fbpx

Máte potíže s rozlišením jedné pandy od druhé? Aplikace Číňanům značně usnadňuje orientaci mezi jednotlivými mazlíčky. A pomůže prý i vědcům

Zveřejněno: 23. 5. 2019

Z určité asijské pohodlnosti a potřeby mít nějakou aplikaci snad na všechno vzešel zajímavý projekt, který těží z obliby systémů rozpoznávání obličejů. Tento pro mnohé nechtěný Velký bratr není využíván jenom na veřejných prostranstvích k prověřování davu, ale i ve výzkumném centru, které chová populární pandy.

Vědci doufají, že algoritmy a technologie umělé inteligence jim pomohou analyzovat data o pandách nejen v zajetí, ale i ve volné přírodě.

Výzkumníci ze dvou univerzit spojili síly a projekt postavený na analýze fotek odstartoval v roce 2017. Databáze nyní obsahuje přibližně 120 tisíc snímků a 10 tisíc videoklipů pand velkých. Téměř 10 tisíc obrázků pand bylo analyzováno, označeno a anotováno.

Jak je rozlišit

Pomocí této databáze jsou vědci schopni provádět automatické rozpoznávání obličejů pand, a jednotlivá zvířata tak rozlišit. Vědci doufají, že algoritmy a technologie umělé inteligence jim pomohou analyzovat data o pandách nejen v zajetí, ale i ve volné přírodě.

pandy 558584191

Který je který? To by měla odhalit aplikace na rozeznávání pandích obličejů. Pandám je to zřejmě jedno


„Aplikace a databáze nám pomohou shromáždit přesnější data o populaci, rozmístění, věku, poměru pohlaví, narození a úmrtí divokých pand, které žijí v horách, a je těžké je sledovat obvyklým způsobem,“ prohlásil vědec Chen Peng, který je spoluautorem příspěvku k výzkumu na téma „Giant Panda Face Recognition Using Small Database“. Systém prý určitě pomůže pandy chránit a řídit jejich populaci.

Posledních 2 500 zvířat

Aplikace, jež má být určená i k užívání běžným smrtelníkům, má zajistit, aby si lidé jednotlivé pandy v parku nepletli, veškerá data získaná z kamer potom poslouží vědcům k lepšímu poznání života pand velkých.

Související…

Český odborník podává zvířatům konopné masti. Libují si lemur i pandaJak se Čína přátelí s jinými zeměmi? Nabídne panduPandy nás inspirují k ochraně přírody a k lásce k ní, jak?

Čína se aktuálně věnuje čtyřem výzkumným projektům týkajících se pand velkých, tedy zvířat, která byla pro vědu objevena před 150 lety a nyní patří mezi nejohroženější druhy. Počet pand v zajetí byl podle celosvětových čísel z listopadu loňského roku 548, ve volné přírodě jich pak žije méně než dva tisíce, většinou v provinciích Sečuán a Šen-si.

foto: Shutterstock, zdroj: China Daily

Tipy redakce

Palivo budoucnosti? Mohlo by nám ho vyrobit slunce, a to na bázi fotosyntézy

Palivo budoucnosti? Mohlo by nám ho vyrobit slunce, a to na bázi fotosyntézy

Alternativní zdroje energie jsou oblíbeným zaklínadlem současnosti. Problém je...

Proč už jsme si jistí, že člověk ohřívá planetu

Proč už jsme si jistí, že člověk ohřívá planetu

Moderní věda má za to, že prakticky celou klimatickou změnu od 70. let 20. století...

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z akce

Jak připravit dítě o zážitek? Pusťte mu hned po akci video z akce

Kamera je úžasný vynález. Dokáže zaznamenat skutečnost a uchovat ji v reálné...

Pokračováním v prohlížení těchto stránek souhlasíte s Podmínkami užití a Pravidly využití Cookies.