fbpx

Lidé používají filtr hlavně pro zábavu a mění pohlaví známým osobnostem. Ti, kteří by si pohlaví změnit chtěli, jsou buď spokojení, nebo aplikaci striktně odmítají

Zveřejněno: 15. 6. 2019

Populární aplikace Snapchat díky jednomu svému filtru umožňuje lidem, aby se stylizovali do zvýrazněné ženské nebo mužské role. A tato funkce se možná nečekaně ukázala mezi uživateli jako velmi oblíbená. Smíšené reakce ale vzbuzuje u těch, kteří se cítí být v jiné roli, než která jim byla udělena při narození.

swap

Hry o trůny prozatím skončily. Co by se ale mohlo přihodit v další sérii?


Filtr od Snapchatu se ukázal být překvapivě efektivním nástrojem, který využívají lidé, již se z různých důvodů chtějí zobrazit s rysy opačného pohlaví. Rovněž ovšem (asi nevědomky) zdůraznil pokračující problémy společnosti s porozuměním lidem, kteří jsou například transgender nebo intersex.

Co na to LGBTQ?

Uživatelé si samozřejmě zkouší vyměnit pohlaví nejen na svých fotkách, ale i na snímcích politiků či fotbalových hvězd. Pro někoho to může být velká legrace, zatímco někteří z komunity LGBTQ filtr kritizují, protože se to týká vážné záležitosti. Jiní pak říkají, že filtr jim umožnil prozkoumat se v jiné roli v relativním bezpečí digitálního světa.

Novinář, který se identifikuje jako queer, si takzvaný genderswap filtr pochvaluje a vítá šanci vidět možnou podobu sama sebe, kdyby se rozhodl pro hormonální terapii.

Filtry, které jsou založeny na strojovém učení a byly představeny v druhém květnovém týdnu, transformují ve Snapchatu uživatelovy vlasy, tvar obličeje a další charakteristiky tak, aby byly buď tradičně mužské, nebo ženské.

Queer novinář: Je to šance

Novinář J. E. Reich jako člověk, který se identifikuje coby queer a zatím neabsolvoval žádný medicínský přechod k druhému pohlaví, si takzvaný genderswap filtr pochvaluje a vítá šanci vidět možnou podobu sama sebe, kdyby se rozhodl pro hormonální terapii. Filtr mu prý pomohl v rozhodování, že si změnu opravdu přeje.

swapfeature 810x433

Některé změny ani nemusejí být příliš... zásadní


Reportérka z Los Angeles Kate Sosinová jako transmaskulinní osoba, která také nepodstoupila hormonální terapii, si zase sama sebe nikdy nedokázala představit v opačné roli a filtr jí prý dal vzácnou příležitost vidět se v původní podobě, což je poprvé od středoškolských studií, kdy se začala stylizovat do své současné mužské role.

Podporuje fóbii?

Snapchat odmítl zveřejnit statistiky o použití filtrů, ale mluvčí řekl, že tým vývojářů spolupracuje i se skupinkami zaměstnanců, aby zajistil, že jeho filtry jsou dostatečně "rozmanité a inkluzivní". K nalezení je ovšem dost hlasů, které tvrdí, že nový filtr Snapchatu podporuje transfóbii, tedy strach z transsexuálů, a také nejrůznější předsudky, třeba že žena má dlouhé vlasy a muž krátké.

Související…

Kdo je Transwoman, Tomboy a Sissi? Dejte si manuál pohlavních identit
Luboš Heger

Přitom to není vždycky tak, že muž má ostře řezané rysy a nestačí je zjemnit, dodat makeup a prodloužit vlasy.

zdroj: Axios

Tipy redakce

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Nejtěžší bylo uvědomění, že nemám opravdu nic, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

Ztraceni v pekle velkoměsta. Proč neumí naplňovat potřeby svých obyvatel?

„Talácel jsem se valícím davem, nikdo si mě nevšiml, nikdo na mě nepohlédl. Až...