fbpx

Lidé používají filtr hlavně pro zábavu a mění pohlaví známým osobnostem. Ti, kteří by si pohlaví změnit chtěli, jsou buď spokojení, nebo aplikaci striktně odmítají

Zveřejněno: 15. 6. 2019

Populární aplikace Snapchat díky jednomu svému filtru umožňuje lidem, aby se stylizovali do zvýrazněné ženské nebo mužské role. A tato funkce se možná nečekaně ukázala mezi uživateli jako velmi oblíbená. Smíšené reakce ale vzbuzuje u těch, kteří se cítí být v jiné roli, než která jim byla udělena při narození.

swap

Hry o trůny prozatím skončily. Co by se ale mohlo přihodit v další sérii?


Filtr od Snapchatu se ukázal být překvapivě efektivním nástrojem, který využívají lidé, již se z různých důvodů chtějí zobrazit s rysy opačného pohlaví. Rovněž ovšem (asi nevědomky) zdůraznil pokračující problémy společnosti s porozuměním lidem, kteří jsou například transgender nebo intersex.

Co na to LGBTQ?

Uživatelé si samozřejmě zkouší vyměnit pohlaví nejen na svých fotkách, ale i na snímcích politiků či fotbalových hvězd. Pro někoho to může být velká legrace, zatímco někteří z komunity LGBTQ filtr kritizují, protože se to týká vážné záležitosti. Jiní pak říkají, že filtr jim umožnil prozkoumat se v jiné roli v relativním bezpečí digitálního světa.

Novinář, který se identifikuje jako queer, si takzvaný genderswap filtr pochvaluje a vítá šanci vidět možnou podobu sama sebe, kdyby se rozhodl pro hormonální terapii.

Filtry, které jsou založeny na strojovém učení a byly představeny v druhém květnovém týdnu, transformují ve Snapchatu uživatelovy vlasy, tvar obličeje a další charakteristiky tak, aby byly buď tradičně mužské, nebo ženské.

Queer novinář: Je to šance

Novinář J. E. Reich jako člověk, který se identifikuje coby queer a zatím neabsolvoval žádný medicínský přechod k druhému pohlaví, si takzvaný genderswap filtr pochvaluje a vítá šanci vidět možnou podobu sama sebe, kdyby se rozhodl pro hormonální terapii. Filtr mu prý pomohl v rozhodování, že si změnu opravdu přeje.

swapfeature 810x433

Některé změny ani nemusejí být příliš... zásadní


Reportérka z Los Angeles Kate Sosinová jako transmaskulinní osoba, která také nepodstoupila hormonální terapii, si zase sama sebe nikdy nedokázala představit v opačné roli a filtr jí prý dal vzácnou příležitost vidět se v původní podobě, což je poprvé od středoškolských studií, kdy se začala stylizovat do své současné mužské role.

Podporuje fóbii?

Snapchat odmítl zveřejnit statistiky o použití filtrů, ale mluvčí řekl, že tým vývojářů spolupracuje i se skupinkami zaměstnanců, aby zajistil, že jeho filtry jsou dostatečně "rozmanité a inkluzivní". K nalezení je ovšem dost hlasů, které tvrdí, že nový filtr Snapchatu podporuje transfóbii, tedy strach z transsexuálů, a také nejrůznější předsudky, třeba že žena má dlouhé vlasy a muž krátké.

Související…

Projděte si manuál pohlavních identit: Kdo je Transwoman, Tomboy a Sissi?Je jim 12 a jsou nespokojení s pohlavím. Vyplatí se s operací neotálet? Dnešní teenageři nechtějí být ani holky, ani kluci. Radši jsou fluidi

Přitom to není vždycky tak, že muž má ostře řezané rysy a nestačí je zjemnit, dodat makeup a prodloužit vlasy.

zdroj: Axios

Tipy redakce

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje Zemi

Pohyb severního magnetického pólu se pořád zrychluje. To ohrožuje Zemi

Jdu na sever. A už jdu na jih! Tenhle výrok učitele ze hry Dobytí severního pólu...

V Praze se dají za půl hodiny vyžebrat i 2 000, říká bývalý bezdomovec

V Praze se dají za půl hodiny vyžebrat i 2 000, říká bývalý bezdomovec

Flákač, budižkničemu, alkoholik, čórka. To jsou typické konotace, které si mnoho z...