném člověku,“ pokračoval Chapman. „Byl nesmírně slavný. Nezabil jsem ho kvůli jeho povaze nebo typu osobnosti, kterou byl. Zakládal si na rodině a byl ikonou.“ Chapman se označil za velmi sobeckého člověka, co toužil po slávě za každou cenu.

Yoko Ono: Může to udělat znovu

Také se ale omluvil za bolest, kterou způsobil Yoko Ono, Lennonově manželce. Japonská umělkyně zpochybňovala každý pokus o Chapmanovo podmínečné propuštění, kterého se velmi obávala. Svůj strach zdůvodnila velmi lapidárně. Pokud Chapman už takový čin jednou spáchal, mohl by ho provést znovu. Yoko Ono se bála o svůj život, o život syna Seana a vlastně o život každého potenciálního terče vraha svého manžela.

Pokud se rozhodnete nechat mě tady po zbytek mého života, nemám vůbec žádné stížnosti.

Dokumenty k soudnímu jednání, které novináři ze slyšení získali, ukazují, že soud jeho propuštění odmítl z důvodu, že „by to bylo neslučitelné s blahem společnosti“. Chapmanovi bylo v době činu 25 let. Nyní je mu 65 let, je ženatý a jeho žena žije poblíž zařízení, kde si Chapman posledních osm let odpykává svůj trest. Je popisován jako hluboce věřící člověk a oddaný křesťan. Ve vězení je pro svou vlastní bezpečnost umístěn na bloku s omezeným přístupem, vykonává tam funkci vrátného a úředníka. Chapman sice uvedl, že si zaslouží trest smrti, ten byl ale ve státě New York zrušen v roce 2007, ačkoli k poslední popravě došlo v roce 1963.

Na otázku, zda bylo v jeho případě dosaženo spravedlnosti, Chapman odpověděl: „Nezasloužím si nic. Pokud se rozhodnete nechat mě tady po zbytek mého života, nemám vůbec žádné stížnosti.“ Ve svém rozhodnutí newyorské úřady uvedly, že Chapmanovo prohlášení, že „hanba člověku přináší slávu“, je znepokojující a doporučily mu „osobní růst a produktivní využití času“. Samozřejmě pod zámkem. Úřad rovněž poznamenal, že Chapmanův sobecký čin vzal šanci budoucím fanouškům slyšet slova inspirace, kterou tento umělec poskytl milionům lidí. „Váš násilný čin způsobil devastaci nejen rodině a bývalým členům kapely, ale i světu,“ stojí dále ve zdůvodnění zamítnutí žádosti o podmínečné propuštění. Na tu má Chapman nárok za další dva roky.

Související…

Smrt zoufalstvím: Fenomén se přenesl od Američanů na Brity
Kateřina Hájková

foto: Profimedia, zdroj: BBC

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

Život ve městě zvyšuje riziko úzkostí. Co dělat, když se nechcete odstěhovat?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...